Które ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Ćwiczymy bo chcemy schudnąć, poprawić kondycję, zwiększyć siłę, zbudować tkankę mięśniową, być zdrowym i czuć się lepiej ze sobą. Jedno jest pewne ćwiczenia w połączeniu z dietą pomogą nam osiągać te efekty, ale jakie ćwiczenia wybrać, żeby spalić najwięcej kalorii?

Na skróty:

Odchudzanie a makroskładniki

Makroskładniki mają kluczowe znaczenie zarówno dla budowania masy mięśniowej, jak i dla odchudzania. Bo ogólna liczba spalonych kalorii niewiele nam pomoże tak jak bezgraniczne jedzenie białka na diecie (przeczytaj „Czy białko odchudza?”).

Polar Ignite 2 (przeczytaj recenzję zegarka fitness dla kobiet) / fot. Dziewczyna Endorfina

Jakiś czas temu pisałam, że 1 g. węglowodanów i białek to 4 kalorie, a 1 g. tłuszczów to 9 kalorii. O mitach, które wiążą się z węglowodanami i o tym czy rzeczywiście tuczą pisałam w tekście „Węglowodany a tycie„. Z kolei w części drugiej rozprawiania się z makroskładnikami odpowiadałam na pytanie czy „Tłuszcz jest zdrowy?„.

Zaryzykuję, że bieganie jest jedną z dyscyplin uprawianych najczęściej i rzeczywiście podczas treningu cardio możemy spalić dużo kalorii (o mitach dotyczących biegania i odchudzania pisałam wcześniej). Problem leży jednak w czymś innym – w źródłach energii. Inaczej mówiąc nie zawsze duża liczba spalonych kalorii oznacza, że spalamy tkankę tłuszczową (może być to tłuszcz, białko, węglowodany).

Odchudzanie a kalorie

Polar Pacer Pro (zobacz recenzję zegarka z testami sportowymi) / fot. Dziewczyna Endorfina

Prawda znana jak świat, to spalanie tłuszczu w tlenie. Dlatego, aby efektywnie spalać tkankę tłuszczową należy utrzymywać w treningu tempo tlenowe. Jak widzicie nie jest łatwo powiedzieć, które ćwiczenia są najlepsze na odchudzanie. Jeśli zależy nam na maksymalnym spalaniu tłuszczu nasze tempo powinno mieścić się w zakresie tlenowym.

Tak samo jak intensywniej, dla odchudzania nie oznacza lepiej, tak spalanie z jednej części ciała nie istnieje. Żeby schudnąć wybieram ćwiczenia wielostawowe angażujące do pracy jak najwięcej grup mięśniowych.

Zbilansowana dieta nie oznacza głodówki / fot. Dziewczyna Endorfina

O odchudzaniu rozmawiałam z Magdą Dzirbą – trenerką personalną, która wytłumaczyła jak schudnąć oraz jak schudnąć po ciąży. Odchudzanie połączone musi być ze zbilansowanym odżywianiem i o tym, tak jak o diecie „keto” opowiedziała w rozmowie ze mną dietetyk Katarzyna Cieplińska.

W monitorowaniu spalonej liczby kalorii z konkretnych źródeł pomogą nam sensory tętna oraz zegarki sportowe. W opisie funkcji urządzenia sprawdźmy czy zegarek pokaże nam tylko ogólną liczbę spalonych kalorii czy może zaprezentowane wyniki będą pokazywały skąd czerpaliśmy energię.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy