Zegarek Polar Pacer Pro: test biegowy, marszowy i fitness

Z nowym zegarkiem sportowym Polar Pacer Pro sprawdzisz swoją kondycję! Przekonaj się na jakim jest poziomie! Włącz test, a wynik może Cię zaskoczyć!

Polar Pacer Pro sprawdzi naszą formę, przeprowadzając cztery różne testy: marszowy, biegowy, kolarski i fitness. Jak je włączyć, na czym polegają, jak przebiegają oraz co oznaczają wyniki?

Polar Pacer Pro obsługa

Przyciski z prawej strony zegarka / fot. Dziewczyna Endorfina

Obsługa zegarka Polar Pacer Pro jest prosta i opanujecie ją w kilka minut. Jeśli mieliście okazję korzystać wcześniej z zegarka sportowego Polar Vantage M2 (sprawdź Polar Vantage M2 test), sterowanie Polar Pacer Pro będzie intuicyjne.

Na tarczy nowego zegarka Polara mamy pięć przycisków:

 • górny lewy przycisk – podświetlenie tarczy
 • dolny lewy przycisk – back i menu
 • górny prawy przycisk – up
 • środkowy prawy przycisk (czerwony) – akceptujemy
 • dolny prawy przycisk – down

Jak włączyć testy Polar Pacer Pro?

 1. Aby wejść do menu klikamy dolnym lewym przyciskiem.
 2. Następnie dolnym prawym szukamy „Testów”
 3. Wybór akceptujemy środkowym przyciskiem (czerwony).

Z zegarkiem Polar Pacer Pro wykonamy trzy testy: marszowy, biegowy i fitness.

Polar Pacer Pro test marszowy

Wskazówki dotyczące przebiegu testu marszowego / fot. Dziewczyna Endorfina

Wiesz już, gdzie znaleźć testy w Polar Pacer Pro. A co musisz wiedzieć przed ich wykonaniem? Najlepiej zapoznać się z instrukcją, którą znajdziemy w zakładce „Testy”- test marszowy/test biegowy.

Zadanie wykonujemy w szybkim marszu, po płaskim terenie (nie na bieżni mechanicznej). Test marszowy składa się z trzech części:

 • 5 minut rozgrzewki
 • 15 minut test
 • 5 minut schłodzenie

Podczas rozgrzewki musimy podnieść poziom tętna do minimum 120. Jeśli tętno będzie spadać, zegarek poinformuje nas o tym, bo założeniem testu jest marsz w tętnie powyżej 120.

Wyniki testu marszowego w zegarku Polar Pacer Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Sprawia to pewną trudność, ponieważ podnieść tętno do takiego poziomu w czasie marszu łatwo nie jest. Ale po to mamy rozgrzewkę. Pomyślicie, że można podwyższyć je truchtem? Zgadza się, ale nie w teście marszowym, bo zegarek wykrywa każdą anomalię.

Jeśli zaczniemy biec, w zegarku włączy się alarm, Polar Pacer Pro będzie wibrował i zobaczymy komunikat „nie biegnij”.

Na podniesienie tętna do 120 mamy 5 minutową rozgrzewkę, ale jeśli zrobicie to wcześniej, można od razu przejść do testu, omijając pozostałą część rozgrzewki.

Jak zrobić test? Instrukcja / fot. Dziewczyna Endorfina

A jeśli nie chcecie rezygnować z przeznaczonego czasu na rozgrzewkę, musicie pamiętać, aby po 5 minutach kliknąć „włącz test” (środkowy przycisk), ponieważ test nie uruchomi się automatycznie.

Test do najłatwiejszych nie należy i trzeba nieźle przebierać nogami, żeby tętno nie spadło poniżej 120. Na bieżąco widzimy cyfry zegara odmierzającego czas, natomiast animacja przesuwającego się ludzika obrazuje moment testu czyli to, czy „długo jeszcze?”

Test biegowy wskazówki / fot. Dziewczyna Endorfina

Po 15 minutach szybkiego marszu następuje 5 minutowe chłodzenie. I tu moja uwaga: trzeba pamiętać, aby wyłączyć test po upływie 5 minut chłodzenia. Robi się to w taki sam sposób jak kończenie treningu (przytrzymujemy dolny lewy przycisk).

Jaki jest minus zabawy? Taki, że trzeba pamiętać, aby po rozgrzewce kliknąć czerwony przycisk i włączyć test, a po chłodzeniu zatrzymać go.

Mój pierwszy test z tego powodu był kłopotliwy. Nie wiedziałam: czy wyłączyć, jak wyłączyć i czy nadwyżka czasu przeznaczonego na chłodzenie wpłynie na ogólny wynik testu.

Polar Pacer Pro test biegowy

Z Polar Pacer Pro możemy wykonać trzy testy: marszowy, biegowy i fitness / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli nie lubisz biegać, z zegarkiem Polar Pacer Pro polubisz, bo daje to dużo frajdy! W serwisie Polar Flow za darmo włączycie plan biegowy, a zegarek codziennie przypomni Wam o treningu (zobacz jak włączyć darmowy program biegowy).

Test biegowy podobnie jak test marszowy wykonujemy na płaskim terenie i jak poprzednio składa się z trzech części:

 • ok. 10 min. rozgrzewka (strefy 1-3)
 • ok. 10-20 min zwiększanie prędkości
 • ok. 10 min. schłodzenie (strefy 1-2)

Test biegowy jest drugim w zakładce testów Polara. Uruchamiamy go w ten sam sposób, jak test marszowy. W pierwszej kolejności jednak, należy ustawić prędkość początkową testu, czyli prędkość z jaką chcemy zacząć bieg.

W zakładce Test biegowy, tak jak poprzednio, podejrzymy nasz ostatni zarejestrowany wynik.

Test rozpoczyna się od rozgrzewki, która trwa około 10 minut. Po rozgrzewce klikamy „Zacznij test”. Jednak, aby mogło to nastąpić musimy biec z ustawioną przez nas prędkością początkową, np. 10km/h.

Ustawiamy prędkość początkowa biegu / fot. Dziewczyna Endorfina

W czasie biegu na tarczy zegarka pojawiają się różne informacje. Na dole widoczne jest nasze tętno. Niebieski łuk na górze oznacza prędkość docelową (stale rośnie), do której trzeba dostosować bieg. Biała wartość poniżej to prędkość, z którą biegniemy. Jeśli będą bardzo się różnić, albo zatrzymamy się test wyłączy się.

Dlatego przez 10 minut musimy dać z siebie wszystko, aby nie wypaść poza zaznaczony zakres odchyleń.

Test nie jest łatwy, bo poza prędkością chodzi o utrzymanie tętna na poziomie 85% swojego maksymalnego. Jest to wyczerpujące, ale też bardzo satysfakcjonujące. Informacja na tarczy zegarka motywują, no i rośnie ciekawość wyniku. Czas trwania całego testu wynosi około 30-40 minut (rozgrzewka, bieg i chłodzenie), aby był ważny musimy biec ze stale zwiększającą się prędkością.

Polar Pacer Pro test fitness

Test fitness / fot. Dziewczyna Endorfina

Najłatwiejszy i najprzyjemniejszy z testów, bo nie wymaga od nas żadnej aktywności sportowej 🙂 Leżysz, relaksujesz się, a zegarek wykonuje pracę za nas i testuje, kiedy odpoczywamy.

Test fitness jest trzecim i ostatnim sprawdzianem naszej formy. Na wykonanie tego testu trzeba przeznaczyć około 4 minut więc jeśli chcesz włączyć test fitness lepiej od razu zagospodaruj kilka minut spokoju. Najlepiej położyć się w tym czasie i zrelaksować. W zakładce test fitness zobaczymy również nasz ostatni wynik.

Wynik, który otrzymamy oznacza nasz poziom wydolności fizycznej, głównie tlenowej – VO2max.

Jak korzystać z testów?

Jeśli uruchomicie w Polar Flow plan biegowy, zegarek przypomni wam o treningu / fot. Dziewczyna Endorfina

Testy informują nas nie tylko o naszej aktualnej kondycji czy formie, ale ich wynik odzwierciedla także nasze zmęczenie. Sprawdziłam, że wskaźnik pułapu tlenowego VO2 max może różnić się w zależności od tego, jak się czujemy i tak samo jest z pozostałymi testami. Tak naprawdę wykonując po sobie dwa testy: marszowe czy biegowe wyniki będą się różnić, a zmęczenie narastać.

Dlatego jeśli chcemy sprawdzić swoją kondycję, nie róbmy tego w czasie dużego obciążenia treningowego, bo to zaburzy wynik.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy