Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu?

Chcesz ćwiczyć w domu, ale nie wiesz, co kupić? Jaki sprzęt fitness wybrać, aby z mieszkania w bloku nie zrobić graciarni? Co jest potrzebne do ćwiczeń w domu? Oto nasze propozycje.

Pandemia Covid-19 i zamykanie siłowni zmotywowały do rozpoczęcia treningów domowych. Część z nas w poprzednich falach zdążyła już kupić zestaw hantli do ćwiczeń w domu oraz ławeczkę. Łapaliśmy takie przyrządy do ćwiczeń w domu, jakie akurat były dostępne w sklepach. Co tak naprawdę jest nam potrzebne, aby wykonać trening w domu?

Jak wybrać sprzęt do ćwiczeń w domu?

Często nie mamy do dyspozycji dużego metrażu a nasze sportowe poczynania kończą się i zaczynają w jednym pokoju. Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać, aby poćwiczyć całe ciało i nie zagracić mieszkania?

Urządzenia do ćwiczeń w domu, aby spełniały swoją rolę, po pierwsze muszą zmieścić się w każdej płaszczyźnie (pamiętaj, że o ile potrzebujemy niewiele miejsca wykonując przysiady ze sztangą na plecach czy martwe ciągi, to już wyciskanie żołnierskie sztangą w domu może skutkować wymianą żyrandola). Po drugie akcesoria do ćwiczeń w domu muszą być funkcjonalne, po trzecie bezpieczne, aby nie wybić zębów.

Ciekawym pomysłem są wielofunkcyjne zestawy do ćwiczeń. Jednym z nich jest zintegrowany przenośny system treningowy z instrukcją z ćwiczeniami Gympak Max InnovaGoods. Zestaw jest składany i jak zapewnia producent łatwo można go przechowywać w szafie, pod łóżkiem czy nawet w samochodzie.

W zestawie jest torba, która umożliwi sprawne przeniesienie zestawu i zabranie ze sobą przenośnej siłowni na urlop czy wyjazd. To propozycja dla osób, które chcą się poruszać, bez ukierunkowania na ciężary i trening siłowy.

Z kolei jeśli lubimy ćwiczyć z masą własnego ciała może warto zainteresować się deską do pompek z uchwytami i linkami (Zobacz jak wygląda deska do pompek) oraz poręczami do treningu całego ciała.

Kupując poręcze do ćwiczeń, zwróćmy uwagę na maksymalne obciążenie, którym można oddziaływać na ten sprzęt oraz na stabilność nóżek i uchwyty, ponieważ bezpieczeństwo na treningu domowym jest najważniejsze. Na filmiku zobaczycie przykładowe ćwiczenia na poręczach.

Przykładowe ćwiczenia na poręczach przy użyciu Lebert EQualizer

Domowa siłownia, co kupić? Oto lista 5 przyrządów, którymi wyćwiczysz całe ciało!

Zestaw hantli

Jeśli masz hantle wyćwiczysz całe ciało i niczego więcej do treningu nie będziesz potrzebować. Nie tylko zrobisz trening górnych części ciała, bo ćwiczeń z hantlami na nogi i pośladki jest tak dużo, że trudno się zdecydować. Wspomnę chociażby o przysiadach z hantlami na ramionach, przysiadach przednich, martwych ciągach, zarzutach, wykrokach, przysiadach bułgarskich.

Aby wykonać trening całego ciała w domu dorzucamy ćwiczenia znane z crossfitu jak np. thrusters czy devil press, a także wiosłowania i różnego rodzaju wyciskania.

Sztanga

Jeśli ktoś lubi trening siłowy, bez sztangi będzie trudno go zrobić, bo hantle zazwyczaj nie wystarczają. Chodzi o ciężar i jego rozłożenie, które na sztandze jest inne niż w przypadku hantli.

Na hantlach ciężar rozkłada się inaczej, a więc zaangażowanie i praca mięśni różnią się od tych na sztandze. Dla mnie sztanga jest podstawą. Jeśli mam sztangę z obciążeniem wykonam profesjonalny trening siłowy w domu. Sztanga nie zajmuje wiele miejsca. Na rynku dostępne są sztangi składane, z kolei sztangę olimpijską można przechowywać w szafie w pionie tak jak szczotkę czy mop do mycia podłogi 🙂

Trening całego ciała ze sztangą / fot. Dziewczyna Endorfina

Zestaw gum do ćwiczeń

Zajmują niewiele miejsca, a zaangażowanie – szczególnie mięśni głębokich – jest intensywne (zobacz trening ciała z gumami). W tym przypadku praca opiera się nie tyle na ciężarze, ale liczbie powtórzeń i umiejętności zmiany ustawienia kąta ciała.

Mini band/ fot. Dziewczyna Endorfina

TRX

Taśmy do ćwiczeń TRX są kapitalną sprawą, o ile mamy pomysł i miejsce, aby je zaczepić. Taśmy te są też bardzo dobrą alternatywą dla drążka do podciągania.

Wystarczy, że złapiemy rączki taśmy i będziemy próbowali się podciągać. Im pozycja bardziej pozioma tym trudniej. Taśmy TRX warto dołączyć do domowych akcesoriów fitness.

TRX / fot. Dziewczyna Endorfina

Kettlebell

Kettle są rewelacyjnym przyrządem na trening całego ciała. Pomogą nam przy ćwiczeniach dynamicznych, np. swingi, jak też statycznych, np. przysiady czy wyciskania nad głowę.

Ćwiczenia z kettlebell na brzuch i pośladki odczujemy intensywnie. Trening taki jest wyczerpujący, ale przyjemny.

Kettlebell są niewiarygodnie funkcjonalne, zajmują mało miejsca i łatwo je przechowywać, ale przed zakupem musimy wybrać ich ciężar.

Kettlebell/ fot. Dziewczyna Endorfina

Problem polega na tym, że nie jest to tania zabawka (jak np. gumy do ćwiczeń), a żeby trening z kettlami miał sens jedna sztuka nam nie wystarczy. Kupując zestaw hantli dysponujemy ciężarami w różnej wielkości, bo możemy zakładać i zdejmować talerze. W przypadku kettle tak nie ma, a cena uzależniona jest od ciężaru przyrządu.

Kupujemy przyrządy do ćwiczeń w domu!

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jaki sprzęt fitness do domu kupić będzie wybór rodzaju treningu, który chcemy wykonywać. Brzmi banalnie, ale jeśli nie wiemy, jaki trening domowy będziemy robić, to kupiony sprzęt może okazać się bezużyteczny.

Jeśli mieszkamy w domu i chcemy przeznaczyć całe pomieszczenie, aby taką siłownię skompletować. Wtedy możemy sobie pozwolić na sprzęt do ćwiczeń nóg w domu, stojaki na sztangi, ławeczki o różnym kącie nachylenia, bieżnię oraz inne maszyny do ćwiczeń w domu. Jeśli ktoś ma taką możliwość, świetnie! A co jeśli dysponujemy kącikiem w pokoju?

Piłka Slam Ball i power band / fot. Dziewczyna Endorfina

Wtedy musimy postawić na funkcjonalność. Nie kupujemy hantli o stałym ciężarze, tylko takie, których ciężar możemy zmieniać. Dobrze, jeśli w zestawie hantli otrzymamy etui, w którym schowamy ciężarki po treningu. Kupujemy takie urządzenia do ćwiczeń w domu, które zajmują mało miejsca i jednocześnie posłużą nam do wyćwiczenia całego ciała.

Ale pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać jest to dotyczące naszej motywacji. Czy rzeczywiście sprzęt jest nam potrzebny i czy będziemy na nim ćwiczyć.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy