Domowa siłownia – gdzie najlepiej ją zrobić?

Poprzednie fale koronawirusa nauczyły nas, że sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć. Gdzie przechowywać akcesoria do ćwiczeń domowych i czy siłownia w domu jest potrzebna?

Siłownia w domu zyskuje na popularności!

Pandemia Covid-19 zmobilizowała nas do poszukiwania innych form ćwiczeń niż trening na siłowni. Bieganie, jazda na rowerze i rolkach, a także ćwiczenia domowe stały się alternatywą dla zamkniętych siłowni.

Domowa siłownia była jednym z oczywistych rozwiązań, kiedy zamknięcie siłowni stało się rzeczywistością. Ulubione miejsca do ćwiczeń, kluby fitness, siłownie przestały funkcjonować, a związki sportowe jak np. Polski Związek Przeciągania Liny zyskiwał na popularności. Ostatnie bastiony sportu amatorskiego padały, a brak sprzętu w sklepach sportowych stał się codziennością.

Kupione w okresie pandemii urządzenia do ćwiczeń domowych zalegają. Nie wiemy czy siłownie będą zamknięte, no i co zrobić z zakupionym sprzętem? Sprzedać czy zostawić? A jeśli zostawić, gdzie przechowywać sprzęt fitness w domu?

Czy mini siłownia w domu jest dobrym pomysłem?

Ten problem dotknął również mnie. Przyzwyczajona do tego, że wszystko co jest mi potrzebne do treningu mam na siłowni nie inwestowałam w urządzenia fitness do domu. Jak się okazuje w życiu nic pewnego nie ma, siłownie zostały zamknięte, a sprzęt do ćwiczeń w sklepach sportowych zaczął znikać w błyskawicznym tempie.

Zestawy sztang z popularnego sklepu sportowego sprzedały się w kilkanaście minut, hantle, kettle i gumy albo były niedostępne, a jeśli już się pojawiły szokowały cenami. Oczywiście zestawy hentelek o mini ciężarach (0,5 kg, 1 kg) można było kupić na allegro oraz w dyskontach.

Siłownia w domu jest dobrym pomysłem dla osób, które już trenują, albo tych, które wiedzą, że będą ćwiczyć w domu. Urządzenia do ćwiczeń w domu przydają się w różnych sytuacjach. Nie zawsze zdążymy pójść na trening przed zamknięciem siłowni, czasem pogoda nas zniechęci, a jeszcze innym razem wolimy spędzić czas w domu, włączyć ulubiony film, wziąć hantle w dłonie i wykonać trening ramion w domu.

Co ważne, zmodyfikowanie treningu i dopasowanie go pod warunki domowe wymaga trochę pomysłowości, ale i wiedzy, więc jeśli chcemy ćwiczyć w domu zapytajmy trenera personalnego o plan treningowy. Nie zawsze to, co robiliśmy na siłowni można zaadaptować do warunków domowych.

Siłownia domowa – gdzie ją urządzić?

Jeśli mieszkamy w domu możliwości jest zdecydowanie więcej. Najczęściej wybór pada na dwie lokalizacje: siłownia na poddaszu albo siłownia w piwnicy.

Jeśli mamy niezagospodarowane poddasze, bezpieczniej jest tam urządzić sobie kącik do ćwiczeń aniżeli w jakimś pomieszczeniu, z którego korzystają wszyscy domownicy.

Z drugiej strony jeśli myślimy o sprzęcie cardio do domu, piwnica będzie lepszym pomysłem, gdyż bieganie po bieżni nad głowami domowników może przeszkadzać.

Trudności zaczynają się, kiedy chcemy urządzić siłownię w mieszkaniu, a nie posiadamy dużego metrażu. Często dysponujemy tylko kącikiem w pokoju, dlatego sprzęt, który kupujemy musimy wybierać mądrze: maksymalnie funkcjonalny i minimalnie absorbujący przestrzeń.

Dostępne są zestawy hantli, które możemy przechowywać w poręcznym etui, sztangę zabezpieczyć i schować pionowo do szafy, jeśli łóżko nie dotyka bezpośrednio podłogi zawsze pod łóżkiem znajdziemy odpowiednią przestrzeń do przechowania sprzętu do ćwiczeń. Gumy i taśmy wieszamy w szafie, a hantle zmieszczą się pod łóżkiem. W poprzednim swoim wpisie podpowiadam, jaki sprzęt fitness do domu wybrać, aby poćwiczyć całe ciało.

Czy siłownia w domu jest potrzebna?

Jeśli masz słomiany zapał do ćwiczeń i nie wiesz, jak się zmotywować nie inwestuj zbyt wiele na zakup sprzętu do domu. Szkoda pieniędzy, miejsca oraz sprzętu, który mógłby posłużyć komuś innemu. A nie wiem, czy pamiętacie, że, kiedy siłownie były zamknięte brakowało przecież sprzętu w sklepach. Biegać nie każdy lubi i nie każdy może.

Dlatego orbitrek do ćwiczeń w domu może nie być dobrym pomysłem. Jest to spory wydatek, a jeśli będzie stał nieużywany może lepiej zainwestować w jakiś normalny mebel do domu.

Podobnie rzecz ma się z rowerkami do ćwiczeń w domu, które najczęściej kończą jako nietypowe wieszaki do ubrań. Przed zakupem przemyśl dokładnie, czego potrzebujesz i z czego tak naprawdę będziesz korzystać.

Zastanów się też, czy będziesz trenować w domu i czy znajdziesz aż tyle silnej woli i motywacji. Bo właśnie tego potrzebujesz bardziej do treningu w domu niż przyrządów i maszyn.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy