Smartwatche z funkcją EKG?! Nadchodzi nowa technologia!

Huawei udowadnia, że oznaczenie saturacji, tętna, progu mleczanowego to już za mało. Teraz czas na monitorowanie EKG i pomiar ciśnienia krwi! Jak to się stało?

Firma ogłosiła, że otrzymała certyfikat CE, umożliwiający wprowadzenie funkcji monitorowania EKG na obszarze 33 krajów Unii Europejskiej! Będzie to możliwe z pomocą aplikacji Huawei EKG, która dostępna jest dla smartwatchy linii Huawei Watch GT 3 Pro (zobacz moją recenzję smartwatcha Huawei Watch GT 3 Pro) oraz dla nowego smartwatcha Huawei Watch D, który niedługo zawita do Polski.

Biofunkcje w Huawei Watch GT 3 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Certyfikat oznacza, że aplikacja Huawei EKG jest zgodna z europejskimi standardami i użytkownicy urządzeń Huawei będą mogli korzystać z nowej funkcji oraz przeprowadzić odczyt elektrokardiogramu w klasie medycznej.

I to ma wyróżniać smartwatche Huawei. Inaczej mówiąc, certyfikacja oznacza, że pomiary smartwatchy Huawei mają wejść na poziom klasy medycznej.

Tym samym możliwe będzie precyzyjne monitorowanie i dokonywanie analizy rytmu zatokowego i migotania przedsionków oraz szybkie reagowanie na niepokojące nieprawidłowości.

Na skróty:

Jak smartwatch zmierzy EKG?

Huawei Watch GT 3 Pro / materiały Huawei
  • Na początku należy upewnić się, że właściwie oznaczyliśmy orientację zegarka – lewy czy prawy nadgarstek i dość ciasno zapiąć zegarek.
  • Następnie wystarczy przez 30 sekund przytrzymać lekko zwilżony palec na elektrodzie, znajdującej się z boku urządzenia.
  • Podczas pomiaru należy spokojnie oddychać i unikać mówienia.
  • Wynik otrzymamy na wyświetlaczu smartwatcha, z kolei w aplikacji Huawei EKG otrzymamy elektrokardiogram.

Dokładną instrukcję znajdziemy w aplikacji Huawei EKG. Funkcja ta dostępna jest za pomocą aplikacji Huawei EKG, którą możemy zainstalować za pomocą apki Huawei Zdrowie. Do prawidłowego działania tej funkcji niezbędna jest też aktualizacja oprogramowania zegarka.

Pomiar EKG w smartwatchu Huawei Watch GT 3 Pro oraz Huawei Watch D

Huawei Watch D / materiały Huawei

Monitorowanie rytmu serca możliwe jest w smartwatchach z uwagi na zastosowanie nowoczesnych i skomplikowanych rozwiązań. Dzięki którym zbieranie sygnału elektrokardiogramu jest bardzo precyzyjne.

Funkcja EKG wykorzystuje do pomiaru elektrody z powłoką wykonaną w technologii krystalizacji (PVD) na zakrzywionej, neokrystalicznej obudowie. Do tego mamy też osiem czujników fotoelektrycznych, rozmieszczonych w formacji pierścienia, które przechwytują wzmocnione sygnały i filtrują zakłócenia. Jesień zapowiada się gorąco!

Huawei Watch D / materiały Huawei

Warto też dodać, że z pomocą Huawei Watch GT 3 Pro możemy monitorować tętno przez 24 godziny na dobę i mieć kontrolę nas swoim zdrowiem.

Huawei Watch D czyli smartwatch z ciśnieniomierzem

Firma zaprezentowała też smartwatch posiadający nową biofunkcjonalność. Huawei Watch D posiada zakrzywiony ekran 2.5 D, wyświetlacz w rozmiarze 1,64 cala i rozdzielczości 456 x 280 pikseli. Huawei nie poprzestaje na funkcji monitorowania EKG i mały Huawei Watch D (wymiary 51 x 38 x 13.6 mm) wyposaża w pomiar ciśnienia krwi!

Pomiar ciśnienia krwi / materiały Huawei

Na pokładzie smartwatcha Watch D umieszczono miniaturową pompę oraz poduszkę powietrzną, które mają zadbać o lepsze pomiary i ich analizę. Jakby tego było mało Watch D posiada precyzyjny czujnik ciśnienia, kontrolę sprzężenia zwrotnego ciśnienia i rozciągliwy pasek makromolekularny, dzięki którym uzyskany wynik ma się mieścić w granicach błędu ±3 mmHg.

Huawei Watch D / materiały Huawei

Do tego mamy rozwiązania zaprojektowane w ten sposób, aby zmniejszyć opór powietrza i poprawić stabilność w czasie pomiarów. Będziemy mogli ustawić też indywidualne, niestandardowe plany pomiarowe, zgodnie z którymi urządzenie np. w porze snu, albo podczas pobudki zbierze i wyśle wyniki ciśnienia krwi. Powiem Wam jedno: Wow!

Brzmi to wszystko niesamowicie, bo pomyślcie tylko, że jeśli rzeczywiście Huawei Watch D ma być kombajnem biofunkcji, a jego pomiary tak precyzyjne jak wynika z zapowiedzi, to okaże się, że na nadgarstku będziemy nosić jednocześnie zegarek inteligentny i urządzenie monitorujące na bieżąco pracę naszego serca.

Czy Watch D wprowadzi nas w nową erę smartwatchy? Czekam na to z niecierpliwością.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy