Robiłam nogi, pokazał barki! Garmin Instinct 2 Solar test sportowy

Garmin Istninct 2 Solar to zegarek multisportowy. Nie posiada wielu funkcji inteligentnych, ale może zawstydzić sportowymi możliwościami. I nie mam na myśli pomiarów jak tętno czy kalorie, bo to oczywiście Garmin potrafi, ale jest w tym zegarku coś co – jako miłośniczkę aktywności sportowej – zainteresowało mnie szczególnie.

Co to takiego?

Garmin Instinct 2 Solar – wyniki po cross treningu / fot. Dziewczyna Endorfina

Rozpoznawanie ćwiczeń i liczenie powtórzeń. Dlatego postanowiłam zabrać Garmin Instinct 2 Solar na siłownię i sprawdzić czy i jak to działa.

Uwielbiam treningi typu cross, czyli niezłą naparzankę dla wszystkich mięśni w krótkim czasie. Jest to program treningowy, którego założeniem jest wszechstronny rozwój naszych umiejętności fizycznych i sprawności, a to wszystko w krótszym niż trening siłowy czasie.

Ćwiczenia zmieniają się szybko, więc nudy nie ma. Treningi siłowe także wykonuję, ponieważ zmienność rodzaju i pojemności treningu może nam przynieść więcej korzyści niż nieustanny zajazd mięśni i układu nerwowego treningami crossowymi. To tyle o moich treningach (nagrania z treningów znajdziecie na moim kanale You Tube), teraz o Garminie.

Czy Garmin Instinct 2 Solar da radę z AMRAPem?

Rejestr treningu w zegarku Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Klikamy górny przycisk po prawej stronie zegarka i szukamy treningu HIIT. Akceptujemy, a następnie wybieramy metodę: AMPRAP, EMOM lub Tabata.

Co to jest EMOM?

Tabatę wszyscy znamy, więc wyjaśniać nie będę, a wspomniany EMOM to trening katorżniczy, który tak samo uwielbiam jak go nie cierpię. EMOM oparty jest na zasadzie „Every Minute On the Minute” czyli wybierasz sobie ćwiczenie, np. swingi kettlem, rwania czy co tam chcesz i określasz liczbę powtórzeń np. 15 swingów. Z wykonaniem 15 powtórzeń musisz zmieścić się w minucie. Załóżmy, że ćwiczenie wykonasz w 45 sekund pozostałe 15 sekund odpoczywasz. Następnie przechodzisz do kolejnego ćwiczenia. Rozumiecie? To proste, spójrz na moją przykładową rozpiskę poniżej:

Czas treningu 32 minuty (oznacza to, że robisz 8 rund: 4 minuty x 8 = 32)

1 minuta: 10 wskoków na boxa
2 minuta: 5 rwań sztangi
3 minuta: 15 swingów kettlem
4 minuta: 15 padnij-powstań

Co to jest AMRAP?

Garmin Instinct 2 Solar liczy nam serie i powtórzenia / fot. Dziewczyna Endorfina

Tym razem przeszedł czas i ochota na „AMPRAP” czyli „As Many Rounds As Possible„. Inaczej mówiąc, w określonym czasie śmigasz tyle rund, ile zdołasz. Zarówno EMOM jak i AMRAP są metodami stosowanymi w cross treningu.

Ustawiłam czas 12 minut i zaczęłam ćwiczyć. Trening AMRAP tworzyły dwa wykonywane po sobie ćwiczenia:

  • martwy ciąg z unoszeniem sztangi do brody
  • przysiady.

Spójrzcie na poniższe screeny, co rozpoznał Garmin.

Screen z aplikacji Garmin Connect

Aby zegarek rozpoznał ćwiczenia musimy klikać dolnym przyciskiem po prawej stronie i zmieniać rundy, ale jak widzicie na nic to się zdało, bo Garmin Instinct 2 Solar nie radzi sobie z rozpoznawaniem ćwiczeń crossowych.

Precyzyjnie liczy serie i powtórzenia, mierzy tętno, strefy i spalone kalorie, ale nie rozpoznał żadnego z ćwiczeń. Podobnie było w drugim 12 minutowy AMRAPie.

Zasada była taka sama jak poprzednio, ale ćwiczenia inne. Tym razem push press łączyłam ze spięciami brzucha. Niestety i tym razem rozpoznanie ćwiczeń było zbyt trudne. Ale wybór metody treningu i możliwość ustawienie czasu w AMRAP na pewno docenią zapaleńcy cross treningu, bo jest to świetne!

A jak zegarek Garmin Instinct 2 Solar rozpoznaje ćwiczenia w spokojnym treningu siłowym?

Garmin Instinct 2 Solar vs Polar Pacer Pro i trening siłowy

Wybieramy dyscyplinę / fot. Dziewczyna Endorfina

W przypadku treningu siłowego widzimy nie tylko rodzaj ćwiczeń, ale dodatkowo otrzymujemy rysunek z mapką mięśni, które w czasie ćwiczeń angażowaliśmy najbardziej.

Mimo tego, że na trening składały się głównie ćwiczenia dolnych partii mięśniowych: nóg i pośladków (zobacz trening nóg i pośladków w domu z mini bandem), a także pleców, zegarek pokazał, że ćwiczyłam… barki!

Możemy dodawać różne dyscypliny sportowe, Garmin oferuje nam naprawdę pokaźny zbiór / fot. Dziewczyna Endorfina

Fajnie byłoby mieć barki jak nogi, ale nie ruszałam barków na treningu, a na pewno nie wykonywałam ćwiczenia, które pokazał Garmin Instinct 2 Solar czyli „unoszenie ramion w bok”.

Na pewno ćwiczyłam nogi i tyłek, bo następnego dnia miałam problem żeby usiąść wygodnie oraz swobodnie zejść po schodach. Czułam się jak rycerz w żelaznej zbroi, co mu się kolana nie uginają 😀 Tak, to był solidny trening nóg, które na obrazku potreningowym zaznaczone są na szaro – nieaktywne.

Zobaczcie też, jak z analizą wypada Garmin Instinct 2 Solar vs Polar Pacer Pro vs sensor tętna H9.

Screen z aplikacji Garmin Connect
TRENING SIŁOWYGARMIN INSTINCT 2 SOLARPOLAR PACER PROPOLAR H9
Czas trwania1:12:06 min1:13:53 min1:13:55 min
Kalorie434480444
Tętno średnie110113114
Tętno maksymalne156155169

Co tu się zadziało?

Tak naprawdę wśród trzech urządzeń pokrywa się tylko wynik tętna średniego, bo jeśli chodzi o tętno maksymalne, to zgodność jest między zegarkami, a sensor pokazuje wyższy pułap.

Natomiast spalone kalorie tym razem podobnie policzył zegarek Gamin Instoinct 2 Solar i pas Polar H9 (w zakładce Kody rabatowe na gadżety sportowe podrzucam kod promocyjny, który możecie wykorzystać m.in. na zakup pasa do mierzenia tętna). Natomiast nowość Polar Pacer Pro pokazał wynik ok. 40 kcal wyższy.

Pora się ruszyć i sprawdzić Garmin Instinct 2 Solar na spacerze

Garmin Instinc 2 Solar w trakcie spaceru / fot. Dziewczyna Endorfina

To może spacer? Zegarek zapięty na nadgarstku, a pas Polara na klatce piersiowej i maszerujemy. Na bieżąco możemy podglądać wyniki na tarczy zegarka: czas, tempo, dystans i tętno w czasie rzeczywistym.

A jak pomiary mają się do tych, które odczytał sensor tętna Polar H9?

SPACERGARMIN INSTINCT 2 SOLARPOLAR H9
Czas trwania1:14:47 min1:15:05 min
Dystans5,03 km5,29 km
Średnie tempo14:52 min/km14:11 min/km
Najszybsze tempo8:53 min/km09:38 min/km
Kalorie336 kcal226 kcal
Tętno średnie9190
Tętno maksymalne109109

Zbliżone są trzy wyniki:

  • średnie tempo
  • średnie tętno
  • tętno maksymalne.

A co z pozostałymi widzicie w tabeli. Nie jest regułą, że Garmin pokazuje więcej kalorii niż Polar, ponieważ w poprzedniej analizie treningu w pomieszczeniu mogliście się przekonać, że to pas Polara pokazał więcej spalonych kalorii niż zegarek Garmina.

Zbieramy trofea z zegarkiem Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Coś tu nie gra z kalibracją. Ani w jednym, ani w drugim treningu multisportowy zegarek Garmina nie poradził sobie z rozpoznawaniem ćwiczeń, chociaż jak wspomniałam powtórzenia liczy prawidłowo, pomiary też są wiarygodne.

Jedno jest pewne. Zegarek sportowy Garmin Instinct 2 Solar ma wielu zwolenników i ucieszy na pewno masę osób, które lubią ćwiczyć i biegać. Nie dziwi mnie to, bo posiada ogrom funkcji sportowych, które budzą ciekawość i chętnie się z nich korzysta. Na bieżąco podglądamy wyniki, a na podstawie otrzymanych analiz możemy prognozować kolejne treningi.

Pomiar tętna w czasie spaceru / fot. Dziewczyna Endorfina

Outdoorowe wykonanie Garmin Instinct 2 Solar przypadnie do gustu – jak sądzę – głównie mężczyznom, a szczególnie tym, którzy kochają militarny styl i obudowę w rodzaju G-Shocka.

Garmin jest zegarkiem innowacyjnym, z potężną aplikacją, solidnym wykonaniem, mega sportową funkcjonalnością oraz intuicyjną obsługą. Lubisz ćwiczyć solo? Weź go na trening, a stworzycie niezły duet!

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy