Huawei Watch GT Runner vs Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra test

Nowy smartwatch Huawei Watch GT Runner i multifunkcjonalny Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra stają do walki o serca smartwatchowych maniaków. Sprawdźmy czym się różnią, co nam oferują, na jakie funkcje możemy liczyć oraz czy wyniki, które pokazują są wiarygodne!

Test smartwatcha Huawei Watch GT Runner jak też Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra możecie przeczytać w innym moim tekście, dlatego teraz skupię się jedynie na porównaniu obu zegarków. Dlaczego akurat te dwa modele? Są one popularne, znajdują się na tej samej półce cenowej, nie są zegarkami sportowymi i stawiają na funkcje inteligentne.

Obsługę, menu, sterowanie możecie zobaczyć w moich nagraniach na kanale YouTube, recenzję Huawei Watch GT Runner przeczytacie TUTAJ. Natomiast test Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra znajduje się w zakładce Recenzje.

Smartwatch Huawei Watch GT Runner i Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra specyfikacja

Oba smartwatche różnią się specyfikacją, interfejsem, oprogramowaniem, no i oczywiście wyglądem. Jeśli miałabym szukać elementów wspólnych, byłoby to sterowanie.

Huawei i Mobvoi posiadają dwa przyciski po prawej stronie koperty. Górny zaprowadzi nas do menu, natomiast dolny jest przyciskiem skrótowym. Wyświetlacze porównywanych smartwatchy są dotykowe i działają sprawie, szybko, bez przycinania. Nie zauważyłam, aby któryś z nich odnotowywał jakieś opóźnienia.

Może trochę bardziej czuły jest Huawei Watch GT Runner, przez co wydaje mi się, że ekrany przewija się nieznacznie szybciej. Ale nie wpływa to w znaczący sposób na korzystanie z obu smartwatchy.

Poniżej przedstawiam Wam tabelę z porównaniem specyfikacji i różnicą w wykonaniu smartwatcha Huawei Watch GT Runner oraz Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra:

WYKONANIE I SPECYFIKACJAHUAWEI WATCH GT RUNNERMOBVOI TICWATCH PRO 3 ULTRA
Wymiary46,4 x 46,4 x 11 mm47x48x12,3
KopertaWytrzymałe włókno polimeroweStal nierdzewna i nylon o wysokiej wytrzymałości z włóknem szklanym Szkło ochronne Corning Gorilla
Mikrofontaktak
Głośniktaktak
WagaOk. 38,5 g (bez paska)41 g
Ekran1,43″ AMOLED 466 x 466 HD1,4” 454*454 326ppi AMOLED + FSTN
SystemHarmonyOSWearOS by Google
Wodoodporność5 ATMIP68, pływanie w basenie/MIL-STD-810G
ŁącznośćGNSS NFC BluetoothBluetooth 5.0, Wi-Fi:802.11b/g/n GPS+Beidou+Glonass+Galileo+QZSS
PamięćROM: 4 GBRAM: 1 GB / ROM: 8 GB
Procesorbrak danychQualcomm® Snapdragon Wear™ 4100 i dwuprocesorowy system Mobvoi
Cena1299 złok. 1400 zł
Porównanie specyfikacji Huawei Watch GT Runner i Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra

Smartwatch Huawei w promocji możemy kupić już za niespełna tysiąc złotych, jest dostępny w każdym sklepie, natomiast jeśli chodzi o model Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra to niestety, ale trzeba trochę poszukać.

Jaka jest główna różnica między tymi zegarkami poza podzespołami i użytymi materiałami? Oprogramowanie, które istotnie wpływa na możliwości każdego z tych smartwatchy, o czym przekonacie się z dalszej części wpisu.

Darmowe tarcze do smartwatchy

Huawei Watch GT Runner posiada setki, o ile nie tysiące darmowych oraz płatnych tarcz. Możemy skorzystać z nich za pomocą aplikacji Huawei Zdrowie. Wybieramy zakładkę „urządzenia” i klikamy kafelek tarcze. Tam wybieramy i instalujemy taką, która nam się spodoba. A jeśli nie potrafimy się zdecydować i chcemy zainstalować kilka tarcz w zegarku, aby móc codziennie zmieniać na inną, nie ma problemu. Huawei daje nam taką możliwość.

Jeśli chodzi o smartwatch Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra zmiana tarczy na początku wygląda podobnie. Wchodzimy do aplikacji Mobvoi, wybieramy zakładkę „Device” i klikamy rubrykę „Watch face center”. Znajdujemy tarczę, klikamy „install” i od tej pory instalację przeprowadzamy za pomocą smartwatcha. Po instalacji smartwatch zapyta nas, czy chcemy, aby wybrana tarcza była główną. Jeśli zaakceptujemy pojawi się nam na wyświetlaczu.

Ile trzyma bateria w smartwatchu?

TicWatch jest naszpikowany funkcjami, o czym się za chwilę przekonacie. Każda dodatkowa możliwość zegarka jest obciążeniem dla baterii, a więc im więcej funkcji, tym krótsza żywotność baterii. Nie oszczędzałam tego zegarka i wytrzymał mi na pełnym naładowaniu 2 dni.

Huawei Watch GT Runner radzi sobie zdecydowanie lepiej. Bo o ładowaniu będziemy musieli pamiętać około 10 dnia.

Jakie funkcje posiadają smartwatche?

Crème de la crème czyli pokaż kotku co masz w środku! Jak wspomniałam zarówno smartwatch Huawei z linii GT, jak też Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra startują w kategorii zegarków inteligentnych. A więc wymagania dotyczące obecności funkcji smart są wyższe niż w przypadku zegarków sportowych, od których wymagamy świetnej analityki i pomiarów, a przymykamy oko na brak funkcji smartwatchowych (zobacz test zegarka fitness Polar Ignite 2).

Co posiadają porównywane smartwatche? Spójrzcie na dane zgromadzone w tabeli.

WYPOSAŻENIE I FUNKCJEHUAWEI WATCH GT RUNNERMOBVOI TICWATCH PRO 3 ULTRA
Dyscypliny sportowetaktak
Archiwum treningówtaktak
Rejestr aktywnościtaktak
Obciążenie treningowetaktak
Próg mleczanowytaknie
Całodobowy pomiar tętnataktak
SpO2taktak
Pomiar stresutaktak
Ćwiczenia oddechowetaktak
Monitoring snutaktak
Monitoring hałasu otoczenianietak
Wykonywanie połączeńtaktak
Rejestr połączeńtaktak
Odczyt wiadomościtylko teksttak, pełna obsługa (tekst, emotikony, zdjęcia)
Odpisywanie na wiadomościszablonytak, pełna obsługa
Sterowanie muzykątaktak
Prognoza pogodytaktak
Stopertaktak
Minutniktaktak
Alarmtaktak
Latarkataktak
Znajdź mój telefontaktak
Kalkulatornietak
Płatnościnietak
Tłumacznietak
Dyktafonnietak
Wiadomości GoogleniePełna dostępność do usług Google
Huawei Watch GT Runner i Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra funkcje

Wcześniej wspominałam, że oprogramowanie, na którym pracuje smartwatch ma kolosalne znaczenie dla jego funkcjonalności. Spójrzcie tylko, jak wiele Mobvoi zyskuje dzięki systemowi WearOs by Google. Nie ma co kryć, że Huawei w porównaniu z TicWatchem wygląda na solidnie rozbudowaną opaskę fitness.

Tłumacz, Google Fit, pełna obsługa powiadomień z możliwością nie tylko odczytu zdjęć, ale także odpisywania na wiadomości przy pomocy asystenta głosowego, albo standardowej klawiatury, to tylko kropla w morzu możliwości Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra, których smartwatch Huawei nam nie da.

Dlaczego tak się dzieje? Huawei nie może korzystać z rozwiązań Google. Zwróciliście uwagę, że telefony Hauwei nie posiadają aplikacji Google? No właśnie. Powodem jest spór między tymi markami, ale to temat na inny wpis.

Huawei Watch GT Runner nie posiada popularnych w smartwatchach funkcji inteligentnych, jak np. płatności zbliżeniowe, które jak się okazuje pojawiają się również w zegarkach sportowych, jak np. w Garmin Instinct 2 Solar (zobacz test Garmin Instinct 2 Solar).

Mamy natomiast pełną obsługę funkcji biometrycznych, jak całodobowy pomiar tętna, saturację, miernik poziomu stresu, a także pomiar progu mleczanowego i czujniki np. barometr, wysokościomierz oraz kompas.

Huawei Watch GT Runner i Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra test sportowy

Moim zdaniem Huawei Watch GT Runner wygrywa z Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra funkcjami sportowymi i aplikacją. Aplikacja Mobvoi bardzo często się zawiesza i nie pokazuje archiwum treningów. Trzeba dużo cierpliwości, żeby w końcu treningi pokazały się w aplikacji. Huawei Zdrowie jest bardzo proste, intuicyjne, przejrzyste i działa niezwykle sprawnie. Nawet kiedy nie mamy telefonu przy sobie, dane bez problemu aktualizują się.

Przewagę Huawei Watch GT Runner widzę także w wyborze dyscyplin sportowych. Po pierwsze jest ich więcej, a po drugie bardziej mi się podoba działanie niektórych z nich. Huawei daje nam swobodę jeśli chodzi o wykonanie np. treningu interwałowego. Z kolei Mobvoi wymusza na nas wprowadzenie liczby oraz rodzaju ćwiczeń. Musimy też pamiętać, aby rejestrować każdą z przerw.

Zarówno Huawei Watch GT Runner jak i Mobvoi Tic Watch Pro 3 Ultra posiadają rejestr treningów, ale znajdują się one w innych miejscach. W zegarku Huawei jest to „Rejestr treningów”, z kolei w smartwatchu Mobvoi wyniki treningów podglądamy (nie w osobnej zakładce jak w Huawei), ale w „TicExercise”. Klikamy w pomarańczową grafikę przedstawiającą ludzika i przewijamy ekran w lewą stronę. W ten sposób podejrzymy nasze wyniki.

A jakich wyników możemy się spodziewać i co na to sensor tętna Polar H9? Spójrzcie poniżej.

MARSZ NA DWORZEHUAWEI WATCH GT RUNNERMOBVOI TICWATCH PRO 3 ULTRAPOLAR H9
Dystans8,24 km8,58 km9,70 km
Średnie tempo21:3519:2018:29
Najszybsze tempo9:1612:509:23
Średnia prędkość2,78 km/h3,10 km/hbrak danych
Najwyższa prędkośćbrak danych 6,72 km/hbrak danych
Kalorie832 kcal1038 kcal703  kcal
Tętno średnie96 ud./min87 ud./min97  ud./min
Tętno minimalnebrak danych brak danych 64  ud./min
Tętno maksymalne162 ud./min158 ud./min164 ud./min
Kadencja średnia62 kroków/min87  kroków/minbrak danych 
Kadencja maksymalna132 kroków/min129  kroków/minbrak danych 
Wysokość najniższa933,7 m1239 mbrak danych 
Wysokość najwyższa1246,8 m1544 mbrak danych
Średnia długość kroku74 cmbrak danych brak danych
Kroki1116911939brak danych 
Różnica wysokości349,5 m317 m brak danych 
Zejście łącznie62,5 m93 mbrak danych 
VO2max4816brak danych 
Czas regeneracji8 godz.brak danych brak danych 
Okrążeniabrak danych 8brak danych 
Huawei Watch GT Runner i Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra wyniki sportowe

Pomiary wykonane przez smartwatche różnią się między sobą i od wyników sensora tętna Polar H9. Jeśli chcesz wiedzieć, co może być powodem zerknij do wpisu „zegarek czy pas?„. Różnicę widzimy nie tylko w wyniku spalonych kalorii, ale także, co zaskakuje – w zmierzonym dystansie.

Huawei Watch GT Runner podaje zbieżny wynik do pasa Polara w zakresie zmierzonego tętna, a także najszybszego tempa. Mobvoi niestety nie może pochwalić się wynikiem, który byłby zbieżny z pasem Polara. Choć należy przyznać, że wyniki tętna nie odbiegają znacząco ani od pasa Polara, ani od smartwatcha Huawei.

Który smartwatch wybrać?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Huawei Watch GT Runner jest ubogi w funkcje inteligentne. Posiada jedynie te, w które wyposażane są obecnie nawet opaski fitness. Z drugiej strony Runner wygląda nowocześnie, sportowo, jego wykonanie jest ładne, dysponuje setkami darmowych tarcz i może się podobać. Do tego dodajmy przyjazny interfejs, solidną baterię, łatwą obsługę, kolorowe menu i wiarygodne pomiary tętna.

Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra jest smartwatchem na pełną skalę. Odpiszemy zegarkiem na wiadomość, nagramy dyktafonem, przetłumaczymy język obcy, policzymy kalkulatorem i zapłacimy zegarkiem. Smartwatch Mobvoi oferuje nam dużo więcej inteligentnych funkcji niż Huawei Watch GT Runner. Z kolei jeśli chodzi o pomiary treningów są one mało wiarygodne, bateria na pełnych obrotach wytrzymuje 2 dni, a rejestracja treningów w niektórych dyscyplinach wymusza na nas konkretne działanie. Z drugiej strony nie można się przyczepić do wykonania tego smartwatcha, bo mamy i stal i szkło i procesor Snapka.

Jeśli zależy Ci na funkcjach inteligentnych, sprawdź czy to, co oferuje Huawei Watch GT Runner spełni Twoje oczekiwania, bo może okazać się, że bardziej docenisz żywotność baterii niż np. płatności zbliżeniowe. Zwróć uwagę także na styl obu zegarków, bo są one zupełnie inne. Jeśli rzadko korzystasz z siłowni i nie uprawiasz sportu, lubisz casualowe i eleganckie stylizacje Mobvoi będzie uzupełniał Twój look. W przypadku, kiedy nie wyobrażasz sobie życia bez uprawiania sportu, biegania i aktywności fizycznej lekki smartwatch Huawei może okazać się lepszym wyborem.


Jeśli interesują Cię inne porównania smartwatchy zajrzyj do innych testów:

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy