Awokado: całe nasze… do pestki!

O właściwościach awokado można mówić wiele, jedni twierdzą, że niweluje rozstępy, drudzy, że jest eliksirem młodości, a jeszcze inni z przekąsem je odkładają, bo „to takie tłuste”. Ile w tym prawdy? Ile kalorii ma awokado, jak się za nie zabrać. O tym dzisiaj.

Jest tłuste i zdrowe, ma różne kształty, strukturę skórki oraz kolor, najczęściej czarny lub zielony. Awokado – jest ono wdzięcznym owocem (na co wskazuje nawet jego fachowa nazwa – smaczliwka wdzięczna), którego właściwości od wieków znane są medycynie, kosmetologii, ale przede wszystkim kulinariom. Znamy przystawki z awokado, popularne w kuchni meksykańskiej guacamole, obłędne koktajle, salsy (świetnie komponują się z pieczywem Crispy), dania główne, jajka nadziewane awokado, pasty i wiele innych. Dzisiaj proponuję Wam zieloną sałatkę z awokado i gruszką.

DSC_0354_F
/fot. Dziewczyna Endorfina

Ile kalorii ma awokado?

Choć przez wielu uważane za warzywo, awokado jest owocem, które rośnie na… drzewie. Jak czytamy w książce Awokado. Najlepsze przepisy z ulubionym owocem świata autorstwa Heathera Thomasa awokado jest źródłem niezliczonych witamin (np. A, B, C, E, K) i minerałów (m.in. potas, magnez, cynk, żelazo oraz kwas foliowy), ma mnóstwo właściwości odżywczych, dostarcza luteinę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, a regularnie spożywane przez kobiety w ciąży podobno zapobiega powstawaniu rozstępów.

Energia jaką otrzymamy ze spożycia 100 gramów awokado to około 163/169 kcal. Powszechnie wiadomo, że awokado jest bogate nie tylko w błonnik, ale także tłuszcz. 100 gramów produktu zawiera około 15 g tłuszczu, ale co ważne, awokado nie zawiera cholesterolu, a jego spożywanie może przyczynić się do obniżenia złego cholesterolu. Poza tłuszczem dostaniemy 2 g białka oraz 4 g węglowodanów.

W sklepach bez trudu znajdziemy także olej z awokado. Należy pamiętać, że jego kaloryczność jest znacznie wyższa niż samego owocu, ale np. sałatkę wystarczy jedynie skropić olejem. Awokado nie należy do tanich produktów, dlatego też musimy spodziewać się, że cena oleju z awokado może drenować naszą kieszeń. W jednym z popularnych dyskontów za butelkę o pojemności 250 ml zapłacimy 19.99 zł.

DSC_0367
/fot. Dziewczyna Endorfina

A co zrobić z pestką z awokado?

Popularne są maseczki i peelingi z suszonych pestek awokado. Podobno suszenie i mielenie pestek, po czym połączenie proszku z olejem kokosowym odżywczo zadziała na naszą cerę. Przyznam się, że takiego wynalazku nie próbowałam, więc jeśli stosowaliście już takie mieszanki w komentarzach proszę podzielcie się wrażeniami.

Proszek otrzymany ze zmielonych suchych pestek owocu stosowany jest także jako wartościowy dodatek do potraw z awokado i koktajli.

Z pestek podobno może wyrosnąć drzewko, powiem Wam za kilka tygodni, czy się udało 🙂 Nie spodziewam się owoców, radość sprawi mi nawet moment, kiedy pestka zacznie kiełkować i ozdobi mój kuchenny parapet.

DSC_0358
/fot. Dziewczyna Endorfina

Co zrobić żeby awokado szybciej dojrzało?

Uwielbiamy kryjące się pod zieloną skórką kremowe wnętrze owocu, ale co zrobić, kiedy kupiliśmy niedojrzały owoc? Abyśmy mogli przygotować jakąś potrawę awokado musi być dojrzałe, w innym przypadku gorycz zabije przyjemnie aksamitny smak, ale też przetwarzanie awokado – miksowanie czy rozgniatanie – będzie niemożliwe.

Twarde awokado najlepiej pozostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej, wtedy owoc zmięknie i skórka będzie odstawać bez naszej pomocy, a miąższ zrobi się maślany. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces włóżmy awokado do torebki papierowej z jabłkami i bananami a już nawet po dwóch dniach będziemy cieszyć się dojrzałym owocem.

Z kolei gdy kupiliśmy kilka dojrzałych owoców i chcemy zachować je na dłużej wystarczy, że schowamy je do lodówki, bo niska temperatura zagwarantuje ich świeżość. Jeśli chcemy podać potrawę z awokado później i zależy nam na zachowaniu koloru miąższu z awokado powinno pomóc skropienie sokiem z cytryny.

Jak smakuje awokado?

W wielu artykułach znajdziecie informację, że jego smak jest lekko orzechowy, ale moje kubki smakowe orzecha tam nie wyczuły. Opisać smak awokado jest trudno ponieważ nie jest wyrazisty, mocny czy intensywny. Na pierwszy rzut oka, a raczej pierwszy kęs uwagę zwrócimy na jedwabistość miąższu, niemal rozpływającą się w ustach maślaną konsystencję i pozostający w ustach przyjemnie delikatny posmak.

Awokado jest ciekawym dodatkiem nie tylko do kanapek czy past, ale także sałatek. W zakładce przepisy znajdziecie przepis na pyszną sałatkę z awokado i gruszki.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy