Garmin Instinct 2 Solar: bank funkcji i skarbiec pomiarów!

Garmin Instinct 2 Solar to wytrzymały, ładowany słońcem zegarek sportowy. Powiem Wam, co musicie wiedzieć przed zakupem, za co go lubię, a co mi w nim zupełnie nie pasuje.

Obsługa zegarka Garmin Instinct 2 Solar

Zapis treningu w zegarku multisportowym Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Na pierwszy rzut oka obsługa Garmin Instinct 2 Solar wydawała mi się co najmniej dziwna i skomplikowana. Na szczęście pierwsze wrażenie nie zawsze jest najlepsze i podobnie było tym razem. Posługiwanie się Garminem jest dziecinnie proste i wygodne, co w przypadku multisportowego urządzenia ma duże znaczenie.

Na tarczy znajduje się pięć przycisków:

  • górny przycisk z lewej strony – podświetlenie tarczy
  • środkowy przycisk z lewej strony – przejdź w górę, dłuższe przytrzymanie przycisku zaprowadzi nas do widoku, w którym możemy sparować zegarek.
  • dolny przycisk z lewej strony – przejdź w dół, dłuższe przytrzymanie uruchamia kompas
  • górny przycisk z prawej strony – akceptujemy wybór
  • dolny przycisk z prawej strony – powrót do wcześniejszego widoku, dłuższe przytrzymanie – ustawienia budzika, stopera i in.
Przyciski fizyczne – prawa strona koperty zegarka / fot. Dziewczyna Endorfina

Ładowanie i bateria w zegarku Garmin Instinct 2 Solar

W zestawie otrzymujemy ładowarkę USB, zakończoną portem ładującym. Przewód jest krótki, ale niedogodność tę rekompensuje bardzo fajne podpięcie ładowarki.

Zegarek nie ślizga się, nie wypada, ponieważ port z ładowarki wsuwamy do wejścia, znajdującego się na odwrocie zegarka. Inaczej mówiąc, nie kładziemy zegarka na ładowarkę, tylko wpinamy go.

Kolejnym plusem jest żywotność baterii. I jest to niewątpliwą przewagą zegarków sportowych nad smartwatchami. Zegarki sportowe rezygnują z bajerów drenujących baterię i stawiają na proste rozwiązania. Chociaż niektóre modele smartwatchy jak np. Huawei Watch GT Runner (zobacz mój test Huawei Watch GT Runner) mogą pochwalić się świetną baterią osiągającą wynik pracy w granicach 10 dni, podobnie długo pracują zegarki sportowe: Polar Vantage M2 (zobacz test Polar Vantage M2) oraz Polar Ignite 2 (piękny zegarek fitness dla kobiet).

Garmin Instinct 2 Solar tarcza: poziom naładowania baterii, data, godzina, wschód i zachód słońca / fot. Dziewczyna Endorfina

Ktoś powie, co to za żywotność baterii sięgająca 10 dni czy dwóch tygodni? Jak na zegarki inteligentne to bardzo dużo. Dla porównania przypomnę, że zegarek Mobvoi TicWatch E3 (recenzja smartwatcha Mobvoi TicWatch E3 z Wear Os Google), a także model Samsung Galaxy Watch 4 Classic (sprawdź test Samsung Galaxy Watch 4 Classic) na jednym ładowaniu pracują… 1 dzień!

Garmin Instinct 2 Solar ma tę przewagę, że poza tradycyjnym ładowaniem zegarek ładujemy słońcem. Oznacza to, że jeśli świeci słońce (a jest to kluczowe) nie będziemy musieli wcale podpinać zegarka do ładowarki.

Garmin Instinct 2 Solar test funkcji, z których naprawdę skorzystasz

Garmin jest bankiem funkcji! Daje nam to, co najbardziej przydatne, ale kilka z funkcji inteligentnych również znajdzie się w naszym posiadaniu, np. odczyt wiadomości na zegarku oraz odpisywanie na nie (gotowe szablony).

Mamy bardzo rozbudowaną analizę treningową z rozpoznawaniem nie tylko rodzaju aktywności, np. marsz czy bieg, ale też z wykryciem wykonywanych ćwiczeń, np. podciąganie się.

Statystyki snu / fot. Dziewczyna Endorfina

Do tego dodajmy archiwum treningów, liczbę kroków, spalonych kalorii, oznaczenie pułapu tlenowego, stan wytrenowania, monitoring snu, możliwość zapisu wydarzeń w kalendarzu, całodobowy pomiar tętna, pogodynkę, wykres pokazujący ile czasu pozostało do zachodu słońca, barometr, funkcje nawigujące, mapę, stoper i wiele więcej, a będziemy mieć obraz tego, czym Garmin Instinct 2 Solar jest. Szkoda, że nie możemy korzystać z map, jakie obsługuje np. Suunto.

Czegoś jest za dużo? Usuwamy, a jeśli za mało funkcji możemy je dodać do menu w zakładce „Edytuj”.

Funkcje inteligentne w Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Rozbudowana aplikacja Garmin Connect

W aplikacji znajdziemy podsumowanie naszego całego dnia, a danych, zakładek i kafelków jest mnóstwo. Bogactwo aplikacji trochę przeraża, ale estetyka wykonania i dość łatwe posługiwanie się nią sprawia, że chcemy zostać z Garmin Connect na dłużej. A co znajdziemy w aplikacji? Wszystko!

Zakładka „Mój dzień” w aplikacji Garmin Connect

Garmin Connect pokazuje nam m.in. statystyki dotyczące zdrowia, wskaźnik tętna, stresu, minuty intensywnej aktywności, liczbę kroków, pokonanych pięter, spalonych kalorii, rodzaju aktywności, wynik snu, pulsoksymetr, dane dotyczące oddechu i cyklu menstruacyjnego. A jeśli jesteś w ciąży możesz otrzymywać cotygodniowe wskazówki i porady.

Aplikacja Garmin Connect umożliwia włączenie planu treningowego

W aplikacji zapisują się nasze treningi, dzięki czemu możemy sprawdzić nie tylko podstawowe dane jak spalone kalorie czy pomiary tętna, ale też, które partie ciała angażowaliśmy najbardziej i jakie ćwiczenia wykonywaliśmy, bo zegarek Garmin Instinct 2 Solar rozpoznaje rodzaj wykonywanych ćwiczeń np. podciąganie się na drążku.

Analiza treningu w aplikacji Garmin Connect

Sterowanie Garmin Instinct 2 Solar

Garmin Instinct 2 Solar nie jest smartwatchem i choć kilka funkcji inteligentnych przemyca w wyposażeniu, nie posiada sterowania dotykowego. Mimo tego, że nie jest to niczym nadzwyczajnym w zegarkach sportowych, osoby przyzwyczajone do smartwatchy, albo opasek inteligentnych mogą poczuć się nieswojo.

I tak jak dla niektórych odbiorców brak dotykowego wyświetlacza będzie poważną wadą, dla niektórych jest jedną z zalet.

Pasek i zapięcie zegarka Garmina / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarki cały czas wchodzą na wyższe poziomy technologii i sterowanie dotykowe w smartwatchach mamy w zasadzie już w standardzie. Jest ono szybkie i wygodne, ale medal ma dwie strony i taka forma sterowania nie jest pozbawiona pewnych wad.

Spróbuj po pływaniu w basenie, albo mając spocone dłonie po treningu kliknąć coś na pięknym Amoledzie. Pomijam już kwestię, że nie jest to ten sam rodzaj zegarka, co smartwatch, a kolorowy, dotykowy wyświetlacz do bardzo outdoorowego designu G-Shocka albo Garmina wyglądałaby groteskowo.

Komfort sterowania manualnego zależy w dużej mierze od rodzaju przycisków. I tak jak nie leżą mi one w Polar Vantage M2 (zobacz moją recenzję „Polar Vantage M2: najlepszy zegarek dla sportowca?”), tak w nowym Polar Pacer Pro (sprawdź newsa o najnowszej linii zegarków Polara!) sterowanie manualne jest wspaniałe!

Przyciski nie wychodzą swoim zarysem poza linię obudowy zegarka / fot. Dziewczyna Endorfina

To samo myślę, o przyciskach Garmina: podłużne, miękkie, czułe, tworzą jedną linię z obudową – jest to bardzo wygodne. Przywołuje na myśl czasy, kiedy nikt o dotykowym wyświetlaczu zegarka czy telefonu nie myślał.

Jest to wybitnie męski zegarek

Czytelny i energooszczędny wyświetlacz MPI / fot. Dziewczyna Endorfina

Szczególnie w kolorze grafitowym. Outdoorowa, plastikowa obudowa w połączeniu z ciemnym kolorem wygląda jakbym nosiła tani gadżet, zabawkę, który nawet do casualowego stylu pasował nie będzie. A przecież cena Garmin Instinct 2 Solar wynosi ponad 2 tysiące. Z drugiej strony kształt i zastosowane materiały, dyskretne przyciski, miękki pasek, płaskie zapięcie sprawiają, że można zapomnieć o tym, że masz na ręku zegarek.

Sytuację trochę ratuje wersja Instinct 2S Solar o rozmiarze koperty 40 mm. Na wąskim nadgarstku będzie leżeć lepiej, a wyrazista miętowa kolorystyka poprawia nieco wygląd zegarka. Szkoda, że wybór nie jest bogaty, bo przy takiej siermiężnej obudowie np. kolor limonkowy jak w Garmin Surf Edition trochę łagodziłby militarny styl zegarka.

Zegarek sportowy Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Garmin Instinct 2 Solar posiada wiele funkcji sportowych, dostajemy mnóstwo danych związanych z treningiem, bogata aplikacja czyni z zegarka naprawdę solidne narzędzie do analizy naszych wyników. Do tego mamy tytaniczną baterię, odporny i wyraźny wyświetlacz, ale otoczony toporną obudową.

Szukasz zegarka sportowego: na siłownię, do biegania, pływania i cieszenia się z wyników sportowych, monitorowania postępów, które posłużą w układaniu planów treningowych Garmin jest topową propozycją.

Nie kupuj Garmina jeśli marzysz o zegarku inteligentnym, pasującym do różnego rodzaju looku, z pięknym kolorowym wyświetlaczem, mnóstwem atrakcyjnych tarcz i dotykowym sterowaniem, bo Garmin nie wygląda, Garmin działa.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy