Najlepszy zegarek dla sportowca? Test Polar Vantage M2

Wszystko o możliwościach sportowych, funkcjach inteligentnych, menu, pomiarach, wynikach zegarka sportowego Polar Vantage M2 po miesiącu użytkowania! 

Ładny, lekki, duży. Przygotowuje codziennie zestawy treningów w oparciu o jakość snu, kondycję oraz regenerację mięśni.

Rozpoznaje style pływackie i dopasowuje do nich wskaźniki, uczy biegać z zachowaniem tętna, mierzy obciążenie treningowe, pokazuje liczbę spalonych kalorii w procentowym podziale na spalone tłuszcze, węglowodany i białka, dokładnie analizuje sen, całą dobę automatycznie mierzy tętno, precyzja pomiaru wysokości 1 m, dokładność dystansu do 5 metrów.

A jakby tego było mało posiada aplikację, gdzie poczytamy m.in. o tym jak zacząć biegać i o ćwiczeniach po Covidzie oraz serwis, w którym stworzymy plan biegowy. Czy czegoś mu brakuje?! Poszukajmy zalet i wad zegarka sportowego Polar Vantage M2!

Pierwszy rzut oka na zegarek sportowy Vantage M2

Polar Vantage M2 jest zegarkiem sportowym który, jak sama nazwa mówi, chce nam towarzyszyć w trakcie aktywności fizycznej. Zegarek osiąga swoją pełną funkcjonalność w połączeniu z aplikacją i/lub serwisem Polar Flow. Pokażę Wam też jak urządzenie współpracuje z sensorem tętna Polar H10, a także jakich pomiarów i zebranych danych możemy się spodziewać.

Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Pasek do zegarka sportowego

Zacznijmy od końca, czyli od paska. Zazwyczaj z paskami silikonowymi mam pod górkę, nie lubię ich, nie przepuszczają powietrza, skóra pod nimi się poci i zostają po nich ślady na skórze. No, ale tym razem musicie przygotować się na efekt WOW! Ten pasek jest po prostu świetny. Pomijając fakt, że długość M-L jest na moją łapkę zbyt obfita i mogłabym okręcić sobie nadgarstek podwójnie to wszystko inne sprawiło, że zaprzyjaźniłam się z nim.

Piny Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Po pierwsze jest bardzo miękki i giętki, dzięki czemu dopasowuje się do nadgarstka. Po drugie na całej swojej długości posiada dziurki. Nie dość, że wygląda kozacko, jest elegancki i w bardzo przyjemnym dla oko kolorze ecru (według producenta szampański złoty, ja wolę prostsze nazwy, bo jaki jest pasek każdy widzi), dziurki sprawiają, że wentylacja działa i skóra nie poci się.

Pasek zegarka Polar Vantage M2 jest cienki, łatwo się go wypina i czyści. Powierzchnia paska jest lekko chropowata, dzięki czemu pasek nie ślizga się, a zegarek nie przekręca.

Pasek i zapięcie zegarka Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Zapięcie zegarka w kolorze złotym gustownie komponuje się z paskiem. Jednak myślę, że jest zbyt delikatne, za cienkie zarówno do takiego rodzaju paska oraz przeznaczenia. Jest to zegarek sportowy i mimo tego, że nic mu się nie stało, obawiałabym się uderzenia, które zniszczy klamerkę, np. o sztangę czy hantle.

Koperta Polar Vantage M2

Wyświetlacz zegarka sportowego Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Kiedy wyjęłam go z pudełka, pomyślałam: o ludzie jaka wielka busola! Ale moje optymistyczne podejście kazało mi szybko znaleźć jakieś pozytywy. Nie czekałam długo, bo przecież – duża koperta to duży wyświetlacz, a duży wyświetlacz oznacza, że nie będę musiała specjalnie wysilać się, aby podczas biegania sprawdzić dystans i czas.

Wokół koperty znajduje się pięć fizycznych przycisków, ale spokojnie – sterowanie da się szybko opanować. Nie takie to straszne, jak się wydaje. Ale o sterowaniu opowiem Wam w kolejnych akapitach.

Litery i cyfry na wyświetlaczu są duże, więc kiedy biegamy i jesteśmy w ruchu bez problemu odczytamy wyniki na tarczy.

Prognoza pogody Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Wyświetlacz

A jeśli już jesteśmy przy wyświetlaczu, no to nie będzie już tak pięknie. Mimo sympatii i słabości do tego szampańskiego cudeńka, wyświetlacz jest tym, co obniża ocenę tego zegarka. Nie ma Gorilla Glass, nie ma szkła hartowanego, a co jest? Szkiełko akrylowe, które nie jest odporne na zarysowania!

Wiem, że zegarkiem nie rzucamy, ale rysy pojawiają się w codziennym użytkowaniu, serio. Nie musicie tłuc zegarkiem o ścianę, aby go zarysować i nie mam na myśli tylko zegarka Polara. Tak jest z każdym zegarkiem, rysy pojawiają się samoistnie, często bez naszej wiedzy.

Funkcja Nightly Recharge Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Wyświetlacz jest płaski, bez zaokrąglonych brzegów, tworzy jednorodną szeroką taflę, którą zamyka stalowa ramka, w kolorze przycisków i klamerki. Kiedy włączyłam zegarek i zobaczyłam jak wygląda wyświetlacz na myśl przyszło mi jedno – retro! Tak, jest to wyświetlacz utrzymany w stylu retro! Daleko mu do nowoczesnych smartwatchy, ale właśnie w tym tkwi jego urok.

Mimo tego, że posiada kolory, jest niestandardowy! Jego tarczę możemy podświetlić górnym przyciskiem po lewej stronie, tak jak było w starych elektronicznych zegarkach.  Pamiętacie zegarki z ekranem w kolorze kiwi i granatowymi  napisami? Pamiętacie ręczne małe konsole?  

Polar Vantage M2 ładowanie i bateria

Zegarek i ładowarka / fot. Dziewczyna Endorfina

W zestawie z zegarkiem otrzymujemy ładowarkę USB. Jeśli nie używaliście nigdy zegarka sportowego albo smartwatcha może zaskoczyć jej wygląd. Jest to dysk, na który kładziemy zegarek i podłączamy kablem USB do stacji.

Przydatnym rozwiązaniem jest czerwony punkt na ładowarce i czarny znaczek na spodzie zegarka, dzięki temu zegarek nie ślizga się na dysku i bez problemu trafimy zegarkiem w cztery piny dysku. Zegarek wyposażony jest w akumulator Li-Po 230 mAh. Ładowanie trwa około godziny, a w pełni naładowana bateria pozwoli nam cieszyć się zegarkiem przez 7-8 dni.

Vantage M2 obsługa

Zegarek Polar Vantage M2 nie posiada dotykowego ekranu, dlatego jeśli chcemy się nim pobawić musimy użyć znajdujących się wokół koperty fizycznych przycisków. Jesteście przyzwyczajeni do sterowania dotykowego? No to początek może być niewygodny.

Poniższe zdjęcia obrazują ulokowanie przycisków wokół koperty.

Przyciski Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

LEWA STRONA

Po lewej stronie powinniście mieć dwa przyciski:
– górny służy do podświetlenia tarczy
– dolnym wchodzimy do menu, a także wracamy do poprzedniej planszy

Przyciski Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

PRAWA STRONA

Po prawej stronie mamy o jeden przycisk więcej. Jeśli włączymy menu zegarka górny i dolny przycisk służą do jego przeglądania, wtedy środkowym akceptujemy wybór.

Natomiast z widoku podstawowego:
– górny przycisk uruchomi skróty, np. podgląd naszego tętna, procent wykonania dziennej aktywności, pogoda, program treningowy, nightly recharge (przeglądamy je dolnym i górnym przyciskiem),
– środkowy przycisk zaprowadzi nas do podglądu obciążenia kardio

Vantage M2 nie posiada wbudowanej pamięci i nie jest możliwe odtwarzanie muzyki z zegarka. Ale jeśli włączymy na telefonie np. Tidal, to będziemy mogli zarządzać zegarkiem naszą listą przebojów.

Tył zegarka Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarek sportowy Polar Vantage M2 menu

Rozpocznij trening – masz ochotę na trening? Nic prostszego, bo Polar Vantage M2 daje możliwość sprawdzenia się w wielu popularnych dyscyplinach sportowych, jak np. spacer, jazda rowerem, pływanie, bieganie w terenie, bieganie na bieżni, trening siłowy czy interwały.

Dyscypliny Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Wybierając dyscyplinę pojawi się nam na tarczy zegarka ikonka ze śrubką, są to opcje treningu, gdzie można ustawić np. timery interwałów, tempo startowe, które pomoże nam utrzymać stałe tempo w czasie biegania.

Vantage M2 oferuje nam m.in. 50 min program kardio na tempo, średni trening kardio, trening obwodowy składający się z 6 ćwiczeń i trwający 42 minuty lub 25 minutową kalistenikę.

Powiadomienia – zegarek pokazuje emotikony! Mój zachwyt powodowany nie jest tym, że nie wiem jak wygląda emotikon, albo że jakoś specjalnie mam ochotę je oglądać. Chodzi o to, że często wypasione w funkcje smartwatche nie wyświetlają buziek. Jak Polar pokazuje powiadomienia zobaczcie na poniższym ujęciu.

Emotikony Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Serene – treningi oddechowe: zła, zestresowana, a może PMS? Zamiast zjeść batona pooddychaj z zegarkiem, take it easy!

Timery – Deska na czas? Tu włączysz stoper i odliczanie czasu

Timer Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Uzupełnienie energii – masz problem z regularnym piciem wody? W tym miejscu ustawisz przypominajkę i zegarek będzie wibrował, kiedy zajdzie potrzeba nawodnienia organizmu, albo uzupełnienia węglowodanów. Świetna propozycja dla osób, które mają problem z piciem wody.

Funkcja uzupełnienie energii Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Zestawy tarcz zegarka – nazwa tej funkcji wprowadza w błąd, bo nie jest to zestaw tarcz znany ze smartwatchy, nie wybierzemy kolorowej tarczy ze skaczącym animowanym ludzikiem czy zwierzakiem. Chodzi bardziej o wybór zestawu danych, które maja być pokazywane na tarczy, np.:

 • godzina,
 • dzienna aktywność,
 • status obciążenia kardio,
 • pomiar tętna, imię,
 • sterowanie muzyką
Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Fitness test – zapamiętacie tę funkcje, bo jej ikona przypomina serce przekute strzałką Amora 🙂 Aby wykonać pomiar musimy mieć chwilę czasu i możliwość odprężenia.

Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Po wstępnym szybkim pomiarze zegarek prosi nas, abyśmy się położyli i odprężyli. Zabawa z testem fitness trwa kilka minut, a po jej zakończeniu zobaczymy nasz poziom VO2max (wskaźnik maksymalnej zdolności organizmu do przyswajania tlenu służący do określania maksymalnej wydolności aerobowej).

Fitness Test Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Ustawienia – Bez tego ani rusz. W ustawieniach ogólnych wyłączymy powiadomienia, albo zaznaczymy przedział czasowy, w których nie chcemy, aby zegarek brzęczał – a brzęczy naprawdę donośnie. Wagę, wzrost, dane dotyczące aktywności, preferowaną długość snu ustawimy w danych osobistych.

W ustawieniach zegarka włączamy alarm, edytujemy tarczę zegarka, datę, wybierzemy też pierwszy dzień tygodnia.

Dodatkowe funkcje Polar Vantage M2

Czymś, co wyróżnia zegarek Polara są dodatkowe funkcje, niezależne od tych, które znajdziemy w głównym menu.

Przypomnienia o uzupełnieniu płynów / fot. Dziewczyna Endorfina

Running Index

To szacunkowa ocena VO2, czyli naszej wydolności organizmu. Podczas biegu mierzone są wahania kondycji, a dłuższy rejestr daje nam obraz naszej formy. Jeśli wynik będzie lepszy oznacza to, że bieganie w danym tempie wymaga mniej wysiłku, a nasza forma rośnie.

Trening Load Pro

Funkcja ta mierzy stopień obciążenia treningów na organizm. Status obciążenia kardio będziemy mogli wykorzystać w planowaniu treningów.

Status obciążenia organizmu / fot. Dziewczyna Endorfina

FuelWise™

Funkcja ta przypomni nam o uzupełnieniu węglowodanów oraz nawodnieniu organizmu.

Nighty Recharge

Dzięki tej funkcji dowiemy się, w jakim stopniu zregenerował się nasz organizm w nocy po wysiłku poprzedniego dnia. Wskaźnik obliczany jest za pomocą dwóch zmiennych: statusu snu oraz uspokojenia AUN w czasie pierwszych faz snu. Dzięki wynikom otrzymujemy wskazówki do dalszych treningów, czy ćwiczyć, czy odpocząć.

Analiza snu w zegarku sportowym Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Sleep Plus Stages

Monitoring jakości i długości snu. Zobaczymy tu bardzo dokładny przebieg snu w podziale na fazy.

Funkcja Polar Fit Spark

Vantage M2 posiada również funkcję Fit Spark, więc jeśli nie chcemy wybierać planu biegowego w serwisie Polara wystarczy, że z pozycji ekranu głównego zegarka kilka razy klikniemy przyciskiem górnym po prawej stronie tarczy. Wtedy znajdziemy funkcję Fit Spark i gotowe zestawy ćwiczeń. Jeśli nie masz pomysłu na treningi Vantage M2 będzie twoim trenerem, ułoży ćwiczenia, policzy czas, a nawet pogoni, kiedy będziesz się obijać, a wszystko przygotowane z uwzględnieniem naszej kondycji, poziomu regeneracji i danych z Nightly Recharge.

Diody Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Jak ustawić godzinę w smartwatchu?

Zegarek aktualizuje godzinę w trakcie każdej synchronizacji z telefonem lub komputerem, ale jeśli chcemy ją zmienić z menu wybieramy: ustawienia – ustawienia zegarka – godzina (tu należy ustawić właściwy format 24h albo 12 h) – zatwierdzić środkowym przyciskiem i przejść do ustawienia godziny.

Aplikacja i serwis Polar Flow

Polar Vantage M2 jest zegarkiem sportowym, więc jeśli zależy nam pogłębionej analizie pomiarów narzędzia Polara powinny nas zainteresować (zobacz film dotyczący różnic między smartwatchem a zegarkiem sportowym). Zegarek Polar Vantage M2 dokonuje pomiarów dzięki systemowi Polar Precision Prime (przeczytaj o szczegółach takiego rozwiązania).

Jak wspomniałam, aplikacja Polara jest bardzo rozbudowana: spójrzcie tylko na pierwszą z zakładek o nazwie „Dziennik”.

Screeny z aplikacji Polar Flow – zakładka Dziennik

Do tego wszystkiego mamy dostęp podglądając pierwszą zakładkę. Mało tego, każdy z kafelków po kliknięciu rozwija się. Np. główny ekran pokazuje procent osiągnięcia dziennego celu aktywności, ale to nie wszystko, ponieważ jeśli sięgniemy głębiej sprawdzimy najbardziej aktywne godziny w ciągu dnia, liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans oraz czas aktywności. Na okręgu zaznaczony jest też wynik najniższego tętna podczas dnia i najniższego podczas nocy.

Spójrzcie teraz na coś, co pewnie zainteresuje każdego sportowego maniaka. Pokażę Wam dane z treningu. Wszystkie screeny pochodzą z aplikacji Polar Flow z pierwszej zakładki Dziennik. Tak, to jest tylko jedna zakładka, a jest ich jak widzieliście siedem. Poza pomiarami i wynikami widzimy też listę ćwiczeń, które wykonaliśmy.

Screeny z aplikacji Polar Flow – analiza treningu

Skąd ją mam? To proste. W serwisie Polar Flor wybrałam plan treningowy na 10 km (przeczytaj jak ułożyć plan treningowy w serwisie Polar Flow), ćwiczenia automatycznie pojawiły się w aplikacji na telefonie oraz zostały też zsynchronizowane w zegarku.

Poza podstawowymi danymi, jak czas, pokonany podczas biegania dystans, wskaźnikami tętna maksymalnego i minimalnego otrzymujemy wynik dotyczący poziomu obciążenia kardio. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu możemy monitorować nasze obciążenie z kilku dniu oraz na tej podstawie dopasować trening lub zdecydować się na regenerację.

Liczba spalonych kalorii / fot. Dziewczyna Endorfina

Czego dowiemy się posiadając połączoną z zegarkiem aplikację? Po pierwsze dane dotyczące spalonych kalorii w podziale na procent spalonych tłuszczów, białek i węglowodanów. A jeśli porównamy wyniki ze strefami tętna, będziemy mogli dopasować sobie w ten sposób treningi, aby osiągnąć zamierzony cel, np. schudnąć. Jeśli tłuszcz spala się w tlenie i największy wynik osiągamy w czasie treningu tlenowego może to być dla nas wyznacznikiem w układaniu planu treningowego.

Analiza snu / fot. Dziewczyna Endorfina

Jak zegarek mierzy sen?

Spójrzcie na poniższe screeny. Aplikacja Polara posiada funkcję, która zwróciła szczególnie moją uwagę. Funkcja Nightly Recharge daje nam obraz tego, w jakim stopniu zregenerował się nasz organizm w ciągu snu, czy odzyskaliśmy siły i możemy iść na trening, czy może jednak zostać w domu z michą popcornu i oglądać horrory. Funkcja dostępna jest po wykonaniu trzech pomiarów snu, a więc pierwszego dnia po zakupie zegarka jeszcze z niej nie skorzystamy.

Spójrzcie na wyniki treningu na bieżni z zegarka i te, które zapisał pas Polara H10. Poza różnicą w liczbie spalonych kalorii, reszta nie odbiega bardzo.

Co więcej zegarek przypomni nam też o uzupełnieniu poziomu wody oraz poziomu węglowodanów. Przechodząc dalej zobaczymy, w jakim średnim i maksymalnym tempie biegliśmy, co ma przełożenie na kolejny widok, który przedstawia strefy prędkości. Na końcu widzimy informacje dotyczące średniego i maksymalnego rytmu biegu.

Po lewej stronie screeny z aplikacji Polar Flow z wynikami zarejestrowanymi przez zegarek sportowy Polar Vantage M2, po prawej dane z aplikacji Polar Beat z wynikami z sensora tętna Polar H10

Zalety i wady Polar Vantage M2

ZALETY

 • rozbudowane statystki
 • szczegółowe i precyzyjne pomiary
 • aplikacja i serwis Poalr Flow
 • funkcja Nighty Recharge
 • monitorowanie snu
 • funkcja Fit Spark
 • waga zegarka
 • cienki i przewiewny pasek
 • Funkcja Training Load Pro
 • Wskaźnik Running Index
 • wytrzymała bateria

WADY

 • brak sterowania dotykowego i innych funkcji np. „znajdź mój telefon”
 • brak latarki
 • wyświetlacz
Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarek sportowy dla sportowca? Czy tylko?

Polar Vantage M2 to zegarek dla kogoś kto lubi tradycję i klasykę. Obsługujemy go za pomocą przycisków – nie ma ekranu dotykowego, nie służy do rozmów i płatności, ale swoją uwagę skupia na monitorowaniu aktywności, regeneracji, snu, podpowiada, ile węglowodanów powinniśmy jeść, przypomina o piciu wody, daje nam podgląd bardzo szczegółowych statystyk i precyzyjnych pomiarów.

Zobaczcie też, jak Polar Vantage M2 analizuje treningi w zestawieniu z Huawei Watch GT 3:

Screeny z aplikacji Polar Flow – analiza biegu
Screeny z aplikacji Huawei Zdrowie po jednym z biegów na bieżni

Jestem zadowolona z dokładności tego zegarka, jeśli chodzi o pomiar aktywności, trasy, wskaźniki tętna, pokonany dystans nigdy mnie nie zawiódł. Nie zawiesza się i zawsze rejestruje każdą aktywność. Podobają mi się rozbudowane statystyki dotyczące snu oraz funkcja Nightly Recharge, która rzeczywiście ma przełożenia na nasze samopoczucie. Do tego zegarek jest bardzo lekki i w zasadzie nie czuć go podczas używania. Śpię z nim, kąpię się, ćwiczę, jest ze mną zawsze. Zegarek zdejmuję tylko do ładowania oraz do czyszczenia.

Zegarek sportowy Polar Vantage M2 w czasie treningu / fot. Dziewczyna Endorfina

Co jeszcze zwraca uwagę?

Przydana jest także aplikacja, która dostarcza nam nie tylko wiedzę w zakresie pomiarów i danych biometrycznych, ale także dostęp do artykułów np. Jak być silnym i zdrowym po 50? Różnice między treningiem aerobowym i anaerobowym, Czas na bieganie czy spacer? Twoje ciało zna odpowiedź.

Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Co mnie rozczarowało?

Trudno mówić o rozczarowaniu, ponieważ przed testem byłam wypełniona bardziej ciekawością niż oczekiwaniami. Myślę, że przydałby się dotykowy ekran, ponieważ jest wygodniejszy niż sterowanie przyciskami fizycznymi, lepszy wyświetlacz, tzn. bez czarnej obwódki (wtedy realnie byłby większy) i z lepszym szkłem. Brakuje mi też podstawowych funkcji jak choćby latarki.

Jeśli szukacie zegarka, który będzie wyposażony w multimedialne, rozbudowane funkcje Vantage M2 nie spełni Waszych oczekiwań, ale jeśli jesteście w stanie przełknąć brak dotykowego sterowania i innych funkcji na rzecz rozbudowanych analiz oraz funkcjonalnej aplikacji, kupując zegarek sportowy Polar Vantage M2 zyskacie niezawodnego asystenta treningowego.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy