Czym różni się smartwatch od zegarka sportowego?

Jakie są różnice między zegarkiem sportowym a smartwatchem? Który zegarek będzie lepszy dla nas i na co trzeba zwrócić uwagę przez zakupem?

Cena Huawei Watch GT 3 i Polar Vantage M2

Ceny smartwatchy i zegarków sportowych są bardzo różne. W grę wchodzą nie tylko możliwości zegarka, podzespoły, design, ale także marka. Do pokazania wybrałam dwa modele różnych firm, ale z jednej półki cenowej. Cena jest podobna, ale wszystko inne kolosalnie je różni. Począwszy od wyglądu, przez możliwości, po serduszko. Cena dwóch zegarków, bohaterów tego wpisu jest taka sama. Huawei Watch GT 3 (zobacz test Huawei Watch GT 3) i Polar Vantage M2 kupimy za 1100 zł.

Funkcje inteligentne w zegarkach

Funkcje smart w zegarkach sportowych nie są standardem więc jeśli zależy Ci na nich przed zakupem sprawdź, czy zegarek sportowy posiada je. Mam na myśli np. płatności zbliżeniowe, wbudowana kartę pamięci dzięki której np. możesz zapisywać muzykę na zegarku, dzięki innym funkcjom jak odbieranie i wykonywanie połączeń, mapy, aparat, zegarek zastąpi smartfon.

Od lewej: Polar Vantage M2, Huawei Watch GT 3, Huawei Watch Fit / fot. Dziewczyna Endorfina

Dlatego, jeśli możesz obyć się bez szczegółowej analizy pomiarów dotyczących aktywności sportowej, ale trudno byłoby znieść odseparowanie od wspomnianych funkcji myśl o smartwatchu. Musicie widzieć, że nie wszystkie smartwatche posiadają jednak wbudowane karty pamięci i takie funkcje, na których może Wam zależeć, dlatego przez zakupem przeczytajcie, co konkretny smartwatch ma do zaoferowania.

Huawei Watch GT 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Ta zasada działa tez w druga stronę, ponieważ nie każdy zegarek sportowy pozbawiony jest funkcji „smartwatchowych”, ale wtedy musimy liczyć się z tym, że cena takiego smart zegarka sportowego będzie wyższa. Dzieje się tak ponieważ do funkcji, które posiada zegarek sportowy trzeba doliczyć rozwiązania umożliwiające łączność ze światem nas otaczającym, a to kosztuje. Pytanie czy nam to potrzebne i na ile będziemy z takich funkcji korzystać, choć trzeba przyznać, że zabawa smartwatchem może dawać radość, przynajmniej na początku 😉

Funkcja Nightly Recharge w zegarku Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Pomiary w smartwatchu i zegarku sportowym

Jak sama nazwa wskazuje zegarek sportowy jest przede wszystkim po to, aby monitorować nasze treningi, dawać obraz tego, jakie postępy robimy, jaka jest jakość naszego snu i odpoczynku. Pomagać nam w planowaniu treningów i dokonywać precyzyjnych pomiarów i analiz. Bo z liczby spalonych kalorii jeszcze mało wynika.

Screen z serwisu Polar Flow

W serwisie i aplikacji Polar Flow (dowiedz się więcej o aplikacji Polar Flow) dowiemy się ile z ilości kalorii to spalony tłuszcz, a ile węglowodany czy białko i dzięki temu możemy dostosowywać intensywność naszego treningu. Aplikacja Huawei Zdrowie mimo tego, że daje wiele możliwości to porównując ją w kontekście sportowych możliwości z aplikacją Polara jest oszczędna.

Różne zegarki i smartwatche

Co trzeba wiedzieć przed zakupem smartwatcha?

  • Wytrzymałość baterii w smartwatchach jest najczęściej niższa niż w zegarkach sportowych, ponieważ multimedia bardzo obciążają baterię, a to przekłada się na długość działania.
  • Wyświetlacz Polar Vantage M2 pokryty jest mało odpornym na zarysowania szkiełkiem, do tego czarna ramka zmniejsza ekran. Wyświetlacz nie jest tak kolorowy jak w Huawei Watch GT 3. Jeśli lubimy animacje, kolory, możliwość zmiany widoku menu na bąbelkowe to wizualnie Huawei wygrywa. GT 3 na tarczy posiada tylko dwa przyciski, sterowanie dotykowe, bardzo intuicyjny interfejs, co wpływa na łatwość obsługi.
Od lewej: Polar Vantage M2, Suunto 7, Huawei Watch GT 3, Huawei Watch Fit
  • Obsługa – Mój pierwszy kontakt z Vantage M2 wymagał dłuższego poznania. Według mnie łatwiej jest zmienić zegarek sportowy na smartwatch niż odwrotnie. Przyzwyczajenie jednak przypomina o sobie. Nie wartościuję żadnego z rozwiązań, po prostu są inne. I musicie sami na sobie sprawdzić, które jest lepsze. Podczas treningu mamy ten komfort, że kropla potu, która spłynie na wyświetlacz nie uruchomi go, bo nie jest dotykowy. Przyciski w Vantage M2 są duże, wypukłe i łatwo się je wciska, a po chwili obsługa okazuje się bezproblemowa.
  • Jeśli chodzi o zegarek sportowy Polar Vantage M2 jest w nim coś, co mnie bardzo przekonuje czyli rozbudowana aplikacja i serwis.
Huawei Watch GT 3

Co wybrać: smartwatch czy zegarek sportowy?

Chcesz, aby zegarek towarzyszył w różnych dyscyplinach, pomagał osiągać lepsze wyniki i jesteś w stanie znieść brak niektórych funkcji inteligentnych zwróć uwagę na zegarki sportowe. Natomiast jeśli nie uprawiasz sportu, albo zadowolisz się podstawowymi wynikami i bardziej niż z analizy korzystasz z rozbudowanych funkcji szukaj smartwatcha.

Z kolei jeśli uprawiasz sport i jednocześnie jesteś przywiązany do smartwatcha szukaj zegarka, który z jednej strony może pochwalić się smart funkcjonalnością, a z drugiej zaoferuje zaplecze w postaci aplikacji, po to, aby nie tylko prezentowała wyniki, ale pomagała je także przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować w przyszłości.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy