Jedz czekoladę i chudnij! O rewolucyjnej czekoladowej diecie

Dieta Ruth Moschner podbiła serca czekoladoholików! Autorka łamie stereotypy, pokazuje w jaki sposób czekoladę możemy włączyć do zdrowego żywienia, cieszyć się nią i chudnąć! Sprawdźmy, co jest kluczem czekoladowej diety, na czym polega i jak ją stosować.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Która czekolada jest najlepsza?

Diety czekoladowa Ruth Moschner opiera się na wykorzystaniu właściwości kakao. Biorąc pod uwagę jego zalety najbardziej odpowiednie w diecie czekoladowej będą czekolady z zawartością kakao minimum 70%. Między innymi dlaego, że większa zawartość kakao oznacza mniejszy procent cukru i mleka w proszku. 

Produkcja czekolady o wysokiej zawartości kakao trwa od ok. 72 do 96 godzin. Sekret prozdrowotnych jej właściwości tkwi w zawartości kakao i masła kakaowego. Musimy jednak pamiętać, że Unia Europejska zezwoliła na zastępowanie 5% masła kakaowego tanimi tłuszczami roślinnymi. Dzięki czemu produkcja takich wyrobów jest tańsza, ceny czekolady niekoniecznie.

Kakao ogranicza apetyt więc – zdaniem autorki diety – kawałek czekolady przed posiłkiem może być niezłym sposobem na zjadanie mniejszych porcji obiadowych. Zgodnie z zasadą przyjętą przez Ruth Moschner czekoladę należy spożywać pół godziny przed posiłkiem właściwym. Dzięki temu nasze receptory w mózgu zostaną „oszukane”, a w konsekwencji zjemy mniejszą porcję śniadania czy obiadu.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Autorka diety Ruth Moschner w początkowym okresie zaleca spożywanie ok. 6 kostek czekolady dziennie i zapewnia, że później organizm sam zredukuje ich liczbę do zalecanej, czyli dwóch.

Czekolada poprawia nastrój, koncentrację i uspokaja. Coś musi być w składzie czekolady, że nawet osoby z silną wolą jak zaczarowane sięgają po kolejną brązową kosteczkę. W kulturze utarło się określenie 'chocoholic’ (czekoladoholik) oznaczające delikwenta, którego niepohamowane pragnienia i żądze uaktywniają się, gdy w pobliżu wyczuje tabliczkę czekolady.

Amerykańscy naukowcy sprawdzili, dlaczego nasz mózg tak pozytywnie reaguje na substancje zawarte w czekoladzie. Wyniki przeprowadzonych badań były zaskakujące. Okazało się, że w składzie pożywienia bogów są składniki, których działanie zbliżone jest do marihuany. Czekolada nie zawiera oczywiście THC (które jest w marihuanie), lecz w działaniu podobny do niego anandamid. Ze względu na szybki rozkład tej substancji w organizmie trwale nie wpływa na mózg, ale tymczasowo poprawia nastrój.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Tajemnica czekolady

Czekolada była pierwszym napojem, dzięki któremu Europejczycy mogli skosztować spożycia alkaloidów. Obecnie najpopularniejszą formą czekolady są te stałe: cukierki, tabliczki, batony. Niegdyś była znana wyłącznie w formie płynnej.

Czekolada zawiera dwa alkaloidy, czyli substancje pobudzające centralny układ nerwowy: kofeinę i teobrominę. Teobromina rozszerza naczynia krwionośne i ma działanie moczopędne, ale jest nieporównywalnie słabsza niż kofeina. Poziom teobrominy utrzymuje się w organizmie do kilku godzin, z tego powodu po zjedzeniu czekolady możemy odczuwać przyjemność. Warto jednak pamiętać, że stężenie alkaloidów w czekoladzie jest niewielkie i zależy od jej rodzaju.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Ty jesteś lekiem a całe zło…

Historia czekolady jest niesamowita (jeśli chcesz poczytać o jej smaczkach zerknij do wpisu: Słodka historia czekolady: blaski, cienie, pikanteria). Kiedyś badania laboratoryjne, dzięki którym, ktoś zbadałby skład i zastosowanie kakao nie istniały. Wszelkie odkrycia opierały się na doświadczeniu i obserwacji, a mimo to, już Aztekowie znali sekretne właściwości kakao i jego wartość. Czekolada była bohaterką wielu rytuałów weselnych, obrzędów a także przedmiotem sporu, na temat którego głos zabierali papieże.

Mimo wielu racji czekoladowej diety i zalet kakao pamiętajmy, że czekolada, tak jak białko, sama w sobie nas nie odchudzi. Objadając się nią i rezygnując z aktywności fizycznej przybędzie nas. Tylko zbilansowane żywienie i sport pomogą nam w osiągnięciu upragnionych kształtów.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Czekolada jest prawdziwym złotem, mówi się, że nerwusów uspokaja i dzięki niej łatwiej się zakochać! Ale do tego niestety potrzeba jej dużych ilości. Podobno dzieci, których mamy jadły w ciąży czekoladę sprawiają mniej problemów wychowawczych – to z kolei wyniki badań skandynawskich naukowców. Jak widzicie to czekoladowe złoto ma wielki potencjał!

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy