Sennheiser i Polar! Duet udany czy udawany? Sennheiser MOMENTUM Sport: TEST

Sennheiser MOMENTUM Sport to sportowe słuchawki TWS, które śledzą tętno, temperaturę ciała i łączą się z aplikacją Polar Flow! W pakiecie m.in. ANC, kodeki, equalizer, obsługa rozmów i… cena nie na każdą kieszeń. Sprawdźmy na co je stać!

Słuchawki Sennheiser MOMENTUM Sport / fot. Dziewczyna Endorfina

Co znajdziemy w zestawie Sennheiser MOMENTUM Sport?

Sennheiser MOMENTUM Sport zawartość zestawu / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki przyjeżdżają do nas w kartonowym pudełku. W oczy rzuca się logo Sennheiser i Polar (o co chodzi w tej współpracy opowiem w dalszej części). Z boku i tyłu pudełka mamy skrótowe informacje, w środku znajdziemy kabel ładujący, zawieszkę i dokumentację. Dzięki wymiennym końcówkom na słuchawki i dousznym zaczepom, możemy wybrać rozmiar i stworzyć zestaw, który najbardziej nam pasuje.

Zawartość zestawu:

 • bezprzewodowe słuchawki MOMENTUM Sport Wireless
 • zestaw końcówek dousznych w 3 rozmiarach (S/M/L)
 • zestawy pierścieni dousznych w 4 rozmiarach (N/S/M/L)
 • kabel do ładowania USB-C
 • etui ładujące ze smyczą
 • instrukcja obsługi

Sennheiser MOMENTUM Sport: pierwsze wrażenie i wykonanie

Sennheiser MOMENTUM Sport wnętrze etui / fot. Dziewczyna Endorfina

Etui słuchawek jest duże, zaprojektowane na kształt kwadratu o zaokrąglonych brzegach. Wymiary opakowania ładującego wynoszą 67,7 × 64,8 × 30 mm, a waga 78,4 g (waga zestawu wynosi 91 g.).

Krzywizny zaokrąglone, z góry i z dołu etui pokrywa to samo gumowe tworzywo, boki są plastikowe. Struktura jest miła w dotyku, ale widać na niej każdy ślad. Na górze widzimy logotyp firmy, z przodu diodę oraz wejście USB-C schowane za gumową kotarką. Bardzo fajne rozwiązanie, które chroni port przed zapyleniem. Producent nie zapomniał też o zaczepie na smyczkę, którą otrzymujemy w zestawie.

Sennheiser MOMENTUM Sport schowany port USB / fot. Dziewczyna Endorfina

Etui otwiera się i zamyka miękko, pokrywka jest magnetyczna, z tyłu nie ma żadnych zawiasów. Słuchawki leżą w dwóch wgłębieniach, a jeśli odwrócisz etui do góry nogami, nie wypadną z opakowania.

Wymiary słuchawki są spore, nie ma tu nóżki, jest tylko kopułka, która mierzy 23,3 × 20,9 × 26,1 mm i waży 6,4 g. Każda z pchełek posiada oznaczenie L (left) albo R (right), diodę i czujniki, na górze logotyp firmy oraz głośniczek.

Panele dotykowe słuchawek Sennheiser MOMENTUM Sport / fot. Dziewczyna Endorfina

Sterowanie Sennheiser MOMENTUM Sport

Lewa słuchawka

 • dwukrotne stuknięcie: start/pauza, odebranie i kończenie połączeń
 • trzykrotne stuknięcie: tryby redukcji szumów, odrzucenie połączenia, włączenie i wyłączenie mikrofonu
 • przytrzymanie: ciszej

Prawa słuchawka

 • dwukrotne stuknięcie: start/pauza, odebranie i kończenie połączeń
 • trzykrotne stuknięcie: następny utwór, odrzucenie połączenia, włączenie i wyłączenie mikrofonu
 • przytrzymanie: głośniej

Słuchawki bezprzewodowe Sennheiser MOMENTUM Sport: dla aktywnych i nie tylko

Sennheiser MOMENTUM Sport i sensor tętna Polar H9 / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki dzięki ochronie na poziomie IP55 (etui IP54) odporne są na wstrząsy, kurz i pot. Konstrukcja akustyczna chroni przed wilgocią więc nie musimy się martwić, że jogging w słoneczny dzień skończy się zapoceniem i awarią sprzętu. Rozpiętość temperatury, w których możemy korzystać ze słuchawek jest ogromna i wynosi od 0 do +45°C. Więcej danych znajdziesz na oficjalnej stronie produktu.

Sennheiser i Polar: jak to działa?

Łączenie z aplikacją Polar Flow

Sennheiser MOMENTUM Sport kompatybilne są z ekosystemem sportowym. Możemy je sparować z wybranymi zegarkami sportowymi, sprzętem fitness i aplikacjami. Oznacza to, że słuchawki stają się nie tylko przekaźnikiem dźwięku, ale też parametrów zdrowotnych: potrafią śledzić tętno i temperaturę ciała z ucha. Możesz je zintegrować z aplikacją Polar Flow za pośrednictwem oryginalnej aplikacji Sennheiser Smart Control.

Sennheiser Momentum Sport połączone z aplikacją Polar Flow – statystyki spacer / fot. Dziewczyna Endorfina

Otwierasz na telefonie aplikację Sennheiser Smart Control – zakładka Devices – kafelek Sport sensors – Connect with Polar Flow. Po podłączeniu słuchawek i wykonanym treningu otrzymasz podsumowanie w aplikacji Polar Flow! Żeby z korzystać z tej funkcji nie musisz nosić ani pasa Polara ani zegarka tej firmy, sensorem tętna stają się słuchawki.

W aplikacji Polar Flow możemy przeczytać ostrzeżenie, że sensory znajdują się w lewej słuchawce więc jeśli wypadnie z ucha, parametry przestaną być mierzone. Statystyki, które widzisz po prawej stronie są efektem spaceru ze słuchawkami Sennheiser Momentum Sport.

Czy Sennheiser Momentum Sport wypadają z uszu?

Sennheiser Momentum Sport w uchu / fot. Dziewczyna Endorfina

Wyobraź sobie sytuację, że wychodzisz na spacer, wkładasz do uszu słuchawki i jest ok, ale kiedy zabierasz je na treningi bardziej dynamiczne zamiast skupiać się na technice ćwiczeń, często zbierasz pchełki z podłogi, bo wypadają z uszu. Warto pamiętać, aby przed zabraniem słuchawek na trening dopasować rozmiar oraz sprawdzić właściwe ułożenie słuchawek w uchu. Zrobi to za nas aplikacja Sennheiser Smart Control.

Sennheiser Momentum Sport posiadają wymienne nakładki i zaczepy w różnych rozmiarach. Dzięki temu optymalnie dopasujemy słuchawki i zwiększymy komfort użytkowania. Ale nie ma co kryć, rozmiar kopułek jest duży i nie każdemu będzie odpowiadać. Jeśli masz już sprawdzony kształt słuchawek, który najlepiej pasuje do anatomii ucha i do tego dobierzesz odpowiedni rozmiar nakładki, nie powinno być problemu z wypadaniem słuchawek podczas ćwiczeń.

Sennheiser MOMENTUM Sport / fot. Dziewczyna Endorfina

Czy Sennheiser Momentum Sport wypadają z uszu? Opowiem na przykładzie mojego treningu, który jest dość dynamiczny (tu zobaczysz, jak ćwiczę). Choć słuchawki są duże, w czasie skoków, biegania, dynamicznych ruchów utrzymały się na swoim miejscu. Zaczepy pod wpływem ruchu zaczynają lekko drgać i ma się wrażenie, że słuchawka wysuwa się więc odruchowo chcesz ją poprawiać. Widzę tu dwa rozwiązania.

Po pierwsze albo przyzwyczaisz się do tego uczucia, albo po prostu zdejmiesz zaczep i po problemie. Można też spróbować dopasować inny rozmiar zaczepu, ale w moim przypadku niewiele to zmieniło. Z drugiej strony tak jak wspomniałam, słuchawka jest duża i myślę, że nie każdemu będzie pasować jej wielkość i kształt.

Jak brzmią Sennheiser MOMENTUM Sport?

Sennheiser MOMENTUM Sport etui / fot. Dziewczyna Endorfina

Nie będę owijać w bawełnę, dla mnie te słuchawki brzmią genialnie i choć testowałam modele z różnych półek cenowych, takich jeszcze nie miałam. Nie jest to reklama, wpis nie jest sponsorowany, a słuchawki odsyłam po teście. Zauroczyłam się brzmieniem, bo naprawdę uważam, że jest cudowne. Tak jak słuchawki F’nR zachwycają mnie designem, tak Sennheiser brzmieniem.

Brzmienie Sennheiser Momentum Sport jest pełne, klarowne i przestrzenne. Bas jest selektywny, dobrze słychać wokal i tło, które robi przestrzeń i to różnorodną. Efekty nagrań przenoszone są w wysokiej jakości, co daje poczucie pełnego odsłuchu.

Sennheiser Momentum Sport wyposażone są w dynamiczny przetwornik o średnicy 10 mm, więc myślę, że nie tylko miłośnicy sportu będą zadowoleni. Co więcej, jest możliwość personalizacji dźwięku w poszczególnych częstotliwościach, a także mamy do dyspozycji gotowe presety, np. natural, rock, pop. Jeśli miałabym zwrócić na coś uwagę to głośność. Jak dla mnie Momentum Sport brzmią trochę cicho nawet w maksymalnej głośności.

Sennheiser MOMENTUM Sport słuchawki w etui / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli uprawiasz sport wiesz, że muzyka ma znaczenie w treningu. Dodaje energii na kolejne powtórzenia i wyzwala moc, aby przebiec o kolejny kilometr dalej. Mój trening bez muzyki wydaje mi się mniej efektywny, a na pewno mniej przyjemny niż kiedy mam na/w uszach słuchawki.

Na mojej playliście znajdują się głównie kawałki rockowe. Oznacza to, że lubię dźwięk dynamiczny, z mocnym gitarowym tłem, bębnami i wokalem na pierwszym planie, nie pogardzę soczystym basem, a Momentum Sport odpowiada na moje oczekiwania. Sennheiser Momentum Sport sprawdzają się jako partner treningowy.

Jak długo grają Sennheiser MOMENTUM Sport?

Sennheiser MOMENTUM Sport ładowanie i czas pracy / fot. Dziewczyna Endorfina

Słuchawki bezprzewodowe z ANC: komu to potrzebne?

Choćby osobom ćwiczącym w siłowniach. Jeśli wychodzę na spacer, słucham muzyki albo jadę autobusem wolę pozostawać w kontakcie z otoczeniem, ale siłownia to co innego. Aktywna redukcja szumów (ANC) odcina od muzyki i rozmów, które słyszysz w siłowni, od dźwięku rzucanych talerzy, sztang i puszczanych z impetem linek wyciągu, które niemiłosiernie testują cierpliwość uszu. ANC pomaga skupić się na treningu, wykonać plan i bez zbędnego przedłużania skończyć trening.

Sennheiser MOMENTUM Sport głośniki / fot. Dziewczyna Endorfina

Bieganie po bieżni na boisku także może okazać się przyjemniejsze z redukcją szumów, ponieważ minimalizuje trzaski w słuchawce wywołane przez szum wiatru. Sennheiser Momentum Sport posiadają półotwartą konstrukcję, a więc minimalizują hałas, nie odcinając nas zupełnie od otoczenia. Jeśli chcemy mocniej odseparować się od przeszkadzajek aktywujesz ANC i gotowe. Z kolei tryb transparentny pozwala na kontakt z otoczeniem. Przy okazji wspomnę, o rozmowach. Jakość połączenia jest bardzo wysoka, słychać wyraźnie głos i nic się nie tnie.

Na co stać aplikację Sennheiser Smart Control?

Screen z aplikacji Sennheiser Smart Control

To właśnie w aplikacji sprawdzisz pomiar temperatury i tętna w czasie rzeczywistym, ale nie tylko. W oknie apki zobaczysz stan naładowania słuchawek oraz etui, połączone urządzenie, otrzymasz instrukcje dotyczące sterowania, sprawdzisz equalizer i zmienisz ustawienia trybów redukcji szumów, a także wykonasz test dopasowania słuchawek do ucha! Na pewno warto poszperać w tej aplikacji i poznać zawartość każdej z zakładek.

Słuchawki bezprzewodowe Sennheiser MOMENTUM Sport: dane na skróty

Sennheiser MOMENTUM Sport słuchawki i etui / fot. Dziewczyna Endorfina
 • Redukcja szumów: ANC, Anti-Wind, Transparency
 • 3 mikrofony z funkcją redukcji szumu w każdej słuchawce
 • Łączność: Bluetooth 5.2
 • Rodzaj przetwornika: dynamiczny, półotwarty o średnicy 10 mm
 • Pasmo przenoszenia: 15 – 18000 Hz
 • Poziom ciśnienia akustycznego: (SPL) 110 dB (1 kHz/0 dBFS)
 • Kodeki: SBC, AAC, aptX, aptX Adapative
 • Kompatybilność: A2DP, AVRCP, HFP
 • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 – 10000 Hz
 • Temperatura pracy: 0 do +45°C
 • Temperatura przechowywania: –20 do +60°C
 • Częstotliwość transmisji: 2402 do 2480 MHz
 • Napięcie ładowania: 5 V⎓, maks. 1000 mA
 • Kompatybilność z aplikacją Sennheiser Smart Control
 • Czujniki: tętna, temperatury ciała, akcelerometr 3-osiowy, czujnik wewnątrzuszny (IR)
 • Cena na stronie producenta: 1399 zł.

Sennheiser MOMENTUM Sport słuchawki (prawie) idealne: plusy i minusy

Sennheiser MOMENTUM Sport / fot. Dziewczyna Endorfina

Sennheiser MOMENTUM Sport na stronie producenta kosztują obecnie 1399 zł. W mojej opinii są kapitalne zarówno pod kątem brzmienia, jak też komfortu użytkowania. Mamy tu piękny, przestrzenny dźwięk, proste dotykowe sterowanie, wymienne nakładki i zaczepy w zestawie, kodeki, wodoodporność, obsługę połączeń głosowych oraz zaplecze w postaci aplikacji Sennheiser Smart Control, która m.in. pomoże spersonalizować dźwięk i sprawdzi prawidłowe ułożenie słuchawki w uchu.

Jednak moim zdaniem najciekawszą funkcją jest śledzenie tętna i temperatury ciała, a także możliwość synchronizacji z innymi urządzeniami i aplikacją Polar Flow. Producent zadbał również długi czas pracy i przyjemne tryby redukcji szumów. Słuchawki nie wypadają z uszu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że każdy z nas posiada inną budowę uszu więc jeden dopasuje słuchawki szybciej, a inny będzie potrzebować więcej czasu i modeli do sprawdzenia.

O gustach się nie dyskutuje, ale ponarzekam trochę 🙂 Nie podoba mi się wielkość etui i guma, która szybko łapie ślady oraz mało innowacyjny design pchełek (nie są to słuchawki modowe, jak np. Fresh 'n Rebel Twins 3). Jednym słowem, wygląd nie jest mocną stroną słuchawek Sennheiser MOMENTUM Sport, ale myślę, że ich wartością nie jest wygląd lecz akcenty położone na brzmienie oraz funkcje, a te są na najwyższym poziomie.

Sennheiser MOMENTUM Sport / fot. Dziewczyna Endorfina

Plusy

 • wspaniałe brzmienie
 • wysoka jakość rozmów
 • śledzenie tętna i temperatury ciała
 • synchronizacja z aplikacją Polar Flow
 • wysoki komfort użytkowania
 • proste dotykowe sterowanie
 • obsługa kodeków
 • autopauza
 • odporne na wstrząsy, kurz i pot IP55 (etui IP54)
 • aplikacja Sennheiser Smart Control
 • equalizer
 • ładowanie bezprzewodowe (etui)
 • funkcja sprawdzenia prawidłowego ułożenia słuchawki
  w uchu
 • wymienne nakładki i zaczepy w zestawie

Minusy

 • duże etui
 • guma, na której bardzo widać ślady, odciski, zabrudzenia
 • przeciętny design i duży rozmiar słuchawek
Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy