Pierwszy smartwatch? Zobacz jak wybrać najlepszy!

Zegarki inteligentne kupimy wszędzie: w sklepach producentów, u autoryzowanych partnerów, a nawet w dyskontach. Na który się zdecydować i jak wybrać?

Na skróty:

Ustawianie godziny w smartwatchu

Realme Watch 3 i Realme Watch 3 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarki inteligentne są po prostu wygodne. Jeden gadżet łączy w sobie wiele funkcji i możliwości. Na nadgarstku mamy jednocześnie urządzenie, które zmierzy nam tętno, puls, saturację, a nawet ciśnienie krwi. Do tego zastąpi nam kartę płatniczą i telefon.

Smartwatche posiadają dedykowane aplikacje i serwisy, które zwiększają możliwości zegarków (zobacz świetną aplikację dla biegaczy od Polara), obsługują GPS, BT, znajdują naszą lokalizację i automatycznie aktualizują godzinę i datę więc nie musimy jej ustawiać i zmieniać. Wygląd ekranu zegarka inteligentnego zmienimy wybierając jedną z wielu darmowych tarcz lub wyświetlając własne zdjęcia na smartwatchu (zobacz jak ustawić zdjęcia na ekranie smartwatcha). A co więcej smartwatch może wyglądać jak zwykły zegarek, ponieważ w zbiorze tarcz dostępne są również analogowe.

Odpisywanie na wiadomości w smartwatchach i inne funkcje

Zegarek Suunto 5 Peak / fot. Dziewczyna Endorfina

Chcesz kupić smartwatch? Sprawdź jego menu. Zrób listę funkcji, z których będziesz korzystać w zegarku inteligentnym. Jeśli chcesz odpisywać smartwatchem na powiadomienia, szukaj zegarka, który to potrafi. Zarządzanie powiadomieniami nie zależy to od ceny, tylko najczęściej od systemu operacyjnego smartwatcha. Dlatego warto przed zakupem zegarka sprawdzić na jakim systemie pracuje.

Jaki smartwatch wybrać? Wykonanie i bateria

Zegarek fitness dla kobiet Polar Ignite 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Przed zakupem przeczytaj specyfikację zegarka, którym się interesujesz. Sprawdź z jakich materiałów jest wykonany, jaki posiada wyświetlacz i czy posiada jego ochronę w postaci szkła. Jeśli zegarek wyposażony jest w szkło szafirowe albo Gorilla Glass będzie odporny na ślady i zarysowania.

To ważne, bo nie trzeba uderzać i rzucać zegarkiem, aby pęknięcia i rysy pojawiły się. Czasem wystarczy zwykłe codziennie użytkowanie, aby ślady pojawiły się. Im lepsze materiały w smartwatchu, tym dłużej będziesz się cieszyć ładnym wyświetlaczem i jego estetycznym wyglądem.

Ślady zarysowania na ekranie zegarka sportowego / fot. Dziewczyna Endorfina

Przed zakupem sprawdź też koniecznie rozmiar koperty, bo może okazać się, że zegarek, który zgrabnie wygląda na zdjęciu w sklepie internetowym, w rzeczywistości jest za duży, albo za mały i nie będzie ładnie prezentować się na nadgarstku.

Bateria w zegarku inteligentnym wytrzymuje od kilku do kilkunastu dni, a w smartwatchach solarnych jeszcze dłużej. Im więcej funkcji w smartwatchu, im bardziej kolorowy i pełen bajerów tym bateria posłuży krócej.

Tanie smartwatche na prezent

Smartwatch Mobvoi Tic Watch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Czy drogi oznacza lepszy? Nie, tak samo jak tani nie znaczy dobry. Ceny smartwatchy zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od marki, zastosowanych materiałów i podzespołów, czujników, w które wyposażone są zegarki inteligentne, oprogramowania, procesora, funkcji jakimi dysponuje i wielu innych.

Huawei Watch GT 3 Pro (z lewej) i Huawei Watch GT 3 (z prawej) / fot. Dziewczyna Endorfina

Cena jest ważna, ale nie najważniejsza, bo nie zawsze przekłada się na jakość wykonania smartwatcha oraz pomiarów. Przed zakupem warto sprawdzić, jak jest z pomiarami zegarka. Czy puls, który mierzy jest wiarygodny czy może tak jak w pierwszych opaskach fitness wykrywa go na papierze toaletowym (zobacz jak opaska mierzy puls papieru toaletowego).

Zegarek sportowy Polar Pacer Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Nie ma recepty na zakup najlepszego smartwatcha, bo każdy z nas oczekuje czegoś innego. Jedni wolą małe smartbandy, drudzy chcą opaskę fitness w kształcie smartwatcha, a inni wybiorą tylko smartwatch. Przyznam, że korzystam z dwóch zegarków, ponieważ nie znalazłam jeszcze takiego, który zastąpiłby mi oba.

Na chwilę obecną trenuję, biegam i chodzę po górach z Polarem (tutaj możecie przeczytać test zegarka Polar Pacer Pro), ale z uwagi na jego sportowy wygląd i moje zamiłowanie do eleganckiego look’u w innych sytuacjach zmieniam go na smartwatch Huawei Watch GT 3 w wersji eleganckiej (zobacz recenzję Huawei Watch GT 3). Póki co używam tych dwóch modeli zegarków, ale mam nadzieję, że znajdę wkrótce taki, który zastąpi mi oba.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy