Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 różnice!

Zastanawiacie się, czy warto zamienić Huawei Watch Fit na Huawei Watch Fit 2? Oto cała prawda o damskich smartwatchach fitness!

Huawei Watch Fit został zapamiętany jako damski zegarek z animacjami ćwiczeń. Do tego mamy kolorowy, dotykowy wyświetlacz, ładny design, niezłą baterię, ciekawe funkcje, a w wersji Elegant także stalową ramkę. Jedną i drugą wersję zobaczycie na poniższym nagraniu:

Na skróty:

Animacje ćwiczeń w smartwatchu i co jeszcze?

Huawei Watch Fit po wypuszczeniu na rynek nieźle namieszał, bo nie była to już opaska fitness! Do momentu premiery Watch Fita wśród zegarków inteligentnych Huawei mogliśmy wybierać między małymi sportowymi bandami (zobacz recenzję Huawei Band 6), a smartwatchami z pokaźną tarczą (test Huawei Watch GT 3 Pro).

Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Nie było niczego pośrodku, co by stanowiło alternatywę dla małych i tanich opasek fitness a rozbudowanych i drogich smartwatchy. I wtedy pojawił się Watch Fit: bardzo kobiecy, bardzo lekki z mocną baterią, animacjami ćwiczeń i przystępną ceną.

Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 menu / fot. Dziewczyna Endorfina

Nie powinno więc dziwić, że z jednej strony popularność Huawei Watch Fit nie słabnie, a z drugiej strony po premierze Huawei Watch Fit 2 rośnie ciekawość dotycząca nowych rozwiązań i funkcji, które miałyby nas przekonać do wymiany Watch Fita na jego nową wersję.

Widok na bok zegarków Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 specyfikacja techniczna

Huawei Watch Fit 2 jest wyraźnie większy od jedynki i posiada nowe możliwości, pytanie czy chcemy z nich skorzystać, bo jeśli tak wiąże się to z dużo wyższa ceną. Ale po kolei.

 Huawei Watch FITHuawei Watch Fit 2
Ekran1,64″1,74″
Koperta46 x 30 x 10,7 mm
Góra: wytrzymałe polimery / stal nierdzewna
Spód: wytrzymałe polimery
46 x 33,5 x 10,8 mm
Góra: wytrzymałe polimery / aluminium
Spód: wytrzymałe polimery
Waga21/27 g (bez paska)26/30 g (bez paska)
ŁącznośćGPS 2,4 GHZ
BT 5.0
BLE
GPS 2,4 GHZ
BT 5.2
BR + BLE
Wodoodporność5 ATM5 ATM

Co widać na pierwszy rzut oka? Tak jak wspomniałam – większy wyświetlacz, na który przyjemnie się patrzy. Treści są wyraźne, na ekranie mamy dużo przestrzeni, bo ekran zajmuje dużą powierzchnię wyświetlacza.

Watch Fit przegrywa wyświetlaczem z dwójką. Mimo tego, że też jest kolorowy i dotykowy to większy wyświetlacz prezentuje się lepiej – po prostu. Chyba, że jesteście przyzwyczajeni do smartbandów, wówczas ekran Huawei Watch Fit będzie dla Was jak telewizor 🙂

Tył smartwatchy Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Zarówno Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 pracują na systemie Harmony OS a więc posiadają te same zalety, jak i niestety wady. Oznacza to, że zegarkami nie zapłacimy, nie mają dostępu do żadnych usług Google, brakuje dyktafonu, kalkulatora, nie zrobimy zdjęcia zegarkiem, ale zdjęcie na tarczy zegarka możemy ustawić.

System pracuje sprawnie, jest szybki, interfejs łatwy w obsłudze, menu intuicyjne.

od lewej: Huawei Watch Fit 2 Active, Huawei Watch Fit 2 Classic, Huawei Watch Fit Elegant / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarek Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 funkcje

Różnicą, o której nie sposób nie wspomnieć jest obsługa powiadomień i połączeń w smartwatchach. Huawei Watch Fit 2 posiada tę funkcjonalność.

Oznacza to, że jeśli lubimy prowadzić rozmowy przez zegarek Watch Fit 2 będzie w tym pomocny, Watch Fit połączeń ani odpisywania na powiadomienia nie obsługuje.

Prognoza pogody w Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Nowa wersja smartwatcha fitness Huawei posiada tez funkcję Zdrowe Życie, która przypomina nam np. o wypiciu szklanki wody, aktywności itd. Dodatkowo mamy m.in. kompas, łączność ze słuchawkami BT oraz możliwość włączenia tarczy „Always on”, dzięki czemu tarcza zegarka pozostanie aktywna.

Huawei Watch Fit 2 Zdrowe Życie / fot. Dziewczyna Endorfina

W tabelce poniżej skrótowe podsumowanie:

Niektóre funkcjeHuawei Watch FitHuawei Watch Fit 2
Połączenia głosoweNieTak
Odpowiadanie na powiadomieniaNieTak
Odtwarzanie muzykiNieTak
Łączność ze słuchawkami przez BTNieTak
Zdrowe ŻycieNieTak
KompasNieTak
Tarcze „Always on”NieTak
Wskaźnik zdolności biegowychNieTak
Poradnik rozciąganiaNieTak

Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 funkcje sportowe i pomiary

Zarówno w Watch Fit, jak i Watch Fit 2 znajdziemy mnóstwo dyscyplin sportowych, rejestry ćwiczeń, status ćwiczeń, a także treningi biegowe (w obu zegarkach po trzynaście) oraz treningi z animacjami.

Menu Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

W przypadku Huawei Watch Fit 2 animacje włączymy w formie rozgrzewki i rozciągania w kilku popularnych dyscyplin, jak bieganie, natomiast Huawei Watch Fit posiada kursy fitness z animacjami.

Szkoda, że projektanci dwójki nie uwzględnili tej bardzo ciekawej i pożytecznej funkcji z jedynki w nowym modelu Fita.

Huawei Watch Fit Elegant i Huawei Watch Fit 2 Active / fot. Dziewczyna Endorfina

Kursy fitness to nic innego jak gotowe zestawy treningowe, składające się z ćwiczeń, które pokazuje ludzik. W dwójce animacje zobaczymy w rozgrzewce i rozciąganiu.

W Huawei Watch Fit 2 fajne jest też to, że zegarek pokaże nam trasę powrotną. Wystarczy, że w czasie rejestrowania biegu przesuniemy palcem w prawą stronę, a zegarek zaproponuje nam albo linię prostą albo drogę powrotną.

Smartwatch Huawei Watch Fit: treningi biegowe i kursy systemowe

Jeśli lubicie biegać w zegarkach fitness Huawei jest coś, co Wam się spodoba, czyli treningi biegowe! Wybieramy spośród trzynastu kursów biegowych o różnym poziomie trudności, czasie trwania i prędkości.

W Watch Fit propozycje biegów nazywają się „treningami biegowymi”, natomiast w Watch Fit 2 „kursami systemowymi” i zostały schowane innym miejscu.

Treningi biegowe w Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Do treningów biegowych w Huawei Watch Fit wchodzimy klikając zakładkę „Ćwiczenie” – „Treningi biegowe”. Z kolei w Watch Fit 2 kursy systemowe znajdują się także w zakładce „Ćwiczenia”, ale musimy kliknąć jeszcze „Kursy i plany”, następnie wybrać „Kursy biegowe” – „Kursy systemowe”. Ukryte są te kursy, ale są 🙂

Huawei Watch Fit / fot. Dziewczyna Endorfina

Na czym polegają takie biegi? Klikając w literkę „i” otrzymamy podgląd do informacji dotyczącej każdego z biegów. Poznamy jego trudność oznaczoną gwiazdkami, zobaczymy etapy, z których składa się bieg oraz wskazówki, np. „Zacznij od szybkiego chodu na zmianę z joggingiem, aby wyrobić w sobie nawyk biegania. Ten kurs pozwala zbudować podstawy kondycji aerobowej” (wskazówki do: Podstawowy marsz/bieg – 22 minuty).

Huawei Watch Fit Elegant / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch Fit: rejestr ćwiczeń

Podczas biegania, ćwiczenia, jazdy rowerem i innej włączonej dyscypliny możemy w czasie rzeczywistym podglądać pomiary. Fajne jest też to, że w niektórych dyscyplinach przytrzymując palec na tarczy wyświetlacza pojawiają się okienka pomiarów, które możemy zamienić. Spójrzcie na zdjęcie:

Modyfikacja danych na tarczy pomiarów / fot. Dziewczyna Endorfina

Oznacza to, że jeśli bardziej zależy nam na spalonych kaloriach niż na dystansie możemy dostosować widok tarczy i zamiast pokonanego dystansu wybrać kalorie albo inny dostępny pomiar, na którym nam zależy.

Takich zmian dokonamy zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji zegarka.

Wyznaczanie drogi powrotnej w Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Spójrzmy jeszcze na podgląd statystyk w zegarku (więcej szczegółów pokaże nam aplikacja Huawei Zdrowie).

Wybrałam dwa przykładowe treningi, które wydają mi się bardzo popularne wśród kobiet czyli: trening interwałowy oraz bieg na bieżni. Jeśli jesteście ciekawi innych dyscyplin, dajcie znać, a postaram się porównać inne dane.

 HIITHuawei Watch FITHuawei Watch Fit 2
dane ogólne (czas trwania, spalone kalorie)dane ogólne (czas trwania, spalone kalorie)
wykres tętna z oznaczeniem najniższego, średniego i najwyższego tętnawykres tętna z oznaczeniem najniższego, średniego i najwyższego tętna
strefy tętnastrefy tętna
wykres tętna regeneracji
efekt treninguobciążenie treningowe
czas regeneracjiregeneracja (czas i poziom)

Różnice w prezentowanych rejestrach ćwiczeń są kosmetyczne. Mamy inne nazwy, choć tak naprawdę określają tę samą funkcję jak np. efekt treningu oraz obciążenie treningowe.

W wersji Huawei Watch Fit nie mamy możliwości pomiaru tętna regeneracji po treningu, a więc dlatgeo nie będziemy mieć takich informacji w rejestrze ćwiczeń.

Dyscypliny sportowe Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli chodzi o regenerację, Huawei Watch Fit poza czasem potrzebnym na odpoczynek wskazuje też na poziom regeneracji, np. 36%.

W przypadku treningu na bieżni występują opisane wyżej różnice, ale pojawiły się też inne. Mimo tego, że w obu zegarkach mamy pięć stref tętna, ich nazwy są inne.

Bieg na bieżniHuawei Watch FITHuawei Watch FIT 2
dane ogólne (dystans, czas trwania, spalone kalorie)dane ogólne (dystans, czas trwania, spalone kalorie)
prędkość (najszybsze tempo, średnia prędkość, średnie tempo)prędkość (najszybsze tempo, średnia prędkość, średnie tempo)
kroki (liczba kroków, średnia kadencja, średnia długość kroku)kroki (liczba kroków, średnia kadencja, średnia długość kroku)
wykres tętna z oznaczeniem najniższego, średniego i najwyższego tętnawykres tętna z oznaczeniem najniższego, średniego i najwyższego tętna
strefy tętnastrefy tętna
wykres tętna regeneracji
wykres tempa z oznaczeniem najwyższego i średniegowykres tempa z oznaczeniem najwyższego i średniego
strefy tempa (ekstremalne, anaerobowe, aerobowe, spalanie tłuszczu, rozgrzewka)strefy tempa (bieg HIIT, anaerobowe, próg mleczanowy, maraton, jogging)
wykres kadencji z oznaczeniem największej i średniej (nazwany rytmem)wykres kadencji z oznaczeniem największej i średniej
efekt treninguobciążenie treningowe
czas regeneracjiregeneracja (czas i poziom)

Huawei Watch Fit: pomiary sportowe

Strefy tętna Huawei Watch Fit vs Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

A teraz przyszła pora, aby powiedzieć „sprawdzam!”, ponieważ jak sama nazwa zegarka wskazuje smartwatch „FIT” powinien pełnić rolę naszego asystenta ćwiczeń. Spójrzcie, jak wyniki rejestrują obie wersje Huawei Watch Fit.

SPACERHUAWEI WATCH FIT 2HUAWEI WATCH FIT 
Czas trwania39:08 min39:14 min 
Dystans3,06 km 3,01 km 
Średnie tempo12’47″ km 13’02” km 
Najszybsze tempo9’16″ km 9’16” km 
Średnia prędkość4,69 km/h 4,60 km/h 
Kalorie220 178 
Tętno średnie90 86 
Tętno minimalne61 65 
Tętno maksymalne115 97 
Kadencja średnia105 krok/min 102 krok/min 
Kadencja maks.132 krok/min 120 krok/min 
Kroki4127 4027 
VO2max44 46 
Czas regeneracji0 h 0 h 

Jeśli jesteście ciekawi, jak Huawei Watch Fit i Huawei Watch Fit 2 mierzy tętno w czasie treningu zerknijcie do recenzji. Tam znajduje się też porównanie wyników obu smartwatchy Huawei z pasem Polara H9.

Który wybrać: Huawei Watch Fit czy Huawei Watch Fit 2?

Huawei Watch Fit 2 Active i Huawei Watch Fit 2 Classic / fot. Dziewczyna Endorfina

Zalety Huawei Watch Fit 2

Masz gotówkę? Bierz Watch Fit 2. To nowy, kobiecy, ślicznie wykonany i dopieszczony szczegółami zegarek na fajnym pasku (silikonowy lub skórzany), albo eleganckiej bransolecie. Jest o kilka gramów cięższy, ale przyzwyczaisz się. Po kilku dniach nie będziesz też chciała już zmienić wyświetlacza na mniejszy.

Decydując się na nową wersję otrzymujemy też: duży ekran, możliwość widoku siatki zamiast listy i ustawienia motywów Always-On. Warto też wspomnieć o asystencie głosowym, który pomoże włączyć np. prognozę pogody bez dotykania ekranu zegarka.

Zaletą, którą docenicie, kiedy zapomnicie podłączyć smartwatch do ładowania jest funkcja bardzo szybkiego ładowania smartwatcha – w ciągu 5 minut naładujesz baterię na jeden dzień!

Huawei Watch Fit 2 widok siatka / fot. dziewczyna Endorfina

Huawei Watch Fit był czymś pomiędzy smartbandem, a smartwatchem. Natomiast Watch Fit 2 nie chce być kojarzony z rozbudowaną opaską fitness. Mamy w nim obsługę połączeń, kompas, odpowiadanie na powiadomienia (szablony), wygaszanie ekranu dotknięciem dłoni, ale nie ma aparatu i płatności zbliżeniowych.

Dla kogo Huawei Watch Fit?

Huawei Watch Fit powiadomienia / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na funkcje, których używać nie będziesz, a po prostu szukasz ładnego, kobiecego smartwatcha, zastanów się nad Huawei Watch Fit, bo jak na swoje możliwości i wykonanie kusi atrakcyjną ceną. Na nadgarstku wygląda zgrabnie, naturalnie, bez zbędnego rzucania się w oczy.

Huawei Watch Fit SpO2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Nie zależy Ci na większym wyświetlaczu i nowych możliwościach zegarka? Zostań przy Huawei Watch Fit. Stracisz trochę funkcji, precyzyjniejsze pomiary, ale zyskujesz niemało, m.in. kursy fitness oraz pełną kieszeń, ponieważ cena Huawei Watch Fit 2 jest znacznie wyższa niż Huawei Watch Fit:

HUAWEI WATCH FIT HUAWEI WATCH FIT 2 
New 419 zł. (promocja 359 zł.)Active 699 zł. (promocja 599 zł.) 
Elegant biały 519 zł. (promocja 449 zł.)Classic 799 zł. (promocja 699 zł.) 
Elegant Czarny 499 zł.Elegant 999 zł. (promocja 849 zł.) 
Ceny na dzień 9 czerwca 2022 r. w oficjalnym sklepie producenta
Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy