Pas na klatkę piersiową czy zegarek? Wielkie porównanie i niespodzianka!

Jak poradzą sobie smartwatch Huawei Watch GT 3, zegarek sportowy Polar Vantage M2 oraz pas na klatkę piersiową Polara z treningami: bieganie na bieżni, ergometr wioślarski, rower stacjonarny, orbitrek, spacer i trening siłowy? Wyniki pomiarów Was zaskoczą!

Na skróty:

Czym są sensory tętna?

Są to pasy do mierzenia tętna, które zakładamy na klatkę piersiową. Rejestrację wyników otrzymujemy poprzez pomiar EKG. Aby cieszyć się z pracy pasa musimy połączyć go najpierw z aplikacją np. aplikacją Polar Beat, w której otrzymujemy podgląd analizy treningu.

Pas na klatkę piersiową H10 posiada wbudowaną pamięć więc możemy zarejestrować sesję treningową za pomocą samego nadajnika. Model Polar H9 nie ma takiej opcji.

Oba pasy są wodoodporne, możemy w nich pływać, ale poleca się zakładanie ich pod kostium kąpielowy. Precyzyjnie wychwytują wszystkie zmiany tętna, liczą spalone kalorie. A jeśli biegamy na świeżym powietrzu zmierzą nam też dystans.

Sensor tętna Polar H10 i Polar H9 / fot. Dziewczyna Endorfina

Pas na klatkę piersiową Polar H9 i H 10 wygląd

Oba modele wyraźnie różnią się wyglądem i nie chodzi tylko o kolor, ale również o zastosowane rozwiązania. Sensor tętna Polar H10 na swojej długości ma silikonowe gumki (H9 silikonowa taśma), inne jest też zapięcie. I według mnie taka forma wykonania jest nie tylko wygodniejsza, ale też stabilniejsza niż w modelu starszym H9.

Pas na klatkę piersiową Polar H10 i Polar H9 – różnice w zapięciu

Mocowanie pasa do biegania

Oba modele występują w dwóch rozmiarach XS do S, i drugi rozmiar M aż do XXL. Jak to możliwe? Spokojnie. Jest regulacja, która zapewnia idealne dopasowanie rozmiaru pasa do ciała.

Pas na klatkę piersiową Polar H9 / fot. Dziewczyna Endorfina

Przed założeniem pasa należy zwilżyć miejsce, w którym widoczna jest elektroda. Następnie zapinamy pas wokół klatki piersiowej i dopasowujemy rozmiar. Nadajnik do mierzenia tętna musi dość ciasno przylegać do naszego ciała. Na końcu mocujemy kostkę. Po zakończeniu sesji treningowej kostkę należy wypiąć i przetrzeć, pas również. Chodzi o to, że wilgoć na materiale, pod którym znajdują się diody może sprawić, że pas będzie cały czas aktywny.

Obawiałam się tego, że pas podczas biegania będzie się zsuwał, ale nic z tych rzeczy, pozostaje na swoim miejscu, nie czuć go, jest bardzo wygodny i miękki.

Zegarek sportowy Polar Vantage M2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Jak działa pas na klatkę piersiową?

Po wewnętrznej stronie paska pod tworzywem znajdują się elektrody, które wykrywają tętno, kostka wysyła sygnał o tętnie do urządzenia odbiorczego. Zegarki sportowe mierzą nam tętno z nadgarstka, a pas Polara mocowany jest na klatce piersiowej. Jest wygodny, nie zsuwa się, a my możemy cieszyć się precyzyjnymi pomiarami.

Czas pracy H9 i H 10 to 400 godzin. Trzeba też pamiętać o tym, że pas, aby dokonywał pomiarów musi znajdować się na naszym ciele, nie w plecaku. A jak wykonuje pomiary? Zobaczcie.

Zegarki czy sensory tętna? Pomiary, analiza i porównanie

Sensor tętna Polar H10 vs Huawei Watch GT3 – bieg na bieżni

Przed nami porównanie wyników, które zarejestrował smartwatch Huawei Watch GT 3 (zobacz test Huawei Watch GT 3), bieżnia Matrix oraz sensor tętna Polar H10.

Porównanie wyników zarejestrowanych:
– w aplikacji Polar Beat przez Pas Polar H10
– w aplikacji Huawei Zdrowie przez smartwatch Huawei Watch GT 3
– bieżnię Matrix

Smartwatch Huawei Watch GT 3 pokazał bardzo podobne wyniki pomiarów, jak te zarejestrowane przez pas Polara H10. Spójrzcie, że jeśli chodzi o średnie i maksymalne tętno wyniki nie odbiegają się od siebie (maksymalne 173, natomiast średnie 145 Polar i 143 Huawei. Znaczącą różnicę widać w liczbie spalonych kalorii, zarówno w aplikacji Huawei Zdrowie, Polar Beat jak też na ekranie bieżni Matrix.

Według danych z monitoru bieżni spaliłam 718 kalorii, Huawei jest dla mnie bardziej łaskawy i pokazał aż 869, z kolei pas Polara wyliczył, że nie spaliłam nawet 650, a więc o ponad 200 mniej niż oszacował smartwatch Huawei Watch GT 3. Inaczej też rozkładają się strefy tętna, ale nie z powodu tego, że smartwatch źle mierzy. Przyczyna jest inna i możecie przekonać się o niej spoglądając na poniższe screeny.

Strefy tętna w aplikacji Huawei Zdrowie (lewa strona) i Polar Flow (prawa strona)
Strefy tętna w aplikacji Polar Beat

Chodzi o to, że Huawei i Polar posiadają inne progi i zakresy stref tętna. W aplikacjach ustawione są zakresy domyślne, ale jeśli potrzebujemy możemy je modyfikować.

Jeśli chodzi o średnie tempo – bieżnia Matrix pokazała wynik nieco 8:01, a Huawei 8,32. Z uwagi na to, że bieg odbywał się na bieżni pas Polara nie mierzy odległości, a co za tym idzie, nie otrzymamy wyników dotyczących średniego tempa biegu.

Porównanie wyników zarejestrowanych:
– w aplikacji Polar Beat przez Pas Polar H10
– w aplikacji Huawei Zdrowie przez smartwatch Huawei Watch GT 3
– bieżnię Matrix

Bieg w terenie: Sensor tętna Polar H10 i smartwatch Huawei Watch GT 3

W aplikacji Polara pojawiły się nowe dane: dystans, maksymalne i średnie tempo biegu oraz zakładki do wykresów tempo i tętno.

 • Średnie tętno to 149
 • maksymalne 176
 • spalonych kalorii było 370
 • przebyty dystans 5.05 km
 • średnie tempo wyniosło 7:13
 • maksymalne 5:37

To wyniki z pasa Polar H10, co na to nowy smartwatch Huawei Watch GT 3?

 • dystans był o 10 metrów krótszy
 • kalorii więcej: 466 (Polar 370)
 • średnie tętno nie różni się
 • maksymalne jest niższe – 169 (Polar 176)
 • średnie tempo podobne: Huawei 7.27 – Polar 7:13
 • maksymalne różne: Huawei 6:55 – Polar 5:37

Ponownie uwagę zwracają dwie rzeczy. Po pierwsze zawyżony wynik spalonych kalorii, co może pośrednio wynikać z innych zakresów stref tętna oraz zbieżność w pomiarach maksymalnego i średniego tętna. Mimo tego, że pomiar z nadgarstka narażony jest na drgania, niestabilność i gubienie ciągłości pomiaru to Huawei mierzy tętno na tym samym poziomie, co zaawansowany sensor tętna firmy Polar.

Bieg na bieżni: Sensor tętna Polar H10 vs zegarek sportowy Polar Vantage M2

Porównanie wyników zarejestrowanych:
– w aplikacji Polar Beat przez Pas Polar H10
– w aplikacji Polar Flow przez zegarek sportowy Polar Vantage M2

Pomiary wykonane przez pas Polar H10 i zegarek sportowy Polar Vantage M2 (przeczytaj recenzję zegarka sportowego Polar Vantage M2) są absolutnie zgodne:

 • maksymalne tętno: pas 160 – zegarek161
 • średnie tętno: pas 133 – zegarek 132
 • liczba spalonych kalorii: pas 267 – zegarek 262

Różnice dotyczą spalonych makroskładników. Według pasa 28% tkanki tłuszczowej, natomiast zegarek jest jeszcze łaskawszy, bo pokazuje 37%. Spójrzcie także jak zbieżne są wykresy dotyczące zmian tętna podczas biegu. Różnice widzimy w czasie przebywania w strefach 2 i 3. Z czego to wynika? A właśnie z tego, że pomiary wykonywane z nadgarstka narażone są m.in. na gubienie sygnału i opóźnienia w rejestracji.

Trening siłowy: Sensor tętna Polar H9 vs zegarek sportowy Polar Vantage M2

Poniżej wrzucam Wam także porównanie treningu siłowego z dwóch urządzeń firmy Polar: pas Polar H9 (starszy model od H10) oraz zegarek Polar Vantage M2.

Trening siłowy w aplikacji Polar Beat i Polar Flow

Można pokusić się o przeliczenie spalonych makroskładników na gramy. Do spalenia 1 g tłuszczu potrzebujemy 9 kcal. Jeśli w spalonych 350 kcal aż 56% stanowiły tłuszcze, oznacza to, że do spalenia tłuszczu przeznaczyliśmy 196 kcal (reszta na węglowodany). Wynik ten wystarczy podzielić przez 9, wtedy sprawdzimy, ile gramów tłuszczu udało nam się spalić! Szacunkowa wartość spalonego tłuszczu wynosi około 22 gramów 🙂

Wyniki zarejestrowane przez pas Polar H9

Bardzo podoba mi się podział spalonych kalorii na makroskładniki, bo dzięki temu możemy oszacować, ile tłuszczu spaliliśmy, a także dostosować trening do naszych potrzeb. Aplikacja Polar Beat na bieżąco pokazuje, czy spalamy tłuszcz czy dbamy o wydolność. Spójrzcie na screen z aplikacji Polar podczas jazdy rowerem stacjonarnym. Serduszko po lewej stronie pokazuje, że dbam o sylwetkę, natomiast po prawej, że zaczynam walczyć o lepszą wydolność.

Bieganie na bieżni: Huawei Watch GT 3, Polar Vantage M2, sensor tętna H9

Wyniki biegania na bieżni z aplikacji Huawei Zdrowie połączonej ze smartwatchem Huawei Watch GT 3
Wyniki biegania na bieżni z aplikacji Polar Flow połączonej z zegarkiem Polar Vantage M2
Wyniki biegania na bieżni z aplikacji Polar Beat połączonej z pasem Polar H9

Ergometr wioślarski: Huawei Watch GT 3, Polar Vantage M2, sensor tętna Polar H9

Wyniki zarejestrowane w aplikacji Huawei Zdrowie przez smartwatch Huawei Watch GT 3
Wyniki zarejestrowane przez zegarek sportowy Polar Vantage M2.
Wyniki zarejestrowane przez pas Polar H9,
w aplikacji Polar Beat nie zauważyłam, aby można było wybrać ergometr wioślarski, dlatego włączyłam „Inny trening w budynku”

Rower stacjonarny: Huawei Watch GT 3, Polar Vantage M2, sensor tętna Polar H9

Wyniki zarejestrowane w aplikacji Huawei Zdrowie przez smartwatch Huawei Watch GT 3
Wyniki zarejestrowane przez zegarek sportowy Polar Vantage M2
Wyniki zarejestrowane przez pas Polar H9

Orbitrek: Huawei Watch GT 3, Polar Vantage M2, sensor tętna Polar H9

Wyniki zarejestrowane przez smartwatch Huawei Watch GT 3
Wyniki zarejestrowane przez zegarek sportowy Polar Vantage M2
Wyniki zarejestrowane przez pas Polar H9

Spacer: Huawei Watch GT 3, Polar Vantage M2, sensor tętna Polar H9

Wyniki zarejestrowane przez smartwatch Huawei Watch GT 3
Wyniki zarejestrowane przez zegarek sportowy Polar Vantage M2
Wyniki zarejestrowane przez pas Polar H9

Jak smartwatch mierzy tętno a jak sensor tętna? Pas czy zegarek?

Przetestowane zegarki bardzo dobrze poradziły sobie z monitorowaniem treningu. Wyniki, które otrzymałam nie odbiegają od tych, które zapisał pas. Technologia i algorytmy zastosowane w smartwatchach obecnie są na tak wysokim poziomie, że pomiarami dorównują nie tylko zegarkom sportowym, ale też sensorom!

To niesamowite, ponieważ zegarki inteligentne dbając o funkcje multimedialne, design oraz interfejs często pomiary stawiały na marginesie. Wystarczy wspomnieć choćby opaski fitness i smartwatche, które mierzyły tętno nawet na rolce papieru toaletowego. Narzędziem, do którego porównuję i które jest punktem odniesienia jest sensor tętna. Dlaczego uważam, że pomiary sensorów są wiarygodniejsze i należy inne urządzenia porównywać właśnie do pasów, a nie odwrotnie?

Polar Vantage M2, Huawei Watch GT 3, Polar H9 / fot. Dziewczyna Endorfina

Metodą pomiaru sensora tętna jest EKG. Pas zapinamy na klatce piersiowej więc szansa na utratę sygnału i przerwę w ciągłości rejestru jest nieporównanie mniejsza niż w przypadku pomiaru z nadgarstka. Pomiary z nadgarstków nie są tak precyzyjne, jak z pasa, ale jestem bardzo ciekawa, jak tętno mierzy optyczny sensor tętna zakładany na ramię, przecież ciśnieniomierze też zakładamy na ramię! Jeśli macie doświadczenia z takimi opaskami na ramię dajcie znać w komentarzach czy są wygodne, jak przebiega analiza treningu i czy porównywaliście wyniki z pasem.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy