Tylko dla twardzieli! Bieg Ninja Race w Bike Park w Lublinie

Bieg Ninja Race w Lublinie kolejny raz odbył się w Lublinie. Jak wyglądał bieg z przeszkodami, jakie przeszkody były na trasie, jak się przygotować i co ze sobą zabrać.

Co to jest bieg z przeszkodami?

Biegi OCR (Obstacle Course Racing) cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Świadczy o tym liczba uczestników każdorazowo biorąca udział w takich zawodach. Pokonywać przeszkody lubią kobiety i mężczyźni, a za sprawą edycji dziecięcych, rywalizują ze sobą także najmłodsi śmiałkowie.

Biegi z przeszkodami, jak sama nazwa wskazuje polegają na pokonaniu pewnego dystansu, na którym zbudowane zostały przeszkody sztuczne (np. kratownice, ścianki) oraz występują utrudnienia naturalne (np. wzniesienia, błoto, woda).

DSC_0292_Fotor

Biegniemy po podłożu nierównym i naturalnym – trawa, piach, żwir, kamienie. Naszym zadaniem jest przebiegnięcie założonej regulaminem odległości i pokonanie przeszkód. Jeśli dopadnie nas chwila słabości i ciało z różnych powodów odmówi posłuszeństwa: ból, lęk, obtarcia, istnieje możliwość (w grupie Open) wymiany przeszkody na dodatkowe ćwiczenie – najczęściej są to burpeesy czyli padnij-powstań.

Co musisz wiedzieć przed biegiem z przeszkodami?

DSC_0349

Zapisujesz się na bieg, opłacasz i otrzymujesz pakiet startowy. To tak w wielkim skrócie. Koszt Ninja Race w Lublinie wynosił od 90 złotych – kilka miesięcy przed startem do 140 w dniu startu. Co dostajemy w pakiecie startowym? Koszulkę, bandamę, napój energetyczny, chip do mierzenia czasu, voucher do #gymlublin i masę ulotek.

Odebrać pakiet startowy można dzień przed zawodami, albo w dniu zawodów minimum półtorej godziny przed startem. Teraz wiem, że należy zrobić to dzień przed zawodami.  Dlaczego? Może tak się zdarzyć, że kolejka do biura zawodów będzie długa i aby odebrać pakiet startowy trzeba być wcześniej. Oznacza to, że do czasu startu możesz zgłodnieć. Poza tym czekasz w pełnym słońcu, odwadniasz się i męczysz, a bieg jeszcze przed Tobą.

DSC_0319

Jeśli macie taką możliwość lepiej odebrać pakiet startowy dzień wcześniej, a w dniu zawodów wyspać się, zjeść i przyjechać zrelaksowanym np. pół godziny przed startem.

Najlepiej zapisywać się na grupę, która startuje najwcześniej. Dzięki temu przeszkody nie są jeszcze wyślizgane, w miarę czyste a upał o godzinę mniejszy.

Jeśli macie taką możliwość biegnijcie z kimś, nie chodzi tylko o pomoc przy przeszkodach, ale sama obecność znanej gęby czy doping bywa bezcenny w chwilach kryzysu. Przywieźcie znajomych, którzy zgodzą się stać na trasie, krzyczeć zagrzewając Cię do walki i podadzą butelkę z wodą.

Bieg z przeszkodami Ninja Race zasady

DSC_0320

W serii Ninja Race Pro przeszkody pokonujesz samodzielnie, biegacze Open przeszkody mogą zamienić na padnij-powstań. Zastanawia mnie jednak, dlaczego część osób, która nie pokonała przeszkody skakała a część robiła przysiady. Mam wrażenie, że łatwiej, szybciej i bez większego wysiłku można zrobić przysiady i pobiec dalej niż padać do ziemi całym ciałem i wyskakiwać w górę.

Za to minus – bo nierówna konkurencja, jak też kolejny prztyczek za noszenie się na plecach. Jeden ostatkiem sił skacze burpee, a w tym czasie ktoś kogoś przenosi po przeszkodzie. Rozumiem pomaganie sobie, podawanie ręki przy wychodzeniu z rowu czy pomoc w zeskokach z wysokości, wspieranie się kiedy ktoś się boi, ale jeśli chcecie się nosić, idźcie na inne zawody, bo jest to nieuczciwe.

W co ubrać się na bieg z przeszkodami latem?

DSC_0438

Buty – wiązanie i podeszwa

Weźcie ze sobą buty sznurowane – na wejściu dostaniecie chip, który musicie przymocować do obuwia w ten sposób, aby podczas biegu nie zgubić go. Fajnie jeśli buty nie mają śliskiej, płaskiej podeszwy, ale coś w rodzaju gum Vibram. Podeszwa z większą przyczepnością ochroni Wasze stopy podczas biegu po nierównym terenie, zamortyzuje wstrząsy, a także pomoże Wam na śliskiej powierzchni (wyjście z rowu pełnego wody po pas po stromym i błotnistym brzegu graniczy z cudem, kiedy nie masz przyczepności).

Podeszwa o kroju otwartym zapewni samooczyszczenie się podeszwy, bieżników, szerokie kanały odprowadzą wodę i błoto (!), natomiast ścięta pięta pomoże Wam hamować, kiedy będziecie zbiegać ze stromego zbocza.

Jakie spodnie na bieg?

Najlepiej biec w krótkich spodenkach albo legginsach, które szybko schną, nie krępują ruchów i posiadają małą kieszonkę, w której możemy schować magnezję (o tym później).

Jeśli materiał spodni namoknie od wody i błota poruszanie się sprawia problem – bierzcie pod uwagę przede wszystkim wysiłek, który będziecie wkładać odczuwając już duże zmęczenie.

Dobrze, jeśli spodenki mają sznureczek w pasie do zawiązania, bo podczas czołgania się w błocie możecie zostać bez spodni.

4

Koszulka na bieg z przeszkodami

W pakiecie startowym otrzymujemy koszulkę, ale nie musimy w niej biec – możemy zabrać ze sobą naszą, sprawdzoną bokserkę czy t-shirt, który nie krępuje nam ruchów i będzie wygodny do biegania. Najlepiej wziąć rasguard z krótkim rękawem, który będzie oddychał i szybko schnął, bo wody i błota na trasie jest mnóstwo.

Bielizna

Panie biustonosz sportowy i stringi.

Ochrona na piszczele i kolana

Miałam długie skarpety, które na trasie zaczęły przeszkadzać – gorąco!!! A po zmoczeniu w wodzie – ciężko!!! Czy warto? Nie, nigdy więcej. Przeszkoda trwa chwilę, a bieg kilka kilometrów. Zanim dobiegniecie do przeszkody nogi wyschną szybciej niż materiał, no i nie będziecie się smażyć w dodatkowej garderobie. Dzięki temu będzie Wam lżej pokonać przeszkodę.

Ochrona na dłonie

Miałam ze sobą małą tubkę z magnezją i wystarczyło. Ręce wycieracie o piach i smarujecie magnezją. Nie biegłam w rękawiczkach, ale myślę, że mokre po wodzie i błocie nie spełnią swojej roli – nie zwiększą przyczepności, nie powstrzymają tarcia – wspinając się po linie zsuniecie się.

Jak się przygotować do Ninja Race?

DSC_0296
Dywan z opon

W Ninja Race najbardziej liczyło się bieganie. Tam było więcej biegu niż przeszkód. Biegnę w oczekiwaniu na ustawioną przeszkodę, biegnę i biegnę, zbiegam z górki i wbiegam pod górę i tak bardzo często – w pełnym słońcu, które chyba dla każdego sprawiało największy problem. Słońce i brak wody na trasie. Jeśli chcecie wziąć udział w Ninja Race po prostu musicie biegać. Jednak nie jest to regułą, ponieważ są biegi jak Runmageddon, w którym przeszkód jest więcej niż biegania (zobacz moją recenzję biegu Runmageddon)

Trening siłowy nie przyda się na Ninja Race, ponieważ nie ma tam przeszkód wymagających takiej siły, którą wytwarza się podczas treningu z ciężarami. To zupełnie innego rodzaju sport. Crossfitowcy też mogą mieć problem, ponieważ stacje i powtórzenia nie przygotują nas kondycyjnie ani wytrzymałościowo do tak dużego wysiłku w pełnym słońcu. Myślę, że jedynym dobrym pomysłem jest po prostu bieganie w zróżnicowanych warunkach

DSC_0304

Jakie przeszkody były na Ninja Race w Lublinie?

Zaczynamy bieg z workiem wypełnionym piaskiem. Później przejście przez dywan z opon, podbiegi, zbiegi, rów z wodą, dół, czołganie w błocie pod siatką, ścianki, przewracanie opony (uwaga są różnej wielkości), lina, ściana końska z obracającymi się belkami, bieg z oponą na ramieniu, wciąganie opony na sznurku, przechodzenie na low ropes (czyli liny, które pokonujemy wisząc na nich plecami nad ziemią), pajęczynka, wskakiwanie na belki słomy, podesty, kratownica z łańcuchów, multirig i nunczako. Tyle zapamiętałam.

2

Ninja Race w Lublinie – piach, skwar, zero wody

Prawie 200 wspaniałych uczestników, 35 stopni w cieniu (którego na trasie nie było), pot zalewający ubrudzone w błocie twarze i uśmiechy na mecie – tak było podczas zawodów Ninja Race w Lublinie!

W upale, w szczerym polu, bez kawałka cienia, w błocie, wodzie, kurzu bez wody do picia na trasie i szczególnego przygotowania pobiegłam i dałam radę. Mimo tego, że z upału puchły ręce i ciężko było mi zacisnąć palce przeszłam to. Biegi z przeszkodami są ciekawą alternatywą dla osób, które tak jak ja nudzą się zwykłym bieganiem, nie lubią biegać i bardziej kręci ich dobra zabawa, utaplanie w błocie niż zwykłe bieganie.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy