Huawei Watch GT 2 Pro najlepszy z serii GT. Za ile? Za drogo!

Huawei Watch GT 2 Pro to w założeniu produkt klasy premium. Wygląda na drogi i… taki jest. Co kryje się pod tytanową obudową i szafirowym szkłem? Oto cała prawda o GT 2 Pro.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Rozpakowujemy Huawei Watch GT 2 Pro

Już na pierwszy rzut oka ma się wrażenie obcowania z luksusem: eleganckie pudełko wykonane z twardego kartonu, stonowane barwy, połyskujące elementy. Po zdjęciu górnego wieczka widzimy okrągłą, dużą kopertę zegarka wykonaną z szafirowego szkła i zakończoną czarną obwódką – efekt „łał” gwarantowany. Za ile? Za drogo!

Wyjmujemy zegarek i naszą uwagę zwraca teraz pasek. Ktoś powie, pasek jak pasek, ale nie tym razem. Jest to pasek skórzany, uszyty z miękkiej skóry w przyjemnym, lekko kawowym odcieniu. Na długości paska znajduje się szereg owalnych dziurek, z kolei drugi fragment zakończony jest klamrą z grawerem firmy.

Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że komfort i wygoda noszenia zegarka, chociaż do lekkich nie należy, jest ogromna, a dużą zasługą jest właśnie dobrze skrojony i uszyty pasek. Nadgarstek pozostaje czysty i suchy, a pasek go nie podrażnia.

W zestawie otrzymujemy także dokumentację oraz dysk ładujący z przewodem USB typu C.

Huawei Watch GT 2 Pro obsługa i tarcze

Obsługa Huawei Watch GT 2 Pro jest bliźniacza do zaproponowanej w GT 2 e (zerknij na moją sportową recenzję zegarka GT 2e a także rzućcie okiem na obsługę opaski Huawei Band 6).

Po prawej stronie tarczy znajdują się dwa przyciski. Górny służy nam do wybierania opcji z menu, dolny można skonfigurować pod siebie. Sterowanie jest dotykowe i odbywa się poprzez ruchy palcem po tarczy smartwatcha.

Aby zmienić tarczę należy przytrzymać palcem przez kilka sekund wyświetlacz, perspektywa nam się zmieni na mniejszą i wówczas otrzymamy podgląd do dostępnych wariantów tarczy. Na powyższym filmiku możecie zobaczyć, w jaki sposób zmienić tarcze Huawei Watch GT 2 Pro oraz jakie wzory możemy wybrać.

Huawei Watch GT 2 Pro funkcje

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Aby przejść do menu i zapoznać się z funkcjonalnością zegarka klikamy górnym przyciskiem i przeszukujemy listę. Znajdziemy tu: ćwiczenia, rejestr ćwiczeń, statystyki ćwiczeń, tętno, SpO2, rejestr aktywności, sen, stres, ćwiczenia oddechowe, rejestr połączeń, kontakty, muzyka, barometr, kompas, powiadomienia, pogoda, stoper, minutnik, alarm, latarka, znajdź mój telefon, ustawienia.

Smartwatche jest ściśle powiązany z aplikacją Huawei Zdrowie, np. kontakty, aby pojawiły się w naszej książce na tarczy zegarka musimy wprowadzić w aplikacji. Możemy zapisać też listę ulubionych piosenek, którymi będziemy operować na zegarku.

Na filmiku zobaczycie, z których możliwości Huawei Watch GT2 Pro korzystam najczęściej, jak je uruchomić oraz w jaki sposób działają.

Sterowanie jest przyjazne, intuicyjne i nawet, gdy ktoś pierwszy raz korzysta z zegarka Huawei nie będzie miał problemu z obsługą.

Rejestry zapisują się w aplikacji Huawei Zdrowie, gdzie otrzymujemy dostęp do bardziej szczegółowych danych i rozbudowanych statystyk oraz animacji, ale o aplikacji będzie w dalszej części wpisu.

Na wstępie powiem, że świetną propozycją, z której korzystam niemalże codziennie jest prowadzenie rozmów z pozycji zegarka. Przydatna i wygodna funkcja szczególnie, kiedy się biegnie, albo maszeruje w czasie mrozu i śniegu.

Smartwatch Huawei na sportowo

Gorącym tematem, na który czekają miłośnicy sportu są tryby i rodzaje ćwiczeń oraz pomiary. Producent chwali się, że możemy wybierać spośród 100 różnych dyscyplin i wielu trybów biegowych.

Zacznijmy od początku i spróbujmy pobiegać z Huawei Watch GT 2 Pro. Sprawdźmy, jak zegarek sprawdza się podczas biegania i do których danych będziemy mieć dostęp.

Wśród pozostałych ćwiczeń znajdziemy poza marszem w terenie i na bieżni, m.in: trening HIIT, trening funkcjonalny, crossfit, kolarstwo, triathlon, pływanie, wędrówkę górską, a także sztuki walk, gry jak squash, tenis stołowy, kręgle, siatkówkę czy po prostu trening fizyczny.

Jeśli chcemy którąś z dyscyplin dodać do naszej startowej listy musimy wejść w opcję „Ćwiczenia” – „Niestandardowe”. Teraz klikamy w pomarańczowe kółko z krzyżykiem i przy wybranej dyscyplinie tapnięciem zaznaczamy kwadracik. Akceptujemy wybierając OK. Nasza dyscyplina znajduje się na początku listy.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

W „Rejestrze ćwiczeń” oraz aplikacji Huawei Zdrowie sprawdzimy dane i wykresy dotyczące treningów. Nie tylko zobaczymy nasze osiągnięcia z ostatniego treningu, ale też sięgniemy do historii treningów, gdzie porównamy nasze wyniki i sprawdzimy dane ogólne, jak np. liczbę spalonych kalorii czy strefy tętna. Z kolei „Statystyki treningu” powiedzą nam, ile czasu potrzebujemy na regenerację, aby móc rozpocząć kolejne ćwiczenia, zweryfikujemy tu także poziom obciążenia treningowego.

Tętno

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT2 Pro kontroluje poziom tętna a wyniki rysuje na kolorowym wykresie. Dzięki temu na bieżąco monitorujemy i sprawdzamy jakość oraz dynamikę bicia serca w ciągu całego dnia. Pomiar wykonuje się automatycznie

Pulsoksymetr

Ciekawą i przydatną funkcją, w którą został wyposażony zegarek inteligentny Huawei jest wbudowany pulsoksymetr. Dzięki niemu możemy sprawdzić poziom wysycenia krwi tlenem, czyli saturację (SpO2). Wszystko dzieje się za sprawą umieszczonych na odwrocie tarczy zegarka diod.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Inaczej mówiąc urządzenie to pokaże nam poziom tlenu w hemoglobinie, jest to o tyle ważne, że zbyt niski wynik oznacza niedotlenienie organizmu. Oczywiście wynik, jak czytamy w informacji umieszczonej podczas badania saturacji w zegarku, ma „charakter poglądowy i nie może stanowić podstawy do stawiania diagnozy medycznej”. Niemniej jednak daje pewien ogląd, a niski wskaźnik tlenu we krwi alarmuje i skłania do wizyty u lekarza.

W ostatnim czasie za sprawą pandemii Covid-19 zrobiło się głośno o zaburzeniach z oddychaniem i saturacji. Przełożyło się to na wzrost zainteresowania pulsoksymetrem jako urządzeniem do mierzenia poziomu tlenu w hemoglobinie. Szczególnie osobom z obturacyjną chorobą płuc oraz zakażonym koronawirusem zaleca się badanie saturacji.

Przyrząd ten możemy kupić w aptece, ale Huawei GT 2 Pro posiada wbudowany pulsoksymetr. Ma też dodatkową funkcję, w jaką został wyposażony pulsoksymetr, a mianowicie podaje także wynik tętna.

Pogoda

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Świetną sprawą jest prognoza pogody, o której informuje nas inteligentny zegarek. Nie potrzebujemy stacji pogodowej, aby wiedzieć czego możemy się spodziewać za oknem, jak się ubrać oraz czy jechać na myjnię, aby umyć samochód.

Zegarek pokazuje nam pogodę na każdą godzinę dnia, a także szacuje jak będzie się ona przedstawiała w ciągu całego tygodnia. Mimo tego, że dotychczas nie zawiodłam się na pogodzie podawanej przez smartwatche, to jednak w przypadku wycieczek górskich polecam sprawdzenie jej w kilku źródłach.

Zegarek określa godziny wschodu i zachodu słońca, fazy księżyca, a także – o ile znajdziemy się w rejonie, którego dane dotyczą – przypływy.

Barometr, wysokościomierz i kompas

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Trzy funkcjonalności w jednym zegarku, które wydają się być bardziej wypasioną niż przydatną opcją. Nie korzystam z nich często, ale jeśli potrzebujemy sprawdzić jaki mamy obecnie poziom ciśnienia atmosferycznego lub wysokość, na której się znajdujemy Huawei Watch Gt 2 Pro poradzi sobie z takim wyzwaniem. Znajdziemy tu także kompas, który po krótkiej kalibracji działa poprawnie.

Stoper, minutnik, alarm

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Stoper jest dla mnie niezbędnym narzędziem podczas ćwiczeń, które wykonuję na czas np. deska, pajacyki, padnij-powstań. Jeśli układam zestaw ćwiczeń, który opiera się na rozliczeniu czasowym, np. 45 sekund pracy i 15 sekund przerwy musimy mieć przy sobie jakiś licznik, z zegarkiem nie będziemy potrzebować innych narzędzi.

Minutnik z kolei najbardziej przydaje mi się w kuchni. Gotując jajka albo smażąc omlety ustawiam odpowiedną wartość i nie muszę pamiętać o tym, aby zaglądać do kuchni lub wpaść do niej, kiedy będzie już mgliście od dymu przypalonego posiłku. Minutnik też jest wygodny w przypadku treningu wykonywanego w określonym czasie, np. 30 minut. Wymyślamy sobie kilka ćwiczeń, które następują po sobie przez pewien czas, powtarzamy je do momentu, aż przeznaczony czas na trening skończy się.

Alarm czyli budzik. Tej przykrej opcji nikomu tłumaczyć nie trzeba 🙂

Sen, stres

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Monitorowanie snu daje nam ciekawe statystyki w obrębie jakości snu, liczby przespanych godzin oraz drzemki. Zegarek daje nam dostęp tylko to podstawowych pomiarów, bardziej szczegółowe dane zapisywane są w aplikacji.

Aplikacja Huawei Zdrowie daje nam bogaty ogląd tego, jak funkcjonujemy w ciągu dnia i nocy. Polecam rzucić okiem na statystyki ze snu, ale przeglądając je należy mieć na uwadze, że ich bolączką jest miernik. Według niego 8 godzin snu jest jedyną pożądaną ilością snu, a wiemy, że powstają publikacje, które w przekonujący sposób obalają mit 8 godzin.

W zakładce „stres” zmierzymy jego poziom. Zobaczymy wykres, ale także przekonamy się, w którym sytuacjach stresujemy się najbardziej. Wskaźnik ten zobrazuje nam także jakość naszego życia pod kątem stresu, możemy nie być świadomi tego, że nasze problemy zdrowotne są wynikiem chronicznego przebywania w stresie na wysokim poziomie. Oczywiście są to tylko poglądowe informacje, aczkolwiek mogą dawać pewien obraz sytuacji.

Oddychanie

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Ćwiczenia oddechowe wiążą się z zakładką „stres”. Jeśli mamy problem, aby uspokoić się, wyciszyć lub wyrównać oddech takie ćwiczenia oddechowe nam w tym pomogą. Podczas treningu oddechowego pasek musi być zapięty na nadgarstku, którym nie wolno nam poruszać.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Gt 2 pro wady i zalety

Zalety:
– Na uznanie niewątpliwie zasługuje bateria. Nie dziwi to, gdyż produkty Huawei, zarówno zegarki, jak też słuchawki odznaczają się długim czasem pracy na jednym ładowaniu i tym firma może się chwalić. Zegarek ładuje się kosmicznie szybko, a pełne ładowanie wystarcza mi na ponad tydzień przy codziennym stosowaniu.
– elegancki wygląd
– wykonanie zegarka: szkło – mimo tego, że koperta tworzy jedną taflę i nie ma ochrony – jest odporne na uszkodzenia, rysy, zniszczenie; pasek: nie ma przetarć, załamań, szycie mocne, wytrzymałe z zachowaną ciągłością nitki.
– wbudowany pulsoksymetr
– różnorodność dyscyplin (korzystam tylko z kilku, ale jeśli ktoś jest zawod

Wady:
– tarcza zegarka nie zawsze wygasza się, kiedy zasłonimy ja dłonią
– nie ma możliwości odpisywania na wiadomości z pozycji zegarka
– W powiadomieniach nie otwierają się obrazki, zdjęcia a także… emotiokony (!)
– zegarek nie obsługuje płatności więc nie zapłacimy zegarkiem
– zegarek nie ma aparatu ani kamery, ale jeśli masz telefon Huawei to możesz ustawiać kadr za pomocą tarczy zegarka
– w standardzie mało tarcz do wyboru
– wysoka cena (spójrzcie tylko na możliwości taniej opaski Huawei Band 6 i porównajcie z GT 2 pro)

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Jak widzicie Huawei Watch GT 2 Pro jest fajnym, eleganckim, ale drogim gadżetem. Mimo ciekawego wyglądu, przejrzystego ekranu jego funkcje – choć pożyteczne, to nie oszałamiają. Zegarek wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, używam go kilka miesięcy i koperta nie rysuje się, szkło nie pęka, a pasek wygląda jak nowy. GT2 Pro pozytywnie przeszedł mój test w różnych warunkach sportowych i klimatycznych, ale w podobnej cenie możemy np. kupić dużo bardziej funkcjonalny Fitbit Sense z równie świetną aplikacją, co Huawei Zdrowie.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy