Amazfit Balance inny niż wszystkie! Oto najciekawsze funkcje

To właśnie ten smartwatch Amazfit narobił zamieszania wśród zegarków inteligentnych. Masa zaawansowanych funkcji, mapy, wykorzystanie AI, tryby sportowe, płatności zbliżeniowe, a do tego niska cena.

Nic więc dziwnego, że na portalu Amazon Amazfit Balance był liderem wśród najlepiej sprzedających się smartwatchy. W tym wpisie opowiem o jego funkcjach. Uprzedzę pytania i od razu powiem, że nie korzystam z iOS więc nie wiem, czy wszystkie funkcje obsługiwane są przez iPhone.

Co znajduje się w menu Amazfit Balance?

Amazfit Balance menu / fot. Dziewczyna Endorfina

Aby pokazać, jakie funkcje mamy do dyspozycji zmienię wygląd menu na listę. Wtedy będzie łatwiej opisać dostępne możliwości smartwatcha Amazfit Balance. Wygląd menu zmieniamy klikając w ustawienia – preferencje – widok. Poniżej zobaczysz zawartość menu. Jeśli konkretna funkcja smartwatcha zwróci uwagę, wystarczy, że w nią klikniesz, a przeniesiesz się do jej opisu, bez konieczności przewijania tekstu:

Gotowość

Amazfit Balance funkcja gotowość / fot. Dziewczyna Endorfina

Dzięki tej funkcji dowiesz się, w jakim stopniu organizm zregenerował się i jest gotowy do wyzwań kolejnego dnia. Na regenerację wpływa sześć czynników: regeneracja fizyczna, regeneracja psychiczna, tętno spoczynkowe podczas snu, zmienność rytmu zatokowego podczas snu, jakość oddychania i temperatura. Jeśli wynik „Gotowości” jest niższy niż optymalny, oznacza to, że organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację.

W każdy z sześciu czynników możesz kliknąć i przeczytać jego szczegóły. W funkcji „Gotowość” podejrzysz także statystyki tygodniowe, a także masz do dyspozycji informacje w aplikacji Zepp (smartwatche Amazfit kompatybilne są z aplikacją Zepp).

Tętno

Amazfit Balance śledzi tętno w czasie rzeczywistym, ale ręczny pomiar uruchomisz w każdej chwili. Dodatkowo sprawdzisz dzienny poziom tętna spoczynkowego, zakres tętna, a także wykresy z podziałem na czas spędzony w każdej strefie tętna: relaks, rozgrzewka, spalanie tłuszczu, aerobowe, anaerobowe, maksymalne. W ustawieniach włączysz automatyczny monitoring tętna, ostrzeżenie o wysokim i niskim tętnie.

Amazfit Balance pomiar wskaźników jednym przyciskiem / fot. Dziewczyna Endorfina

Saturacja krwi

Jest to pomiar nasycenia krwi tlenem. W ustawieniach funkcji włączysz alert oraz automatyczny monitoring saturacji. W każdej chwili możesz też wykonać ręczny pomiar. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie pomiary należy traktować jedynie poglądowo. Smartwatch nie jest urządzeniem medycznym.

Pomiar jednym dotknięciem

Wystarczy jedno kliknięcie, aby uzyskać wynik czterech pomiarów: tętna, stresu, saturacji i liczby oddechów na minutę. Pomiar trwa 45 sekund, aby skorzystać z tej funkcji należy właściwie zapiąć pasek na nadgarstku oraz zadbać o czystą skórę nadgarstka.

Trening

Do naszej dyspozycji jest ponad 150 dyscyplin sportowych. Jeśli nie znajdziesz na liście swojej ulubionej dyscypliny zjedź na dół i kliknij „+”. Krzyżyk służy do edycji listy i przeniesie Cię do wyboru dodatkowych dyscyplin, tutaj dodasz i usuniesz dyscypliny oraz zmienisz ich kolejność. Zauważysz, że niektóre dyscypliny są podświetlone, a inne nie. Oznacza to, że te, które są wygaszone znajdują się już na liście dyscyplin, pozostałe możesz dodać do listy klikając krzyżyk. W nagraniu zobaczysz, jak to zrobić i z jakich dyscyplin sportowych skorzystasz

Warto zerknąć także do ustawień treningu. To właśnie w tej zakładce aktywujesz automatyczne wykrywanie treningu (mamy do dyspozycji 8 popularnych dyscyplin: bieżnia mechaniczna, bieg plenerowy, orbitrek, rower w plenerze, chód halowy, ergometr wiślarski, spacer, pływanie w basenie).

Jak działa detekcja treningu? Jeśli włączysz tę funkcję i wyjdziesz biegać, ale zapomnisz uruchomić rejestr treningu, zegarek wykryje aktywność i włączy pomiar za Ciebie. Możesz też m.in. nadać górnemu przyciskowi funkcję pauzy oraz zamienić tekst na mowę, ale to nie wszystko.

Producent pomyślał również o zmianie ustawień konkretnych aktywności. Po kliknięciu w dyscyplinę, np. bieżnia mechaniczna na dole ekranu zobaczysz strzałkę. Przewiń ekran, możesz od razu rozpocząć trening, albo co jest świetne w tym modelu zegarka utworzyć schemat biegu interwałowego z podziałem na czas treningu, czas odpoczynku oraz liczbę setów. Uzupełnisz też trening o rozgrzewkę i relaks.

Amazfit Balance trening interwałowy / fot. Dziewczyna Endorfina

Trener Zepp

O tej funkcji pisałam przy okazji testu Amazfit Cheetah. Zerknij do poprzedniego wpisu, żeby zobaczyć, jak działa Trener Zepp.

Amazfit Balance Trener Zepp / fot. Dziewczyna Endorfina

Skład ciała

Nowa funkcja Amazfit Balance oszacuje skład części górnej ciała. Otwierając tę funkcję dowiadujemy się, że poziom składu ciała człowieka różni się w ciągu dnia więc najlepiej pomiar wykonywać o tej samej porze dnia. Producent ostrzega, że z uwagi na przepływ mikroprądów funkcja nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i osoby z rozrusznikiem serca. Jednocześnie otrzymujemy informację, że pomiary nie powinny służyć do diagnozy, a jedynie do celów fitnessowych.

Historia ćwiczeń

Archiwum treningów. W tym miejscu sprawdzisz statystyki swoich wcześniejszych sesji treningowych oraz rekordy.

Amazfit Balance dyscypliny sportowe / fot. Dziewczyna Endorfina

Stan treningu

Poznasz obecne obciążenie organizmu, VO2max i czas potrzebny do regeneracji.

Aktywność

W tym miejscu ustawisz dzienne cele – liczbę kroków, czas spalania tkanki tłuszczowej oraz stanie przez co najmniej minutę co godzinę. Sprawdzisz także zużycie kalorii w czasie aktywności fizycznej i spoczynku, czas siedzenia, liczbę pokonanych schodów oraz dystans.

Amazfit Balance połączenie z sensorem tętna / fot. Dziewczyna Endorfina

PAI

Osobisty wskaźnik aktywności fizycznej. Codzienna aktywność wpływa na poziom tego wskaźnika. Jeśli jesteśmy aktywni, PAI wzrasta.

Stres

Na podstawie zmian tętna mierzony jest poziom stresu. W ustawieniach włączysz automatyczny pomiar co 5 minut, a także powiadomienia o obniżeniu poziomu stresu. Zobaczysz też wykres pomiarów z ostatniego tygodnia oraz wykres poziomu stresu w określonym czasie.

Sen

Amazfit Balance monitoring snu / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli nosisz zegarek podczas snu, będzie monitorował jego przebieg. W aplikacji mobilnej znajdują się szczegółowe dane, ale funkcja w zegarku daje także ciekawe statystyki dotyczące, np. czasu snu, faz snu, informacje o drzemkach.

Telefon

Amazfit Balance obsługuje połączenia głosowe i powiadomienia. W tym miejscu wybierzesz numer (jest tu klawiatura z cyframi jak w telefonie), zegarek poinformuje o ostatnich połączeniach i ulubionych kontaktach.

Karta członkowska

Amazfit Balance karty dodajemy w aplikacji mobilnej Zepp / fot. Dziewczyna Endorfina

Karty członkowskie dodajemy w aplikacji mobilnej Zepp. Po zeskanowaniu kodu kreskowego i uzupełnieniu danych karty, pojawi się ona w smartwatchu.

Pogoda

Prognoza pogody na dziś i kolejne dni.

Amazfit Balance prognoza pogody / fot. Dziewczyna Endorfina

Muzyka

Funkcja, dzięki której możesz sterować muzyką w telefonie, albo wgrać ją do zegarka. Do naszej dyspozycji jest pojemność 2.2 GB.

Alarm

W tym miejscu ustawisz i włączysz budzik.

Kalendarz

Po prostu kalendarz 🙂

Zepp Pay

W końcu mamy w smartwatchu Amazfit płatności zbliżeniowe! Żeby korzystać z tej funkcji musimy ustawić hasło blokady ekranu. Uwaga każdorazowo po zdjęciu smartwatcha z ręki, trzeba wpisywać hasło. Jeśli chcesz je usunąć llub zmienić zrobisz to w aplikacji Zepp. Spójrz na screeny.

Jak wyłączyć hasło w Amazfit Balance?

Dwukrotne kliknięcie górnego przycisku aktywuje funkcję płatności. Karty dodajemy w aplikacji, ale nie wszystkie banki w Polsce są obsługiwane przez tę funkcję.

Zepp Pay aplikacja

Ustawienia

 • Tarcza zegarka i godzina (ustawienia tarczy zegarka i formatu godziny, daty)
 • Wi-Fi (tu znajdziesz swoją sieć Wi-Fi)
 • BT (dodasz urządzenia np. słuchawki i akcesoria treningowe jak np. pas do mierzenia tętna)
 • Ekran (m.in. jasność, wygaszenie, AOD, podnieś aby wybudzić, styl kolorów, styl motywu)
 • Dźwięk i wibracje (głośność, dźwięk alertu, przykryj aby wyciszyć, alert z wibracjami)
 • Trening (wykrywanie treningu, ustawienia przycisku pauzy, GPS, powiadomienia o wygaśnięciu AGPS, zamiana tekstu na mowę)
 • Asystent głosowy (sterowanie głosowe)
Amazfit Balance ustawienia / fot. Dziewczyna Endorfina
 • Preferencje (tryb przycisków, nie przeszkadzać, tryb uśpienia, oszczędzanie baterii, blokada opaski, naciśnij i przytrzymaj górny przycisk, naciśnij dolny przycisk, widok aplikacji, język, kierunek noszenia, poranny raport)
 • Uprawnienia (zarządzanie aplikacjami w tle, uprawnienia aplikacji)
 • Menedżer baterii (stan baterii, wskazówki jak zwiększyć wydajność baterii, możliwość aktywacji automatycznych pomiarów)
 • Mapa (zasób map, styl mapy)
 • System (sprawdź dostępność aktualizacji, informacje, informacje prawne, restart, wyłączenie zasilania, przywrócenie ustawień fabrycznych)

Słońce i księżyc

Informacje dotyczące godziny wschodu i zachodu słońca oraz księżyca

Mapa

Amazfit Balance mapy / fot. Dziewczyna Endorfina

Jedna z moich ulubionych funkcji czyli mapy! Jeśli korzystasz z tej funkcji, wiesz jakie to przydatne oraz ile daje radości. W górach zawsze mam dużo frajdy, kiedy sprawdzę, w którym miejscu znajduje się i ile jeszcze mi zostało do skończenia wędrówki. Przy okazji testowania smartwatcha Amazfit Cheetah pisałam o mapkach. Jeśli chcesz zobaczyć, jak obsługuje się mapy zerknij TUTAJ. Dla mnie funkcja jest świetna i za jej dostępność ogromny plus.

Mapy pobierasz w aplikacji, ale żeby to zrobić pamiętaj o wpisaniu do aplikacji Zepp hasła Wi-Fi 🙂

Kompas, wysokościomierz barometryczny

Amazfit Balance kompas / fot. Dziewczyna Endorfina

Kompas oraz dane dotyczące ciśnienia atmosferycznego oraz wysokości, na której się znajdujemy. Otwierając funkcję czytamy, że pomiar wysokości szacowany jest na podstawie odczytów czujnika biometrycznego zegarka i że na dokładność pomiaru mogą wpływać zmiany ciśnienia atmosferycznego. Aby skalibrować wysokość należy kliknąć ikonkę u dołu ekranu w funkcji „wysokościomierz barometryczny”, zakładka „wysokość”.

Historia cyklu miesięcznego

Prognoza cyklu miesięcznego zgodnie z cyklem fizjologicznym na podstawie wpisanych danych. Funkcja informuje o owulacji oraz następnej miesiączce. Producent zastrzega, że ta funkcja nie może stanowić zamiennika ani antykoncepcji ani porady medycznej.

Oddychanie

Amazfit Balance menu / fot. Dziewczyna Endorfina

Ćwiczenia oddechowe, które nie tylko mają obniżyć poziom stresu i uspokoić oddech, ale tym razem możemy także wybierać dedykowane sesje przed snem (ćwiczenie polega na wydłużeniu fazy wydechu) oraz pomóc się skupić.

Termometr

Pomiar temperatury w czasie rzeczywistym. Gdy zegarek jest założony mierzy temperaturę lokalną, która zależy od otoczenia i innych warunków więc różni się od temperatury ciała. Czytamy, że aby pomiar był dokładny spód obudowy zegarka musi przez ponad 10 minut przylegać do obiektu, którego temperatura jest mierzona.

Stoper, odliczanie

Amazfit Balance stoper / fot. Dziewczyna Endorfina

Stoper jak to stoper, włączasz i czas leci. Jeśli np. ćwiczysz na czas przyda się. Funkcja odliczania to nic innego jak minutnik. Jeśli jesteś książkowym molem, potrafisz zatracić się w historii, ale chcesz kontrolować czas. Ustawiasz odliczanie i po tym czasie zegarek odezwie się, że czas minął i rzeczywistość wzywa.

Znajdź telefon

Klikasz ikonkę i zegarek zlokalizuje telefon, na pewno usłyszysz, gdzie się znajduje.

Zegar światowy

Amazfit Balance czas światowy / fot. Dziewczyna Endorfina

Obieżyświat? A może masz znajomych na końcu świata? W tym miejscu sprawdzisz aktualną godzinę w innych krajach.

Lista rzeczy do zrobienia

Listę utworzysz w aplikacji Zepp, zapiszesz i wtedy pokaże się w zegarku.

Amazfit Balance lista rzeczy do zrobienia / fot. Dziewczyna Endorfina

Notatka głosowa

Jeśli się mylę poprawcie mnie, ale jest to coś czego jeszcze chyba w smartwatchach Amazfit nie było, a więc dyktafon! Uwaga jakość dźwięku jest naprawdę dobra, a proces nagrywania niezwykle dyskretny. Nagrywasz zegarkiem i odtwarzasz też w zegarku. Bingo!

Czasomierz Pomodoro

Pomodoro służy koncentracji i działa w cyklach 25 minutowych. Po rozpoczęciu odmierzania czasu zajmujesz się pracą, a kiedy poczujesz wibrację zrób 5 minutową przerwę. Co 4 cykle Pomodoro zaleca się zrobienie dłuższej przerwy 15-20 min.

Amazfit Balance Czasomierz Pomodoro / fot. Dziewczyna Endorfina

Aura

Usługa usypiania i relaksowania. Trener Zepp jest trenerem ciała, natomiast Aurę można nazwać trenerem ducha. Za pełną funkcję Zepp Aura trzeba zapłacić, ponieważ występuje ona w ramach płatnej subskrypcji, ale dostępne są 2 bezpłatne wersje demo.

Zepp Flow

Do tej funkcji podchodziłam bardzo sceptycznie, ale jak się okazuje to jest kapitalne! Sztuczna Inteligencja rozpoznaje nie tylko proste zdania, ale też udziela odpowiedzi na trudne pytania. Zadajesz pytania, otrzymujesz odpowiedzi i wydajesz polecenia np. „Zmierz mi tętno”, a zegarek zmierzy. Spójrz jak to działa!

Meditation

Na ekranie zegarka zobaczysz kręcący się niebieski pierścień, to czas, aby wsłuchać się w swój organizm i odpocząć.

Amazfit Balance Medytacja / fot. Dziewczyna Endorfina

HRV

HRV czyli zmienność częstotliwości serca. Funkcja ta pojawiła się po aktualizacji. Pomiar jest wynikiem zmian w odstępach między uderzeniami serca. Wszelkie szczegóły i zakresy poznasz klikając „?” w funkcji HRV.

Dodatkowe funkcje

Amazfit Balance asystent ciążowy / fot. Dziewczyna Endorfina

Amazfit Balance obsługuje połączenia głosowe i powiadomienia. Smartwatch daje możliwość wgrywania mini aplikacji (gry, zestawy ćwiczeń, przypomnienie o tabletkach, joga oraz narzędzia, np. kalkulator). Zrobisz to w aplikacji mobilnej Zepp.

Amazfit Balance jest kompatybilny z adidas Running, Strava, komoot, Relive, Apple Health i Google Fit. Dane można synchronizować za pośrednictwem aplikacji Zepp. Do naszej dyspozycji jest też m.in. poranny raport (po przebudzeniu otrzymujesz raport z podstawowymi informacjami), latarka, DND, AOD, automatyczne dopasowanie jasności ekranu, tryb kinowy, osuszanie zegarka i inne.

Czego brakuje mi w funkcjach? Pomiaru EKG i ciśnienia krwi. Dajcie znać w komentarzach, jakich funkcji szukacie w smartwatchach i czy korzystalibyście z pomiaru EKG i ciśnienia krwi.

Więcej o Amazfit Balance znajduje się w recenzji i nagraniu.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy