Jak obliczyć BMI i co to jest?

Popularny wskaźnik BMI czyli Body Mass Index w założeniu powinien oceniać prawidłowość masy ciała w stosunku do wzrostu. Jak obliczyć BMI i czy ma to sens?

Jak obliczyć BMI?

Wskaźnik BMI dotyczy wyłącznie rozwoju i zagrożeń związanych z otyłością osób dorosłych (kalkulator BMI dzieci nie dotyczy). I tu napotykamy pierwszy problem, bo normy BMI nie uwzględniają żadnych danych poza wagą i wzrostem.

Obliczenie BMI nie jest skomplikowane i każdy z nas może to zrobić. Musimy znać jedynie nasz wzrost i wagę, a liczby podstawimy do ogólnie znanego wzoru.

Norma BMI to liczba, która mieści się w przedziale 18,5 a 24,9. Niższy wskaźnik oznacza według skali niedowagę, natomiast wyższy nadwagę i otyłość.

Kalkulator BMI

Dane możemy też wpisać w dostępne online kalkulatory BMI, a otrzymany wynik odnaleźć na skali i sprawdzić, w jakiej grupie osób obecnie się znajdujemy. Proste? Aż za bardzo.

Wady BMI

BMI nie uwzględnia innych danych, jak chociażby wiek czy płeć, ale jak się przekonacie to tylko wierzchołek dość pokaźnej góry lodowej.

Kobiety ze względu na swoją anatomię ciała i fizjologię posiadają wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. I nie jest to niczym odkrywczym, tak po prostu jest. Ktoś powie, że skala BMI posiada tzw. widełki czyli normy „od-do”. Zgadza się, ale nie ma to większego znaczenia.

Nawet jeśli przebrniemy jakoś przez różnice anatomiczne kobiet i mężczyzn, pojawi się kolejny problem. A mianowicie poziom tkanki tłuszczowej, poziom tkanki mięśniowej, poziom wody w organizmie czy waga naszych kości, które wskaźnik BMI zupełnie pomija. I co w tym przypadku?

BMI nie uwzględnia naszego trybu życia, pracy, uprawianego sportu oraz rodzaju tego sportu. Dlatego w sporcie trudno mówić o jakimkolwiek zastosowaniu wskaźnika BMI.

Jeśli ćwiczymy wynik BMI nie jest wiarygodny, a cyfry zakłamują to, jak wyglądamy. Szybko okaże się, że zawodnik kulturystyki, który wygląda olśniewająco dzięki wyrzeźbionych mięśniom i niskiemu poziomowi tkanki tłuszczowej według skali BMI jest otyły. Natomiast lekkoatleci w tej samej skali mogą posiadać niedowagę. W ten sposób łatwo obalić mit, jeśli chodzi o prawidłowe BMI.

BIA (Analiza składu masy ciała) a BMI

Nasuwa się też pytanie, jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i w jaki sposób ułożyć dietę mając do dyspozycji jedynie wynik BMI. Interpretacja wskaźnika BMI biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy i modę na uprawianie sportu jest anachroniczna i może nie być wiarygodna.

Z uwagi na niedoskonałości pomiaru, BMI jest wypierane przez bioimpedancję dającą obraz analizy składu masy ciała. Uwzględnia ona ważne składowe i daje pogląd na to, z czym w rzeczywistości mamy problem. Bo może wcale nie jest nim tkanka tłuszczowa, a zbyt duża ilość wody podskórnej, której poziom każdego dnia cyklu u kobiet zmienia się.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy