Jakie postanowienia na Nowy Rok wybrać, żeby je spełnić?

Nowy Rok jest szansą na zamknięcie starych spraw i otwarcie nowego rozdziału. Koniec roku często uważany jest za datę graniczną i czas, aby coś zmienić. I mówcie, co chcecie, ale lubimy postanowienia noworoczne, bo one nas motywują.

Na skróty:

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Podobno jaki Nowy Rok taki cały rok. Zazwyczaj wtedy planujemy, myślimy co byśmy chcieli zmienić, a niekiedy nawet zapisujemy te postanowienia i chowamy gdzieś głęboko przed światem. Często dotyczą one zdrowia i urody. Słyszymy, że ktoś chce rzucić palenie, schudnąć, zacząć zdrowo się odżywiać i wprowadzić radykalne zmiany w dotychczasowych przyzwyczajeniach.

Jeśli chcemy coś zmienić, oznacza to, że widzimy taką potrzebę, jesteśmy świadomi tego, że coś chcielibyśmy poprawić i to dobrze, to pierwszy krok, aby wybrać takie postanowienie, które coś wniesie w naszą codzienność. Postanowienia noworoczne są nam potrzebne, o ile chcemy je spełnić, ale nasz sukces zależy przede wszystkim od wyboru postanowienia noworocznego.

Postanowienia noworoczne: jak dotrzymać?

Dlaczego postanowienia noworoczne kończą się wraz z Nowym Rokiem? Jak tego uniknąć? Wszystko zależy nie tylko od naszej silnej woli, ale przede wszystkim od wyboru postanowienia. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Wybierać te, które są możliwe do zrealizowania.

Nie zakładaj, że będziesz chodzić kilka razy w tygodniu na siłownię, jeśli nigdy tam nie byłeś. Jeśli jesteś łasuchem i uwielbiasz słodycze, nie postanawiaj, że przez cały rok ich nie dotkniesz, bo serwujesz sobie w nadchodzącym roku katorgę i kolejne rozczarowanie. Postanowienie noworoczne nie musi być wyrzeczeniem i udręką. Może postaw w tym roku na coś innego!

Kiedy postanowienia noworoczne wybrać?

O postanowieniach noworocznych najlepiej zacząć myśleć wcześniej. Zostawianie wyboru na ostatni dzień nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wtedy nasza decyzja może być pochopna. Postanowienie noworoczne powinno być przemyślane, a więc realne zarówno pod względem naszych możliwości, jak też czasu, którym dysponujemy.

Jeśli planujemy nadrobić zaległości filmowe, dobrze jest wcześniej przygotować listę filmowych hitów, które chcemy obejrzeć. To ułatwi nam realizację postanowienia i zaoszczędzi czas na szukanie filmu po pracy. Wieczorem, kiedy jesteśmy zmęczeni wybór filmu może zakończyć się zniechęceniem i wyłączeniem tv. Przygotowana wcześniej lista jest bardzo pomocna, otwierasz ją i już.

Jakie postanowienia noworoczne są najlepsze?

Takie, które możemy spełnić! Tylko wtedy będziemy czuć się zmotywowani i szczęśliwi z ich realizacji. Zbyt ambitne postanowienia noworoczne zniechęcają. Najgorszym błędem jest założenie realizacji czegoś niemożliwego.

Postanowienia noworoczne powinny nas motywować – nie stresować, powinny być bodźcem do zmian, ale też do rozwoju. Jeśli nagminnie spóźniasz się do pracy nie zakładaj od razu, że w nowym roku nie będziesz się spóźniać wcale, postaraj się spóźniać rzadziej.

Podobnie z organizacją pracy. Jeśli jesteś osobą roztargnioną i wszystkiego wokół Ciebie jest pełno poza porządkiem pracy, postaraj się w nowym roku popracować nad lepszą organizacją pracy. Jeśli wiesz, że śpisz za krótko, postanów, że w nowym roku zwrócisz uwagę na to, aby lepiej się wysypiać.

Przeznaczę więcej czasu rodzinie, bliskim i znajomym

Czas jest pojęciem umownym. Każdy z nas posiada tyle samo czasu i godzin w ciągu dnia. Dlatego stwierdzenie „nie mam czasu” nie jest prawdziwe. Masz czas, każdy ma, tylko poświęca go na coś innego.

Może Nowy Rok sprawi, że zaktualizujemy naszą dzienną listę zadań w ten sposób, aby znaleźć więcej czasu na spotkania z bliskimi czy telefon do rodziców, albo kogoś z kim od dawna nie rozmawialiśmy. Może postanowienia noworoczne będą dobrą okazją do odnowienia starych i zapomnianych znajomości, do wspólnego wyjścia z najbliższymi albo chociaż spędzenia kilku chwil przy kawie lub herbacie.

Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć także ofiarowania czegoś osobom potrzebującym i spraw charytatywnych, np. udzielania się w akcjach dobroczynnych.

W nadchodzącym roku zacznę czytać książki, a co!

W dobie kultury obrazkowej z każdej strony atakują nas neonowe leady i krzykliwe grafiki. Książki w formie papierowej zastępują ebooki i całe szczęście jeśli sięgamy po nie w takiej formie. Gorzej jeśli ostatnią przeczytaną przez nas książką było „W pustyni i w puszczy” w szkole podstawowej 😉

Na studiach polonistycznych czytałam na potęgę i zmorą tych studiów było czytanie tego, co musisz, a nie czytanie z zamiłowania. Na jeden egzamin z historii literatury przypadało kilkadziesiąt lektur więc już na książki, które chciało się przeczytać zwyczajnie brakowało czasu.

Postanowieniem noworocznym może być właśnie czytanie książek i sporządzenie własnej listy np. powieści, które przeczytamy. Nie trzeba od razu zakładać, że co tydzień będziemy czytać kolejną, ale jedną czy dwie w miesiącu na pewno damy radę.

Będę aktywnie spędzać czas

Popularnym postanowieniem noworocznym jest przejście na dietę, schudnięcie i wprowadzenie zdrowego stylu życia.

Jeśli nie lubisz biegać, nie postanawiaj, że w nowym roku będziesz biegać codziennie. Tak samo to ambitne, jak nierealne. To postanowienie nie sprawi, że słowa cudownie zamienią się w czyn, zapałasz miłością do biegania i każde zawody będziesz kończyć na podium. Bum trach i po postanowieniu.

Jeśli chcesz zacząć biegać najpierw mieszaj trucht z marszem, zakładaj bliskie cele i stopniowo podnoś poprzeczkę. O tym jak zacząć biegać, kiedy się nie chce pisałam w poprzednim wpisie.

Rozpoczęcie aktywności fizycznej nie wiąże się z godzinami spędzonymi w siłowni. Jeśli jesteś kanapowcem i składasz się w scyzoryk żeby tylko unikać ruchu, karą byłoby zaprowadzenie Cię na siłownię. Lepiej jeśli wybierzesz taką formę aktywności, która sprawi radość, wtedy nie będziesz za karę ćwiczyć.

Zacznij od marszu, spaceru albo gier zespołowych, a jeśli chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni możesz skorzystać z trenera personalnego, który wprowadzi cię w świat treningu. Zobacz jak wybrać właściwego trenera personalnego, aby pierwszy trening personalny nie był ostatnim. Przeczytaj też moją rozmowę z trenerką, która opowiedziała m.in. o tym jak schudnąć po ciąży.

Nauczę się grać na instrumencie, albo…

Naucz się czegoś nowego, odkryj nowe hobby. Może to być gra na instrumencie albo nauka języka obcego. Ale również językiem obcym dla nas może być napisana książka kulinarna 😉

Gotowanie i pieczenie, jeśli tego nie robisz, może zaskoczyć najbliższych, ale też sprawić nam radość. To postanowienie jest bardzo łatwe do zrealizowania. Wystarczy łatwy przepis, zakup składników i działanie zgodnie z instrukcją.

Spełnię przynajmniej jedno ze swoich marzeń

Jeśli kochasz podróże, niech ten rok będzie czasem na wycieczkę życia. Odkrywaj nieznane miejsca, zdobywaj to, czego jeszcze nie odkryłaś/eś.

Nowy rok jest świetnym bodźcem do spełniania marzeń tak swoich, jak też najbliższych. Zrób coś czego nigdy nie robiłaś, poleć balonem, popłyń statkiem, bądź szczęśliwa/y!

Będę lepszym człowiekiem dla siebie i dla innych

A może w nowym roku mniej narzekania i obgadywania innych? Dlaczego nie powiedzieć komuś, że cieszymy się z jego obecności i że koleżanka ma ładną sukienkę? Jak byłoby cudownie miejsce zawiści zastąpić życzliwością, a ocenianie wyrozumiałością.

Wiecie co mam zasadę, że dbam tylko o swój ogródek, mam świetne życie, jestem szczęśliwa i nie interesuję się życiem ludzi wokół i tego samego wymagam od innych w stosunku do mnie. Jeśli ktoś chce mi coś powiedzieć –  mówi, nie dopytuję, bo i po co. O sobie mówię rzadko, taka jestem.

Jaki świat byłby piękny, gdyby pozbawić go chorobliwej zazdrości. Młoda, ładna i do tego wykształcona, no jak ona tak może?! Może i będzie mogła! Zazdrość powoduje niepotrzebne konflikty i spięcia, oczywiście źródło ukryte jest pod innym pretekstem. Po co tak zatruwać komuś życie? Z peselem nie wygrasz, ale wygrać możesz wszystkim innym, zamiast zazdrościć pokochaj siebie. Rusz się i zacznij dbać o sylwetkę – jeśli komuś jej zazdrościsz, zapisz się na studia, ucz się, rozwijaj swoje umiejętności i działaj.

Pamiętajmy, że postanowienia noworoczne są dla nas, a nie odwrotnie. Nie musisz niczego sobie obiecywać, bo tak robią inni. Jeśli nie potrzebujesz postanowień, nie chcesz spróbować, nie musisz. Natomiast jeśli chcesz wybrać postanowienie na kolejny rok wybierz takie, które będziesz mógł spełnić, bo tylko takie postanowienie daje radość i buduje wiarę w siebie.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy