Butelka 360 Degrees Vacuum Insulated Narrow – test

Termos, bidon, butelka – a gdyby na trening, na wycieczkę rowerową albo na spacer zabrać ze sobą te trzy rzeczy w jednej? To możliwe dzięki produktowi od 360 Degrees!

Australijska firma 360 Degrees posiada w swoim asortymencie odzież termiczną, szeroką ofertę sprzętu oraz akcesoriów outdoorowych. Marka wychodzi naprzeciwko osobom wymagającym, nie tylko jeśli chodzi o design, ale też jakość wykonania oraz zastosowane materiały.

Butelka 360 Degrees Vacuum Insulated: kolor lime, 750 ml/ fot. Dziewczyna Endorfina

Butelkę termiczną 360 Degrees możemy zabrać ze sobą wszędzie. W założeniu powinna ona utrzymywać temperaturę zarówno napojów gorących jak i zimnych.

To świetna informacja, bo wystarczy wrzucić kilka kostek lodu do butelki, aby cieszyć się orzeźwiającym płynem na plaży, podczas biegania, wycieczki rowerowej aż do 48 godzin lub gorącą kawą w podróży do 12 godzin. To teoria, a jak jest w praktyce? Sprawdzimy to.

Termos 360 Degrees a zdrowie

Produkt wykonany jest ze stali nierdzewnej więc odporność na rdzę będzie wysoka. Wnętrze zostało wypolerowane elektrolitycznie i zabezpiecza przed rozwojem bakterii.

Powłoka nie wchłania smaku i zapachu napojów więc smak napojów nie zmienia się, nie czuć metalicznego posmaku, jak niestety bywa w przypadku tanich termosów.

Na stronie sklepu internetowego w opisie tego gadżetu czytamy, że jest to produkt wolny od BPA. Jeśli kupujemy pojemniki albo przedmioty do kontaktu z żywnością warto zwrócić uwagę na etykietę „BPA free„. Oznacza to, że do produkcji opakowania nie był stosowany związek chemiczny Bisfenol A. Jego toksyczny wpływ na organizm człowieka został potwierdzony m.in. przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Badania wykazały szereg negatywnych skutków, zaburzeń i chorób w związku ze stosowaniem produktów z BPA, np: obniżenie płodności, wady wrodzone płodu, otyłość, nadpobudliwość i inne (więcej o BPA i BPF – który obecnie coraz częściej używany jest w produkcji zamiast BPA znajdziesz w artykule „Prenatal exposure to bisphenols and cognitive function in children at 7 years of age in the Swedish SELMA study” przedstawiającym wyniki szwedzkich badań ).

Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że BPA obecny był w materiałach stosowanych w produkcji wyrobów dziecięcych – np. smoczków czy butelek. W konsekwencji Unia Europejska zakazała takich praktyk, ale dyrektywa dotyczy wyłącznie produkcji butelek dla dzieci (Dyrektywa Komisji Europejskiej 2011/8/U z dnia 28 stycznia 2011 r.). Warto też wspomnieć, że są kraje (np. Australia, USA, Kanada), które dążą do całkowitego wycofania na swoim terenie produktów żywnościowych z BPA.

Dolna część butelki posiada powierzchnię chropowatą, która wpływa na przyczepność i wygodę noszenia. / fot. Dziewczyna Endorfina

Butelka termiczna 360 Degrees wygląd

Butelka 360 Degrees Vacuum Insulated Narrow występuje w pięciu intensywnych i wyrazistych kolorach:
– lime (zdjęcia)
– pumpkin (pomarańczowy)
– turquoise (turkusowy)
– denim (niebieski)
– black (czarny)

Produkt posiada szeroki otwór wlewny, zamykany zakrętką z uchwytem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w czasie spaceru zamiast trzymać korpus butelki możemy posłużyć się dobrze wyprofilowanym uchwytem.

Co więcej, kiedy np. podróżujemy rowerem butelkę zawiesimy na kierownicy, a na wędrówce leśnej lub gdy biegamy w lesie – na gałęzi drzewa.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Jak już wcześniej wspomniałam butelka wykonana jest ze stali nierdzewnej, ale dodatkowo część kolorowa posiada powierzchnię chropowatą, dzięki której butelka nie wyślizguje się z dłoni. Drobna rzecz, a cieszy – szczególnie wtedy, kiedy np. biegamy w gorące dni i nasze dłonie są spocone.

Zamknięcie jest zadziwiająco bardzo szczelne, napój nie wylewa się. Nawet w czasie dynamicznej jazdy rowerem po nierównej nawierzchni, kiedy butelka podskakuje nic nie przecieka.

Uwagę zwraca też opływowy kształt butelki, dzięki któremu możemy bez problemu zmieścić ją w uchwycie rowerowym, albo schować w kieszeni plecaka.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Mimo sporej pojemności – 750 ml, butelka jest zgrabna, poręczna i ładna.

Testowałam ją w różnych warunkach atmosferycznych: na deszczu i w słońcu, zostawiałam w trawie, mchu, piachu i na betonie, co wymagało mycia i czyszczenia powłoki zewnętrznej. Kolor nadal jest intensywny, nie zmienia się a proszkowy nadruk nie ściera.

Na spodzie butelki nadrukowano zalecenia odnośnie konserwacji produktu. Jednym z istotnych zaleceń jest mycie ręczne, bez użycia zmywarki. Nie powinien nam też przyjść do głowy pomysł, aby podgrzewać butelkę w kuchence mikrofalowej.

/ fot. Dziewczyna Endorfina

Jak długo termos trzyma ciepło?

Butelka pełni funkcję termosu i ma za zadanie utrzymać temperaturę wysoką oraz niską. Aby sprawdzić jak długo butelka utrzyma temperaturę wody, wlałam wrzątek do środka, zakręciłam zakrętkę i odstawiłam na bok. Po czterech godzinach woda była tak samo gorąca jak wcześniej. Zakręciłam i sprawdziłam po kolejnych pięciu. Okazało się, że podwójne ścianki radzą sobie doskonale z utrzymaniem ciepła, bo woda po dziewięciu godzinach nadal była gorąca – docenimy to podczas wędrówek górskich pijąc gorącą herbatę albo regenerując siły przy małej czarnej. Zauważyłam, że temperatura wody zaczyna spadać stopniowo i powoli, bo po 14 godzinach od wlania wrzątku woda nie była już gorąca, ale przyjemnie ciepła.

Z napojami zimnymi butelka termiczna radzi sobie jeszcze lepiej. Tonik po 32 godzinach nadal pozostawał zimny.

Jakie widzę minusy butelki? Jedyny jaki dostrzegam, to jej cena. Produkt nie jest tani, bo kosztuje około 90 zł. Trzeba mieć jednak na uwadze zastosowane materiały, jakość wykonania oraz jego funkcjonalność. Myślę, że jest to dobry pomysł na prezent dla sportowego maniaka lub miłośnika wycieczek górskich, a jeśli takim jesteśmy i zostaniemy obdarowani takim upominkiem na pewno nie rozstaniemy się z nim podczas eskapad i treningów.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy