Rozgrzewka przed treningiem. Jaki ma wpływ na nasze ciało?

Trening bez rozgrzewki zarówno w domu jak też na siłowni jest bardzo niebezpieczny. Po co się rozgrzewamy, ile czasu i jak to zrobić? Sprawdź czy znasz te sposoby.

Po co się rozgrzewamy

Rozgrzewka przygotowuje ciało do wysiłku, zapewnia bezpieczeństwo i poprawia krążenie krwi. Dzięki niej mięśnie stają się bardziej elastyczne, a więc mniej podatne na kontuzje. Poza tym szybsze krążenie krwi wzmaga wydzielanie mazi stawowej a ta zmniejsza tarcie w stawach.

Moja rozgrzewka trwa około 12-15 minut. Zaczynam ją elementem cardio – bieżnia, rower, ergometr lub orbitrek. Później wykonuję rozgrzewkę ogólną a w niej padnij powstań, pajacyki, wymachy i in.

Kolejnym elementem jest rozgrzanie konkretnej partii ciała – tej, którą będę ćwiczyć intensywniej. Jeśli w planie treningowym przyszła kolej na mięśnie klatki piersiowej najprawdopodobniej w rozgrzewce pojawią się pompki oraz ćwiczenia lekkim ciężarem, np. pustym gryfem.

https://www.youtube.com/watch?v=8kbzmgDc2RY&ab_channel=DziewczynaEndorfina

Przysiady poprzedzę ćwiczeniem „air squat” oraz wykrokami bez obciążenia. Do ćwiczeń wielostawowych należy bardzo dobrze się rozgrzać. Pozwoli nam to bezpiecznie wykonać ćwiczenia z obciążeniem i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Na treningu nie zapominam też o aktywnym rozciąganiu izolowanym, polegającym na rozciąganiu mięśni i utrzymaniu pozycji przez kilka sekund oraz – jak już wspomniałam wyżej – o serii z niewielkim obciążeniem.

Trening kończę zazwyczaj schłodzeniem organizmu, do którego zaliczam ćwiczenia o mniejszej intensywności. Zazwyczaj są to ćwiczenia mięśni brzucha. Sesję kończę rozciąganiem połączonym z rolowaniem lub masażem różnymi głowicami pistoletu do masażu.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy