Próba harwardzka co to?

Sprawdź formę po harwardzku! Zobacz na czym polega metoda harwardzka, jak przeprowadzić test w warunkach domowych oraz co Ci to da?

Próba wydolnościowa metoda harwardzka

Próba stopnia, step test harwardzki, metoda harwardzka, próba harwardzka – to różne określenia testu wytrzymałościowego, za pomocą którego można sprawdzić wydolność organizmu i porównać swoje postępy.

Pierwszy raz została przeprowadzona w 1943 roku.

Próby wysiłkowe służą sprawdzeniu wydolności organizmu w warunkach testowych. Do jednej z takich ocen służy m.in. step test harwardzki oraz test Coopera, o którym mogliście przeczytać wcześniej (Przeczytaj Na czym polega test Coopera?)

Jak przygotować się do testu?

Jeśli chcemy zmierzyć swoją wydolność za pomocą testu harwardzkiego w domu musimy przygotować kilka rzeczy: aplikacja lub zegarek (chodzi o tempo wchodzenia i schodzenia), krzesło/ puf, zadbać o stabilne podłoże, tak aby nie zbierać zębów z podłogi, wygodny stój i obuwie. Stopę na podwyższenie należy stawiać całą, ponieważ dzięki temu unikniemy wywrotki.

Zasady metody harwardzkiej nie są skomplikowane, ale test jest wymaga kondycji. Tempo wchodzenia i schodzenia jest dość szybkie. Wysokość jak możecie podejrzeć na zdjęciu wysoka i mimo, że czas trwania to tylko 5 minut metoda harwardzka męczy.

Box o wysokości 51 cm/ fot. Dziewczyna Endorfina

Step test harwardzki opis

  • Test polega na wchodzeniu przez pięć minut jedną nogą na podwyższenie o wysokość 45 cm (dla kobiet) lub 51 cm (dla mężczyzn).
  • Tempo wchodzenia na stopień wynosi 30 razy na minutę (do tego może przydać się aplikacja z metronomem, który będzie wystukiwać tempo wchodzenia i schodzenia).
  • Jest to tempo dość intensywne, bo oznacza, że na jedno wejście i zejście mamy 2 sekundy.
  • czas trwania 5 minut

Zasada jest prosta. Wchodzimy jedną nogą i dostawiamy drugą. Schodzimy tą nogą, którą dostawiliśmy. Na początek warto wykonać kilka próbnych wejść, aby oswoić się z wysokością i przyzwyczaić do rytmu. Test trwa 5 minut. W tym czasie wykonujemy 30 wejść na minutę.

Próba harwardzka jak obliczyć?

Po zakończeniu ćwiczenia siadamy na krześle i trzykrotnie mierzymy puls. Pierwszy pomiar wykonujemy po minucie od wysiłku. Kolejny w drugiej minucie, ostatni raz zaczynamy pomiar w trzeciej minucie po wykonaniu zadania. Za każdym razem mierzenie trwa 30 sekund (1-1:30, 2-2:30, 3-3:30).

Wskaźnik wydolności obliczamy według wzoru:

wskaźnik wydolności = czas pracy (sek) x 100 : 2 x suma trzech pomiarów tętna

51 cm/ fot. Dziewczyna Endorfina

Próba harwardzka przykładowe wyniki

Otrzymany wynik porównujemy z normami. Jak każdy test również i ten to tylko cyfry i normy, które dają nam jedynie pewien ogląd, jak wypadamy na tle innych.

  • poniżej 55 punktów – niedostateczna
  • 55–64 punkty – poniżej średniej
  • 65–79 punktów – średnia
  • 80–90 punktów – dobra
  • powyżej 90 punktów – bardzo dobra
  • ponad 140 – wybitna

Zobaczcie, że test nie przewiduje kategorii wieku, wagi czy wzrostu. Jest to ważne, ponieważ osoba wysoka wchodząca na stopień o wysokości 50 cm męczy się mniej niż osoba niska, masa ciała ma również duże znaczenie. To tak jak z wchodzeniem na linę. Wysoka osoba podskoczy i może znaleźć się w połowie zawieszonej liny, podczas gdy osoba niska musi nagimnastykować się i tracić energię, aby znaleźć się w tym samym miejscu.

Może być on przydany jeśli chcemy porównać swoje postępy i mierzyć się ze sobą. Wykonać taki test przed rozpoczęciem przygody ze sportem i w trakcie jego trwania. A jak wiadomo postępy bardzo motywują.


Literatura:

Fortuna Małgorzata, Podstawy kształtowania i kontroli zdolności wysiłkowej tlenowej i beztlenowej, Wyd. Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze (PWSZ), Jelenia Góra, 2008, s. 73-74.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy