Jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Może być motywujący, ale długotrwały stres bywa destrukcyjny. Żeby wiedzieć jak radzić sobie ze stresem trzeba najpierw poznać przyczyny stresu, bo wtedy łatwiej będzie go opanować.

Chorobliwa zazdrość

Po co zazdrościć innym, kiedy można stworzyć sobie własne Eldorado. Zazdrością możesz sprawić krzywdę komuś, ale przede wszystkim sobie. Daj spokój, wyluzuj i zjedz coś pysznego (sprawdź przepis na omlet z marchewki i jabłka). Chcesz poznać sposoby na stres? Przestań się nakręcać, bo najlepszym antidotum jest spokój.

„Będziesz miała dzieci, to zobaczysz”, ech, to, że ktoś nie ma dzieci nie znaczy, że problemy go omijają. Myślę, że najłatwiej jest usiąść i zacząć narzekać na wszystko. Na to jak jest nam źle, jak to inni mają lepiej, jak to ktoś ma ładniejsze mieszkanie, bierze socjal i nie musi pracować. I zazdrościć, bo ktoś ma pasje, ciekawą pracę, ładną buzię i ciało. No tak, nie ma dzieci to ma czas o siebie zadbać, co ma innego do roboty.

Zamiast zazdrościć innym zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację, ale najpierw oceń, czy rzeczywiście jest na co narzekać.

/fot. Dziewczyna Endorfina

Objawy depresji kontra pozytywne myślenie

Moc pozytywnego myślenia jest ogromna. W każdej sytuacji należy zachować spokój i myśleć racjonalnie, wtedy pozytywne myśli same do nas przyjdą.

No bo spójrzcie. Z jednej strony oceniamy innych, do czego nikt nam prawa nie dał, a z drugiej nakręcamy się i z tą własną frustracją i niezadowoleniem na wszystko i wszystkich siedzimy, karmimy własnego mola pielęgnując własne nieszczęście. Weź się w garść i nie patrz na innych. Co Cię obchodzi to, co ktoś robi, czym się zajmuje, ile ma w portfelu i jakie to piękne i wygodne (często pozornie) ma życie. Zajmij się swoim.

Czy naprawdę uważasz je za tak nudne, że musisz się skupiać na życiu innych? Daj spokój innym. Mnie zupełnie nie interesuje to, jaki ktoś ma samochód, ile ma w portfelu i co robi. Jeśli odniósł sukces świetnie! Widocznie ciężko na to zapracował i super, też będę do tego dążyć! A jeśli znam taką osobę jestem z niej dumna i wiem, że mogę się od niej wielu rzeczy nauczyć. Zamiast zastanawiać się, skąd ten ktoś wziął na to pieniążki pomyśl, co możesz zrobić, aby znaleźć własne szczęście.

Stres w pracy? Spróbuj przekuć tę sytuację w jakiś pozytyw i znaleźć jej zalety na przyszłość. Pomyśl, co spowodowało stres i jak do tego doszło, bo dzięki temu będziesz mogła uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Często tak się dzieje, kiedy gonią nas „deadlajny”, a my już nie mamy czasu, bo przeznaczyliśmy go na inne czynności niż projekt, zobowiązania, pisanie pracy. Najpierw obowiązki, później przyjemności. Czas i tak minie, a im mamy go więcej tym lepiej funkcjonujemy i myślimy także efektywniej.

Jak być szczęśliwym?

Negatywne myślenie o innych i porównywanie się z innymi potrafi wypaczyć nasze myślenie o nas. Jest to pozbawiona sensu karuzela. Nakręcamy się, stajemy się gnuśni i mało życzliwi dla innych, a tak naprawdę dla siebie. Kocham siebie, swoich bliskich, uwielbiam moich ziomków i potrafię dostrzegać piękno w innych ludziach i o tym głośno mówić. Mam koleżanki, które mają świetne tyłki, piękne rysy twarzy, są tak inteligentne i mądre, że czasem aż wstyd. I bez skrępowania mówię im o tym.

Jeśli laska ładnie wygląda, powiem jej to. Może właśnie ma gorszy dzień, i mimo tego, że jest piękna czuje się nieszczęśliwa. Podoba Ci się jej strój, to czemu nie powiedzieć, że wygląda jak milion dolarów? Nie wiem jak wygląda jej życie i nigdy o to nie zapytam, bo sama nie chcę, aby ktoś pytał mnie o moje życie. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś będzie chciał mi o czymś powiedzieć zrobi to, nie muszę dopytywać.

Kiedy problemy nawarstwiają się biorę głęboki oddech i myślę o tym, co sprawia mi przyjemność i wiecie co, tak łatwiej jest żyć.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy