Fresh 'n Rebel Clam 2: to samo czy lepiej? Test

Od premiery pierwszej wersji bezprzewodowych słuchawek nausznych Clam Fresh 'n Rebel minęło już kilka lat! Niedowierzałam, że czas tak szybko uciekł, ale przypomniała mi o tym moja recenzja pierwszego modelu muszelek (zobacz test Clam Fresh 'n Rebel).

Clam 2 ANC / fot. Dziewczyna Endorfina

Były to moje pierwsze bezprzewodowe nauszne słuchawki, z których korzystałam na treningu. W międzyczasie premierowo ukazał się model słuchawek nausznych Clam Elite. O wcześniejszych modelach Clam F’nR i porównaniu Clam z Clam 2 mówię w poniższym nagraniu.

Recenzja słuchawek Clam 2 Fresh 'n Rebel

Jest to produkt premium, słuchawki nauszne z ANC, sterowaniem dotykowym, aplikacją i korektorem dźwięku (pisałam o nich w tekście „Bo we mnie jest… dźwięk!„). Nie są to jednak słuchawki na każdą kieszeń, bo ich jakość i możliwości przekładają się na wyższą cenę niż podstawowych Clamów.

Clam Elite / fot. Dziewczyna Endorfina

I w końcu w lutym 2023 roku doczekaliśmy się odświeżonej wersji muszelek! A co w nich słychać? Przetestowałam je w warunkach ulicznego hałasu, siłowni i domowego zacisza i powiem Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o Clam 2 F’nR.

Na skróty:

Słuchawki nauszne bezprzewodowe Clam 2 ANC unboxing i zawartość zestawu

Clam 2 ANC zawartość zestawu / fot. Dziewczyna Endorfina

Opakowanie słuchawek bezprzewodowych Clam 2 nie zmieniło się. Jest ono ozdobne, prezentowe, zakończone tasiemką. Pod kolorową osłonką znajduje się wykonane z grubego kartonu czarne pudełko. 

Clam 2 składana i obrotowa konstrukcja / fot. Dziewczyna Endorfina

Pod pokrywką w gąbczastej wyściółce zobaczymy złożone bezprzewodowe słuchawki Clam 2. A pod nimi woreczek do przechowywania słuchawek, dokumentację, kabel do ładowania USB-C i kabel audio 3,5 mm.

Zestaw Clam 2 wygląda tak samo jak komplet ze słuchawkami Clam 2 ANC.

Fresh 'n Rebel Clam 2: kolorystyka słuchawek

Clam 2 ANC nie obsługują sterowania dotykowego, wyposażone są w przyciski fizyczne / fot. Dziewczyna Endorfina

W dostępnej palecie kolorystycznej nie ma słuchawek w wersji białej ani czarnej i do tego firma już nas przyzwyczaiła. Słuchawki Clam 2 oraz Clam 2 ANC występują w ośmiu pastelowych kolorach więc każdy może dobrać kolor najbardziej pasujący do ulubionej stylizacji oraz typu swojej urody.

 • Silky Sand
 • Dried Green
 • Dreamy Lilac
 • Safari Red
 • Deep Mauve
 • Dive Blue
 • Brave Bronze
 • Storm Grey

Słuchawki nauszne z mikrofonem i mega bateria czyli dane fizyczne Clam 2 i Clam 2 ANC

Clam 2 i Clam 2 ANC / fot. Dziewczyna Endorfina

Jakbym miała powiedzieć o jednej najważniejszej rzeczy, która różni pierwszą wersję Clam od Clam 2 to postawiłabym na baterię! W nowych słuchawkach bateria jest większa, co przekłada się na dłuższy czas odtwarzania. Clamy w pierwszej wersji na jednym ładowaniu grały z ANC 30h a z wyłączoną redukcją szumów przez 35h.

Clam 2 ANC:

 • Czas odtwarzania: 60 h (bez ANC) i 45 h (z ANC)
 • Czas ładowania: 3h
 • 15 minut ładowania daje nam 6 godzin korzystania (4,5h z ANC)
 • Waga: 260 g
 • Bezprzewodowa łączność Bluetooth
 • Aktywna redukcja szumów do 26 dB
 • Działa z iOS, Android, MacOS, Windows
 • Cena: 99 Euro
Clam 2 kolor Dried Green / fot. Dziewczyna Endorfina

Clam 2:

 • Czas odtwarzania: 80 h
 • Czas ładowania: 3h
 • 15 minut ładowania daje nam 8 godzin korzystania
 • Waga: 240 g
 • Bezprzewodowa łączność Bluetooth
 • Działa z iOS, Android, MacOS, Windows
 • Cena: 69 Euro

Bezprzewodowe słuchawki nauszne Fresh 'n Rebel Clam 2: budowa i wykonanie

Clam 2 ANC widok z przodu, wejście audio oraz zasilania USB-C / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki F’n R konstrukcja

Słuchawki Clam 2 jest urządzeniem wykonanym w najwyższej jakości. Nie zauważyłam żadnych luzów w konstrukcji. Nie można mieć zarzutów jeśli chodzi o architekturę tych słuchawek, zastosowane materiały, jak i wykonanie. Poszczególne elementy dopasowane są idealnie, przyciski funkcjonują miękko i płynnie.

Słuchawki Freszy możemy złożyć, schować do dołączonego etui i spakować do torby. Nowa konstrukcja Clamów jest wygodniejsza, a słuchawki lepiej przylegają do głowy.

Clam 2 ANC regulowane pałąki / fot. Dziewczyna Endorfina

Clam 2 nausznice i pielęgnacja

Nausznice pokryte są skórą wegańską, pod którą ukryta jest sprężysta gąbka. Każda ze słuchawek posiada wbudowany mikrofon. Dopasowują się do kształtu ucha, odprowadzają wilgoć, ale po intensywnym treningu pot pozostaje na okrywającej słuchawki tkaninie.

Bezprzewodowe słuchawki nauszne F’nR Clam 2 ANC na głowie / fot. Dziewczyna Endorfina

Nausznice wyglądają jak duże muszle. Gąbka pokryta wegańską skórą przy każdym nacisku sprężynuje, nie odkształca się i wraca do pierwotnego wyglądu. Komfort dotyczy nie tylko wygody w czasie korzystania ze słuchawek, ale także pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć słuchawki wilgotną szmatką, aby zabrudzenia znikły.

Clam 2 ANC i Clam 2 grają kilka razy dłużej niż wersja pierwsza / fot. Dziewczyna Endorfina

Wewnętrzną stronę pałąka słuchawek pokrywa tkanina, natomiast po zewnętrznej stronie wykonany jest z połyskującego plastiku. Słuchawki są duże, otaczają uszy, nie ma nacisku czy dyskomfortu w czasie treningu i biegania. Środek nausznic wypełnia miękka siateczka, pod którą schowany jest głośnik.

Jakość wykonania jest dużą zaleta tego produktu, bo słuchawki Clam 2, tak samo jak Clam i Clam Elite to słuchawki, które po prostu bardzo dobrze się nosi.

Clam 2 ANC kolor Dreamy Lilac / fot. Dziewczyna Endorfina

Ich wygląd jest kwestią indywidualną, bo jak widzicie na zdjęciu nausznice są duże i odseparowują nas od otoczenia dokładnie otaczając ucho. Lubię duże słuchawki, bo są one wygodne, ale jest to kwestią indywidualną i trzeba sprawdzić na sobie, czy wolimy słuchawki nauszne duże czy może będą nam bardziej odpowiadały małe słuchawki douszne.

Fresh 'n Rebel Clam 2: przyciski i sterowanie

O włączeniu słuchawek Clam 2 ANC informuje nas włączona dioda zasilania / fot. Dziewczyna Endorfina

Zarówno Clam 2 jak i Clam 2 ANC są to w pełni bezprzewodowe słuchawki nauszne i do działania wykorzystują łączność Bluetooth. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kabli, które by połączyły telefon ze słuchawkami w czasie słuchania muzyki i prowadzenia rozmów (możesz rozmawiać w słuchawkach, nie jest potrzebny telefon).

Przytrzymując przycisk zasilania włączasz także łączność Bluetooth. Następnie w telefonie na liście urządzeń Bluetooth wyszukujesz słuchawki Clam 2 i parujesz. Łączenie przebiega sprawnie, a słuchawek nie trzeba parować za każdym razem.

Słuchawki F’nR Clam 2 ANC i zbliżenie na skórę wegańską / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki Clam 2 nie posiadają sterowania dotykowego więc obsługujemy je przyciskami fizycznymi. Na lewej nausznicy znajduje się suwak ANC, którym włączysz bądź wyłączysz aktywną redukcję szumów. Jeśli włączysz ANC zaświeci się pod suwakiem redukcji szumów dioda LED.

Sterowanie głośnością oraz przycisk zasilania umiejscowiony jest na nausznicy prawej. Aby włączyć słuchawki należy przytrzymać przycisk zasilający. Jeśli dioda, która jest pod sterownikiem głośności zaświeci się, oznacza to, że słuchawki są włączone. Słuchawki wyłączamy także przytrzymując przycisk zasilania.

Jak brzmią słuchawki nauszne Bluetooth Clam 2 F’nR?

F’nR Clam 2 ANC Dreamy Lilac / fot. Dziewczyna Endorfina

Nowe Clam 2 wyposażone są w mocny bas i nie każdemu będzie to pasowało. W tym modelu nie mamy korektora brzmienia (jeśli szukasz słuchawek FnR z aplikacją sprawdź Clam Elite), żeby podciągnąć trochę jasnych dźwięków, aby dodać przestrzeni i szerszego tła. Trudno też wymagać od słuchawek, które kosztują ok. 450 zł dedykowanej aplikacji i korektora.

Doły są fajne, środek w miarę, ale brakuje mi trochę efektu ostrych gór. Jest duża różnica między brzmieniem np. piosenki I will Remember autorstwa TOTO, a Separate Ways (Worlds Apart) zespołu Journey. Płasko brzmi punkowo rockowe granie The Offspring, ale Coma fajnie. Trudno mi jednak przywyknąć do odsłuchu Chrisa Cornella, może dlatego, że lubię jego wokal i chciałoby się inaczej. Odbiór zależy więc od tego, jakiej muzyki słuchasz.

Niezastąpione jest ANC, bo przy włączonej redukcji szumów dźwięk jest bardziej zrównoważony i lepiej rezonuje wokal. Przy włączonym ANC basu jest mniej, ale najlepiej oczywiście słuchać nagrań utworów w dobrej jakości.

Fresh 'n Rebel Clam 2 wykonanie nausznic i szycie / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki bezprzewodowe nauszne do 500 zł

Słuchawki w Polsce wycenione są rozsądnie. Cena Clam 2 ANC wynosi 99 Euro, ale w Polsce ten produkt można nawet znaleźć taniej.

Clam 2 F’nR to propozycja dla osób traktujących słuchawki jako element modowy, dopełniający stylizację, wręcz biżuteryjny.

Nauszne słuchawki bezprzewodowe Clam 2 Fresh 'n Rebel łączą w sobie modny styl, charakterystyczny design i wysoką jakość wykonania, a w połączeniu z mocną baterią, funkcją ANC oraz rozsądną ceną sprawiają, że nie można obok nich przejść obojętnie.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy