Dzień pizzy? To już dzisiaj!

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego 2023! To dzisiaj w Polsce urządzamy cheat day i zajadamy się najpopularniejszym plackiem z ciągnącym się serem! A czy wiesz, jak powstała pizza i dlaczego margheritę w ten sposób nazywamy?

Na skróty:

Ciekawostki o pizzy

Pizza znana była już w Starożytności, choć pod inną postacią. Wtedy były to podpłomyki. Jedli je już Starożytni Grecy, którzy polewali je olejami i posypywali ziołami. I właśnie o takiej formie pizzy możemy przeczytać w Eneidzie Wergiliusza.

Pizza neapolitańska

Pizza z salami

Pizza, którą znamy dzisiaj powstała w Neapolu pod koniec XVIII wieku. Sprzedawana na ulicach była pożywieniem najuboższej warstwy społecznej – lazzaroni (nazwani tak zostali przez asocjacje z wyglądem Łazarza). To nie smak, ale niska cena świadczyły o popularności pizzy.

Przez to, że danie to kojarzono z najuboższą grupą społeczną – lazzaroni, nie zyskało przychylności smakoszy. Pizza pomijana była w książkach kucharskich XIX wieku. Dopiero kiedy status lazzaroni poprawił się zaczęły powstawać pierwsze pizzerie.

Pizza z szynką, pieczarkami i karczochami

Jednak punktem kulminacyjnym była wizyta króla Umberto i królowej Margherity w Neapolu w 1889 roku. Wtedy podano królewskiej parze kilka smaków pizzy. Jeden rodzaj pizzy zachwycił królową więc od jej imienia nazwano pizzę margherita. To wydarzenie zapoczątkowało ważną zmianę w kuchni lokalnej, a pizza stała się narodowym daniem i szybko rozprzestrzeniła się po całych Włoszech.

Pizza podróżuje po całym świecie!

Pizza z kapustą pekińską

Wraz z imigrantami z Włoch pizza pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Na początku XX wieku powstała pierwsza licencjonowana pizzeria w Stanach Zjednoczonych – Lombardi’s. I pizza zainstalowała się na dobre na kulinarnej amerykańskiej mapie, gdzie następowała jej coraz większa komercjalizacja.

Początkowo składający się z kilku składników placek przeszedł swoją ewolucję i rewolucję w zakresie doboru składników. Na wierzchu pizzy znajdziemy obecnie rozmaitości, jakich byśmy się nie spodziewali np. mascarpone, nachos i suszone śliwki.

Jeśli zainteresował Cię temat ciekawostek przeczytaj o historii czekolady!


Literatura:

Carol Helstosky, Pizza: A global history, Reaktion Books, Londyn, 2008.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy