Pas kulturystyczny – czy warto go kupić?

Trening przy pomocy pasa kulturystycznego budzi wiele emocji, jedni zakładają go już w szatni, inni stosują sporadycznie. Kiedy powinien być noszony pas treningowy, jakie efekty daje oraz czy warto go używać czyli o zaletach i wadach noszenia pasa kulturystycznego.

Co to jest pas kulturystyczny?

Jest to zakładany w pasie kawałek podłużnego materiału zakończony rzepami lub klamrą. Najczęściej wykonany ze skóry bądź tkaniny syntetycznej. Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje pasów, szerokie, wąskie, szersze na plecach oraz z łańcuchem, dzięki czemu np. podczas podciągania, albo pompek na poręczach możemy zwiększyć trudność ćwiczenia doczepiając obciążenie.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Gdzie kupić pas kulturystyczny?

Dostępność pasów jest duża. Wystarczy, że wybierzemy taki, który nas interesuje, wyruszymy do sklepu sportowego i zmierzymy upatrzony łup. Kiedy zabraknie rozmiaru z pomocą przyjdą nam sklepy internetowe, w których ceny bywają niezwykle kuszące.

Pas kulturystyczny Power System rozm. S 95 cm. / fot. Dziewczyna Endorfina

Przed zakupem w sklepie internetowym warto pamiętać, że pasy kulturystyczne skórzane są twarde, więc rozmiar musimy dobrać idealnie do naszej sylwetki. Chodzi o to, że materiał nie jest wyrobiony, nie da się nim manipulować, naciągać czy rozciągać – pas nie jest elastyczny.

Jak dobrać pas kulturystyczny?

Na początek dobierzmy koszt pasa do naszej kieszeni. Ceny są różne i zależą od firmy, jakości wykonania i materiału. Podobno pasy można zakładać zarówno na ubranie, jak też gołe ciało. Druga opcja wydaje mi się mało komfortowa, ponieważ narażamy swoje ciało na podrażnienia i urazy spowodowane nie tylko twardą skórą, ale też metalową klamrą.

Grubość pasa Power System / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli już wybraliśmy model pasa przychodzi pora na rozmiar. Pas nie może być za luźny, bo nie będzie spełniał swojej roli podczas treningu, zbyt ciasny utrudni nam prawidłowe oddychanie. Zwróćmy uwagę, aby nie krępował naszych ruchów. Tak czy inaczej, pasem trzeba się ścisnąć, bo przecież jego zadaniem jest asekuracja przy treningu z dużym ciężarem. Po wykonaniu ćwiczenia rozluźnij pas, albo go zdejmij, nie bądź nosaczem i nie paraduj po siłowni i szatni w pasie.

Całkowita długość pasa 95 cm/ fot. Dziewczyna Endorfina

Korzystam z pasa kulturystycznego Power System rozm. S. Na stronie producenta znajdziemy dane dotyczące długości pasa wynoszącej 95cm. Musimy jednak pamiętać, że 95 cm oznacza całkowitą długość pasa (nie do dziurek), nie jest on elastyczny, skóra jest twarda i dość gruba, co obrazują zdjęcia.

Długość klamry/ fot. Dziewczyna Endorfina

Z 95 cm musimy odliczyć klamrę oraz wziąć pod uwagę, że od brzegu do ostatniej dziurki w pasie mamy długość około 83 cm. Jeżeli ktoś ma np. 80 cm w pasie powinien wybrać większy rozmiar, ponieważ doliczyć należy jeszcze kilka cm na klamrę.

Do ostatniej dziurki w pasie mamy około 83 cm./ fot. Dziewczyna Endorfina

Co daje pas kulturystyczny?

Celem noszenia pasa kulturystycznego jest wygenerowanie większej siły podczas treningu z ciężarami, przy jednoczesnym zminimalizowaniu urazów kręgosłupa. Pas zwiększa napięcie w tłoczni brzusznej, ale należy mieć na uwadze, że trening w pasie jest pewnym ułatwieniem, które sprawia, że nasze mięśnie brzucha są jakby na wakacjach. Ma to swoje konsekwencje.

Pasa nie polecam używać zawsze. Na pewno spotkacie się z sytuacją, kiedy ktoś już z szatni wyjdzie ubrany w pas, nie bierzcie z niego przykładu! Trening z pasem wspiera pracę mięśni brzucha, ale na dłuższą metę możemy spodziewać się, że zostaną one osłabione.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Warto stosować go przy dużych obciążeniach, mam na myśli te zbliżające się do naszego maksa. Przy takim ciężarze trudno jest zachować jednocześnie prawidłową pracę tłoczni brzusznej, ułożenie ciała, pracę nad oddechem i dźwignąć sztangę. Pas kulturystyczny w takich sytuacjach się przydaje, chroni nasze lędźwie, ustabilizuje kręgosłup, ściśnie brzuch i wymusi prawidłową pracę.

Jeśli jednak dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki na siłowni nie baw się w takie gadżety. Zamiast zabawy z ciężarem zacznij od nauki ruchu, poznania pracy mięśni i techniki ćwiczeń.

Ćwiczenie w pasie nie wzmocni Ci mięśni, bo nie taka jest jego rola. Dlatego najpierw zawalcz o mocny core i technikę, dopiero kiedy opanujesz wzorzec ruchowy konkretnego ćwiczenia będziesz mógł zwiększyć obciążenie i to jest moment, kiedy być może zdecydujesz się na stosowanie pasa kulturystycznego. Wcześniej nie ma potrzeby, trening w pasie nie będzie efektywny, a jego wady zabiorą Ci nie tylko radość z treningu, ale też narażą na kontuzję.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Pas kulturystyczny kiedy stosować?

Pasy kulturystyczne są świetnym rozwiązaniem w przypadku osób trenujących siłowo. Pamiętajmy, że pomimo ogromu zalet osłabiają pracę mięśni wewnętrznych więc nie jest wskazane ich długotrwałe i częste używanie, powinny być zakładane do konkretnego ćwiczenia i zdejmowane zaraz po nim. Dodajmy, że do ćwiczenia z dużym obciążeniem i nie dla początkujących.

O pasy należy dbać i je suszyć, aby uchronić przed popękaniem, przetarciem czy mechanicznym uszkodzeniem, choć te ze skóry trudno zniszczyć. Zakładajmy pas tylko wtedy, kiedy jest on nam potrzebny, nie rozleniwiajmy naszych mięśni i nie przyzwyczajajmy do nienaturalnego wsparcia jakim jest pas.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy