Te akcesoria do fitnessu robią furorę! Czy je znasz?

Ćwiczenia w domu nie zastąpią nam treningu na siłowni, ale co zrobić zmotywować się i utrzymać formę w domu? Jak urozmaicić trening w mieszkaniu, aby sprawił nam przyjemność i przełamał rutynę? Jaka alternatywa dla sztangi i ciężarków oraz co zamiast kalisteniki? Oto kilka propozycji.

Najczęstszymi powodami, które powstrzymują nas przed treningiem w domu są: brak motywacji oraz brak możliwości (miejsca, sprzętu, spokoju). To nie to samo, co na siłowni, ciężko się zmobilizować, nie wiemy jak ćwiczyć w domu, nie mamy czym, a trening z masą własnego ciała nie jest tym, czego chcemy.

I rzeczywiście tak jest – wszystkich ograniczeń nie pokonamy, ale nad częścią z nich możemy popracować. Jeśli nie lubimy ćwiczyć z obciążeniem własnego ciała, jesteśmy znudzeni ciągłymi pompkami z pomocą przychodzą sportowe akcesoria do ćwiczeń.

Pokażę Wam kilka niedrogich gadżetów do treningu całego ciała, które nie przekształcą mieszkania w siłownię, lecz sprawią, że ćwiczenia domowe zyskają na atrakcyjności i nabiorą nowej jakości. Poznacie też szereg ćwiczeń, które możemy wykonać z ich użyciem.

Taśmy TRX/ fot. Dziewczyna Endorfina

1. Zestaw taśm do ćwiczeń typu TRX

Są to taśmy z pomocą których bez względu na poziom zaawansowania wykonamy trening ogólnorozwojowy. W domu najlepiej zaczepić je na specjalnym, dołączonym do zestawu uchwycie lub kotwicy na drzwi. Jest to jedyna niedogodność, z którą musimy się zmierzyć chcąc ćwiczyć z pomocą taśm.

Taśmy możemy również przerzucić przez gałąź drzewa czy barierkę.

Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na dopuszczalne maksymalne obciążenie, ale także na możliwość regulacji długości ramion, gdyż właśnie na skracaniu i wydłużaniu pasków polegać będzie dopasowywanie ćwiczeń pod konkretne partie ciała i nasze możliwości.

Przy wyborze powinniśmy również spojrzeć na materiał, z którego wykonane zostały rączki – droższe tworzywo będzie lepsze niż zwykła pianka – łatwiejsze w pielęgnacji i stabilniejsze w użyciu, nie odkształca się, nie przyjmuje potu i lżej się czyści. Równie ważne jak rączki są łączenia – klamerki. Plastikowe choć tańsze, mogą okazać się zawodne, a z pewnością mniej wytrzymałe niż metalowe.

W komplecie zazwyczaj otrzymamy woreczek do przechowywania sprzętu.

Ćwiczenia polegają na utrzymaniu stałego napięcia mięśniowego, a trudność ćwiczeń skalujemy m.in. przez kąt nachylenia ciała, wtedy będziemy musieli zmagać się także z innym przeciwnikiem – grawitacją.

Cena: 100-150 zł.

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha oraz poduszka sensomotoryczna/ fot. Dziewczyna Endorfina

2. Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha

Zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha dopełni jazda na takim kółku. Jest to zwykły wałek, drążek z umieszczonym na nim jednym kołem. Taka wersja dedykowana jest osobom zaawansowanym, ponieważ ćwiczenie wymaga większej świadomości i umiejętności utrzymania równowagi. Egzemplarz z dwoma kółkami z powodzeniem wykorzystają w ćwiczeniach także osoby początkujące.

Kombinacji ćwiczenia jest wiele, bo jeśli kółko posiada uchwyty możemy włożyć w nie stopy i ćwiczyć mięśnie pośladkowe. Jednak najbardziej znaną pozycją jest klęk podparty.

W pozycji wyjściowej dłonie znajdują się pod barkami, przyjmujemy pozycję stabilną. Dłonie trzymamy na ramionach wałka i napinamy mięśnie brzucha. Powoli odjeżdżamy kółkiem od siebie tak daleko jak potrafimy, na chwilę w maksymalnym napięciu zatrzymujemy się, po czym ponownie zbliżamy kółko do siebie. Mięśnie brzucha w każdej fazie ćwiczenia powinny pozostawać spięte, to m.in. uchroni nas przed wyginaniem pleców.

Cena: ok. 30 zł.

3. Slidery (dyski poślizgowe, talerze obustronne)

Ciekawy gadżet do ćwiczeń tak dolnych, jak też górnych partii ciała w pozycjach niskich. Za pomocą dysków poślizgowych zaangażujemy do pracy mięśnie głębokie, poprawimy elastyczność włókien mięśniowych, postawę, ale także odczujemy ulgę w bólu pleców czy podczas pracy biurowej.

Na czym polega tajemnicza konstrukcja sliderów? Jak sama nazwa wskazuje dyski pokryte są tkaniną, dzięki której ślizgają się. I ten efekt wykorzystujemy w ćwiczeniach, których jest całkiem sporo – zwłaszcza na nogi, pośladki i brzuch, chociaż nie brakuje ćwiczeń także na klatkę piersiową. Wystarczy, że w pozycji pompki będziemy rozsuwać ramiona, bądź przesuwać je przed siebie a poczujemy pracę mięśnie klatki piersiowej.

Przed zakupem zwróćcie uwagę na rozmiar dysków poślizgowych (często tanie bywają malutkie), a w trakcie ćwiczeń uwaga na zęby. Na nagraniu używam dysków 4F.

Cena: ok. 30 zł.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

4. Platforma równoważna/dysk do balansowania

Gadżet do ćwiczeń mięśni głębokich. Wykonanie nawet zwykłej pompki będzie wyzwaniem, dlatego, że poza uniesieniem własnego ciała musimy zmierzyć się z równowagą.

Platforma z jednej strony ma formę antypoślizgowego talerza, ale podstawę konstrukcji tworzy wypukły, kolisty element, który da nam w kość.

Innym, większym i droższym wariantem tego przyrządu jest bosu, o którym możecie poczytać w tekście pokazującym ćwiczenia z piłką bosu.

Cena: od ok. 40 zł.

Piłka gimnastyczna 65 cm/ fot. Dziewczyna Endorfina

5. Piłka gimnastyczna

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają dużej koncentracji, świadomości ułożenia ciała i napięcia mięśniowego, między innymi dlatego bez względu na poziom zaawansowania warto do swojego treningu włączyć ćwiczenia z piłką gimnastyczną.

Początkujący mogą zacząć ćwiczenia na piłce od prostych ruchów dzięki czemu zdobędą wiedzę na temat pracy mięśni podczas ćwiczeń, poznać prawidłowy sposób oddychania podczas aktywności fizycznej, popracować nad równowagą i spięciem mięśni.

Z kolei osoby zaawansowane mogą edytować ćwiczenia na piłce gimnastycznej poprzez podnoszenie ich trudności, np. przyjmowanie pozycji pompki w oparciu na piłce i unoszenie nóg, prostowanie ramion oraz schodzenie na przedramiona. Kombinacji ćwiczeń na całe ciało jest wiele, ale aby były one efektywne należy dobrać prawidłowy rozmiar piłki do własnego wzrostu. Przykładowy zestaw znajdziecie w poprzednim wpisie (Zestaw ćwiczeń na brzuch z piłką gimnastyczną).

Cena: ok. 30 zł.

Przykładowy zestaw mini bandów/ fot. Dziewczyna Endorfina

6. Gumy do ćwiczeń i ekspandery

Asortyment gum i ekspanderów do ćwiczeń jest tak bogaty, że można o nich napisać książkę. Różnią się długością, jakością, oporem, materiałem i ceną. Krótkie gumy mają zastosowanie w innych ćwiczeniach niż power bandy, dlatego jeśli decydujemy się na trening oporowy z gumami dobrze jest mieć zestaw krótkich i długich gum. Ekspandery do ćwiczeń posiadają rączki połączone ze sobą gumą. Przydadzą się do rozpiętek, wznosów ramion, wyciskań i innych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=LuxIXYwxFeI&feature=emb_logo&ab_channel=DziewczynaEndorfina
Ćwiczenia z power bandem na nogi i pośladki/ fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli chcesz wiedzieć o co chodzi w treningu z gumami i poznać przykładowe ćwiczenia zajrzyj do wpisu „Ta guma czyni cuda!”.

7. Poduszka sensomotoryczna

Ciekawy przyrząd do pracy nad równowagą, balansem i zbroją mięśni głębokich. Jeśli myślicie, że ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej są dziecinnie proste i dla słabeuszy spróbujcie stanąć na niej na jednej nodze i zrobić przysiad, albo jaskółkę. Trzymam kciuki. Wyzwaniem są także ćwiczenia z użyciem dwóch poduszek.

Cena: ok. 24-30 zł.

8. Agrafka

Gadżet, który królował w kilku wcześniejszych wpisach Jeśli chcecie poznać mechanikę działania agrafki, a także podejrzeć ćwiczenia zapraszam do mojego działu zestaw ćwiczeń.

Ćwiczenia z agrafką/ fot. Dziewczyna Endorfina

Cena: ok. 20 zł.

9. Skakanka

Świetna tak na rozgrzewkę, jak na stację w treningu obwodowym. Ceny skakanek są bardzo różne, najtańsze kupimy już na kilkanaście złotych, za profesjonalne zapłacimy kilka stówek. Jeśli skakanka ma nam posłużyć do „double unders” czyli podwójnych skoków lepiej wybrać cienką i szybką, z kolei cięższa, z dodatkowym obciążeniem w rączkach pozwoli nam na wzbogacenie treningu cardio o dodatkową pracę ramion.

Na nagraniu używam skakanki 4F. Ma wszystko czego potrzebuję – lekka, szybka, wygodne rączki, linka nie plącze się.
Dołączony woreczek do przechowywania/ fot. Dziewczyna Endorfina

Kolejny wybór dotyczy materiału, z którego wykonana została linka skakanki – stalowe oraz aluminiowe są wytrzymalsze niż gumowe czy plastikowe. Ważna jest też regulacja i ruchomość linki, do czego służą łożyska i ruchome pierścienie, dzięki nim ruch jest płynny a skakanka nie skręca się. O skakance, właściwym ustawieniu oraz treningu na niej przygotuję Wam osobny wpis, gdzie znajdziecie więcej praktycznej wiedzy i szczegółów.

Cena: od 16 zł.

10. Obciążenia na kostki

Wznosy nóg i ramion z obciążnikami będą nie tylko ciekawsze i bardziej wymagające, ale przede wszystkim przyniosą nam lepsze rezultaty w postaci kształtowania mięśni i spalania tkanki tłuszczowej. Trening z dodatkowym obciążeniem przynosi wiele korzyści i warto rozpocząć go od ćwiczeń właśnie z obciążnikami. Najlepiej wybierać uszyte z materiału, który nie będzie przeszkadzał nam w ćwiczeniach, ocierał i wzmagał pocenie się skóry (w swoim plecaku mam skórzane obciążniki, które świetnie sprawdzają się). Przy zakupie zwróćcie uwagę także czy szew jest mocny i czy nie rozpadnie się nam po kilkunastu treningach. Korzystam z marki Tiguar, obciążniki są mocne i nic się z nimi nie dzieje.

Gadżetów z obciążnikami jest więcej, jak np. kamizelka czy pas, których używa się na siłowni, np. podczas podciągania, ale także w trakcie biegania.

Cena: ok. 25 zł.

A dla bardziej zamożnych … ViPR lub training log bar

Gratka dla początkujących zapaleńców bojów siłowych! I choć nie jest to gadżet tani i mały nie mogłam się powstrzymać, aby nie umieścić go na tej liście. Zajmuje mniej miejsca niż sztanga, a możliwości ćwiczeń wiele. Jest to ogólnie mówiąc rura, tuba do ćwiczeń.

Na początku wspomnę, że jeśli myślimy o treningu siłowym to jest to sprzęt dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z ćwiczeniami wielostawowymi, ponieważ dostępność wagowa przyrządu nie jest duża. Najcięższy jaki znalazłam ważył 20 kg. Log bary mają długość około metra, pokryte są gumą, a ich wygodne uchwyty pomogą w wykonaniu pełnego treningu – zarzuty, podrzuty, przysiady klasyczne, przednie i nad głową, wznosy bioder, uginania przedramion i wyciskania. Nie ma ćwiczenia wielostawowego, którego nie moglibyśmy wykonać, ale nie tylko, bo ViPR to narzędzie do treningu dynamicznego, łyżwiarz, swingi i inne ćwiczenia poprawią nam kondycję, wytrzymałość i szybkość. Cena waha się w zależności od ciężaru.

Piłka gumowa do ćwiczeń/ fot. Dziewczyna Endorfina

Jaki gadżet do ćwiczeń domowych?

Jak widzicie propozycji jest wiele, co wybierzemy zależy od tego, jakie mamy potrzeby i możliwości tak finansowe jak też powierzchniowe.

Myślę, że obojętnie nie można przejść obok kółka do ćwiczeń brzucha oraz gum. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na piłkę gimnastyczną dobrze jest przemyśleć jej zakup uwzględniając nie tylko cenę, ale przede wszystkim rozmiar – kiedy usiądziemy na piłkę nie możemy mieć kolan pod brodą.

Na pewno warto zastanowić się nad taśmami trx, bo z ich pomocą intensywnie poćwiczymy plecy, brzuch a także przy odrobinie fantazji nogi i pośladki, wystarczy np. zrobić przysiad ze stopą włożoną w rączkę taśmy, zaawansowani mogą uczyć się przysiadów na jednej nodze czyli „pistols” z pomocą trx. Jedyny problem jaki możemy mieć po zakupie taśm to wybór miejsca ich zaczepienia.

Trening domowy nie zastąpi siłowni, ale nie musi być nudny. W sklepach internetowych istnieje wiele ciekawych przyrządów fitness, które wzbogacą nasz zestaw ćwiczeń, np. rączki do pompek, małe gumowe piłki do ćwiczeń, buty kangoo, trenażer Core Momentum Trainer (CMT), piłki lekarskie z uchwytami, slam balls czy popularne hula hop. Jeśli w ofercie sprzedaży znajdziecie coś interesującego dajcie znać w komentarzach, a chętnie przetestuję na treningu.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy