Strona głównaSportBieganieTylko dla twardzieli! Bieg Ninja Race w Bike Park w Lublinie

Tylko dla twardzieli! Bieg Ninja Race w Bike Park w Lublinie

Bieg Ninja Race w Lublinie kolejny raz odbył się w Lublinie. Jak wyglądał bieg z przeszkodami, jakie przeszkody były na trasie, jak się przygotować i co ze sobą zabrać.

Co to jest bieg z przeszkodami?

Biegi OCR (Obstacle Course Racing) cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Świadczy o tym liczba uczestników każdorazowo biorąca udział w takich zawodach. Pokonywać przeszkody lubią kobiety i mężczyźni, a za sprawą edycji dziecięcych, rywalizują ze sobą także najmłodsi śmiałkowie.

Biegi z przeszkodami, jak sama nazwa wskazuje polegają na pokonaniu pewnego dystansu, na którym zbudowane zostały przeszkody sztuczne (np. kratownice, ścianki) oraz występują utrudnienia naturalne (np. wzniesienia, błoto, woda).

DSC_0292_Fotor

Biegniemy po podłożu nierównym i naturalnym – trawa, piach, żwir, kamienie. Naszym zadaniem jest przebiegnięcie założonej regulaminem odległości i pokonanie przeszkód. Jeśli dopadnie nas chwila słabości i ciało z różnych powodów odmówi posłuszeństwa: ból, lęk, obtarcia, istnieje możliwość (w grupie Open) wymiany przeszkody na dodatkowe ćwiczenie – najczęściej są to burpeesy czyli padnij-powstań.

Co musisz wiedzieć przed biegiem z przeszkodami?

Zapisujesz się na bieg, opłacasz i otrzymujesz pakiet startowy. To tak w wielkim skrócie. Koszt Ninja Race w Lublinie wynosił od 90 złotych – kilka miesięcy przed startem do 140 w dniu startu. Co dostajemy w pakiecie startowym? Koszulkę, bandamę, napój energetyczny, chip do mierzenia czasu, voucher do #gymlublin i masę ulotek.

DSC_0349

Odebrać pakiet startowy można dzień przed zawodami, albo w dniu zawodów minimum półtorej godziny przed startem. Teraz wiem, że należy zrobić to dzień przed zawodami.  Dlaczego? Może tak się zdarzyć, że kolejka do biura zawodów będzie długa i aby odebrać pakiet startowy trzeba być wcześniej. Oznacza to, że do czasu startu możesz zgłodnieć. Poza tym czekasz w pełnym słońcu, odwadniasz się i męczysz, a bieg jeszcze przed Tobą.

Jeśli macie taką możliwość lepiej odebrać pakiet startowy dzień wcześniej, a w dniu zawodów wyspać się, zjeść i przyjechać zrelaksowanym np. pół godziny przed startem.

Najlepiej zapisywać się na grupę, która startuje najwcześniej. Dzięki temu przeszkody nie są jeszcze wyślizgane, w miarę czyste a upał o godzinę mniejszy.

DSC_0319

Jeśli macie taką możliwość biegnijcie z kimś, nie chodzi tylko o pomoc przy przeszkodach, ale sama obecność znanej gęby czy doping bywa bezcenny w chwilach kryzysu. Przywieźcie znajomych, którzy zgodzą się stać na trasie, krzyczeć zagrzewając Cię do walki i podadzą butelkę z wodą.

Bieg z przeszkodami Ninja Race zasady

DSC_0320

W serii Ninja Race Pro przeszkody pokonujesz samodzielnie, biegacze Open przeszkody mogą zamienić na padnij-powstań. Zastanawia mnie jednak, dlaczego część osób, która nie pokonała przeszkody skakała a część robiła przysiady. Mam wrażenie, że łatwiej, szybciej i bez większego wysiłku można zrobić przysiady i pobiec dalej niż padać do ziemi całym ciałem i wyskakiwać w górę.

Za to minus – bo nierówna konkurencja, jak też kolejny prztyczek za noszenie się na plecach. Jeden ostatkiem sił skacze burpee, a w tym czasie ktoś kogoś przenosi po przeszkodzie. Rozumiem pomaganie sobie, podawanie ręki przy wychodzeniu z rowu czy pomoc w zeskokach z wysokości, wspieranie się kiedy ktoś się boi, ale jeśli chcecie się nosić, idźcie na inne zawody, bo jest to nieuczciwe.

W co ubrać się na bieg z przeszkodami latem?

DSC_0438

Buty – wiązanie i podeszwa

Weźcie ze sobą buty sznurowane – na wejściu dostaniecie chip, który musicie przymocować do obuwia w ten sposób, aby podczas biegu nie zgubić go. Fajnie jeśli buty nie mają śliskiej, płaskiej podeszwy, ale coś w rodzaju gum Vibram. Podeszwa z większą przyczepnością ochroni Wasze stopy podczas biegu po nierównym terenie, zamortyzuje wstrząsy, a także pomoże Wam na śliskiej powierzchni (wyjście z rowu pełnego wody po pas po stromym i błotnistym brzegu graniczy z cudem, kiedy nie masz przyczepności).

Podeszwa o kroju otwartym zapewni samooczyszczenie się podeszwy, bieżników, szerokie kanały odprowadzą wodę i błoto (!), natomiast ścięta pięta pomoże Wam hamować, kiedy będziecie zbiegać ze stromego zbocza.

Jakie spodnie na bieg?

Najlepiej biec w krótkich spodenkach albo legginsach, które szybko schną, nie krępują ruchów i posiadają małą kieszonkę, w której możemy schować magnezję (o tym później).

Jeśli materiał spodni namoknie od wody i błota poruszanie się sprawia problem – bierzcie pod uwagę przede wszystkim wysiłek, który będziecie wkładać odczuwając już duże zmęczenie.

Dobrze, jeśli spodenki mają sznureczek w pasie do zawiązania, bo podczas czołgania się w błocie możecie zostać bez spodni.

Koszulka na bieg z przeszkodami

W pakiecie startowym otrzymujemy koszulkę, ale nie musimy w niej biec – możemy zabrać ze sobą naszą, sprawdzoną bokserkę czy t-shirt, który nie krępuje nam ruchów i będzie wygodny do biegania. Najlepiej wziąć rasguard z krótkim rękawem, który będzie oddychał i szybko schnął, bo wody i błota na trasie jest mnóstwo.

Bielizna

Panie biustonosz sportowy i stringi.

4

Ochrona na piszczele i kolana

Miałam długie skarpety, które na trasie zaczęły przeszkadzać – gorąco!!! A po zmoczeniu w wodzie – ciężko!!! Czy warto? Nie, nigdy więcej. Przeszkoda trwa chwilę, a bieg kilka kilometrów. Zanim dobiegniecie do przeszkody nogi wyschną szybciej niż materiał, no i nie będziecie się smażyć w dodatkowej garderobie. Dzięki temu będzie Wam lżej pokonać przeszkodę.

Ochrona na dłonie

Miałam ze sobą małą tubkę z magnezją i wystarczyło. Ręce wycieracie o piach i smarujecie magnezją. Nie biegłam w rękawiczkach, ale myślę, że mokre po wodzie i błocie nie spełnią swojej roli – nie zwiększą przyczepności, nie powstrzymają tarcia – wspinając się po linie zsuniecie się.

Jak się przygotować do Ninja Race?

W Ninja Race najbardziej liczyło się bieganie. Tam było więcej biegu niż przeszkód. Biegnę w oczekiwaniu na ustawioną przeszkodę, biegnę i biegnę, zbiegam z górki i wbiegam pod górę i tak bardzo często – w pełnym słońcu, które chyba dla każdego sprawiało największy problem. Słońce i brak wody na trasie. Jeśli chcecie wziąć udział w Ninja Race po prostu musicie biegać. Jednak nie jest to regułą, ponieważ są biegi jak Runmageddon, w którym przeszkód jest więcej niż biegania (zobacz moją recenzję biegu Runmageddon)

DSC_0296
Dywan z opon

Trening siłowy nie przyda się na Ninja Race, ponieważ nie ma tam przeszkód wymagających takiej siły, którą wytwarza się podczas treningu z ciężarami. To zupełnie innego rodzaju sport. Crossfitowcy też mogą mieć problem, ponieważ stacje i powtórzenia nie przygotują nas kondycyjnie ani wytrzymałościowo do tak dużego wysiłku w pełnym słońcu. Myślę, że jedynym dobrym pomysłem jest po prostu bieganie w zróżnicowanych warunkach

DSC_0304

Jakie przeszkody były na Ninja Race w Lublinie?

Zaczynamy bieg z workiem wypełnionym piaskiem. Później przejście przez dywan z opon, podbiegi, zbiegi, rów z wodą, dół, czołganie w błocie pod siatką, ścianki, przewracanie opony (uwaga są różnej wielkości), lina, ściana końska z obracającymi się belkami, bieg z oponą na ramieniu, wciąganie opony na sznurku, przechodzenie na low ropes (czyli liny, które pokonujemy wisząc na nich plecami nad ziemią), pajęczynka, wskakiwanie na belki słomy, podesty, kratownica z łańcuchów, multirig i nunczako. Tyle zapamiętałam.

2

Ninja Race w Lublinie – piach, skwar, zero wody

Prawie 200 wspaniałych uczestników, 35 stopni w cieniu (którego na trasie nie było), pot zalewający ubrudzone w błocie twarze i uśmiechy na mecie – tak było podczas zawodów Ninja Race w Lublinie!

W upale, w szczerym polu, bez kawałka cienia, w błocie, wodzie, kurzu bez wody do picia na trasie i szczególnego przygotowania pobiegłam i dałam radę. Mimo tego, że z upału puchły ręce i ciężko było mi zacisnąć palce przeszłam to. Biegi z przeszkodami są ciekawą alternatywą dla osób, które tak jak ja nudzą się zwykłym bieganiem, nie lubią biegać i bardziej kręci ich dobra zabawa, utaplanie w błocie niż zwykłe bieganie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ZOBACZ RÓWNIEŻ