Elegancki i tani smartwatch? Sprawdzam zegarek Hama 8900

Smartwatch do 500 zł, który obsługuje połączenia telefoniczne i powiadomienia, GPS, barometr, treningi i pomiary? Niemiecki producent Hama wypuszcza na rynek nowy, elegancki smartwatch w rozsądnej cenie! Wygląd piękny, a co z pomiarami?

Co znajdziemy w pudełku Hama 8900?

Smartwatch Hama 8900 zawartość pudełka / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatch Hama 8900 1,32″ otrzymujemy w podłużnym, dwuwarstwowym pudełku. Z dwóch stron pudełko zabezpieczone jest folią, którą przecinamy/odklejamy i podnosimy pokrywkę opakowania. W zestawie znajduje się:

 • smartwatch
 • kabel ładujący zakończony portem USB i końcówką do ładowania
 • dokumentacja

Aby korzystać z zegarka należy pobrać i zainstalować aplikację. Modele smartwatchy Hama kompatybilne są z aplikacją Hama Fit Move. Cena Hama 8900 na oficjalnej stronie producenta wynosi obecnie 499 zł., ale wprowadzane są promocje, dzięki którym cenę można obniżyć.

Wykonanie i wygląd smartwatcha

Smartwatch Hama 8900 wykonanie / fot. Dziewczyna Endorfina

Model smartwatcha Hama 8900 może pochwalić się dotykowym ekranem Amoled o średnicy 1,32″ lub wersją 1,43″ i aluminiową obudową, która wpływa na estetykę wykonania zegarka. Jest to model, który posłuży też jako elegancki dodatek do naszych stylizacji. Zwłaszcza, że jest zgrabny i lekki. Wymiary Hama 8900 wynoszą 251 x 42,5 x 10,5 mm, a jego waga 39,7 g.

Zegarek występuje w dwóch wariantach 1,32″ oraz 1,43″. Pierwsza wersja z ramką w kolorze złotym i srebrnym, z kolei druga w klasycznej czerni. Obie wersje posiadają silikonowy pasek, z jedną szlufką, zapinany na klamerkę. Na długości paska znajdują się podłużne dziurki, natomiast od spodu żebrowania. Pasek można wypiąć i nawet długie paznokcie nie są problemem 🙂 Maksymalna długość paska wynosi 113 mm, minimalna 88 mm. Do modelu Hama 8900 pasują paski o szerokości 20 mm.

Dane fizyczne na skróty:

Smartwatch Hama 8900 profil / fot. Dziewczyna Endorfina
 • ekran Amoled 1,32″
 • wymiary: 251 x 42,5 x 10,5 mm
 • waga: 39,7 g
 • długość paska: 113 mm/88 mm
 • ekran Amoled 1,43″
 • wymiary: 268,5 x 45,5 x 12 mm
 • waga: 43,5 g
 • długość paska: 125 mm/98 mm

Ekran jest płaski, bez wystających rantów, z boku koperty znajdują się dwa przyciski, szkoda, że jednym z nich nie jest koronka, która zawsze ułatwia poruszanie się po menu. Na wyświetlaczu zobaczysz czarną obwódkę, która zmniejsza pole do wyświetlania treści. Widać ją szczególnie, kiedy ustawimy inną tarczę niż czarna (zobacz zdjęcie niżej).

Smartwatch Hama 8900 czarna otoczka na ekranie / fot. Dziewczyna Endorfina

Jak zmienić tarczę w smartwatchu Hama 8900?

Tarczę zmienimy tradycyjnie, przytrzymując palec na wyświetlaczu. Zobaczymy zestaw tarcz, poruszamy się palcem w prawą i lewą stronę, aby wybrać taką, która nam pasuje. W zegarku jest ich niewiele, ale aplikacja daje nam dużo więcej.

Screeny aplikacji Hama Fit Move

Jednocześnie w zegarku możemy mieć dostęp do dziesięciu tarcz. Aby zainstalować tarczę w smartwatchu Hama 8900, otwierasz aplikację, na dole wybierasz trzecią zakładkę „Urządzenie” i klikasz „Sklep z cyferblatami”. Jeśli żadna z proponowanych tarcz nie wpadnie nam w oko, mamy do dyspozycji ustawienie zdjęcia na tarczy zegarka.

Czas pracy i ładowanie smartwatcha Hama 8900

Smartwatch Hama 8900 / fot. Dziewczyna Endorfina
 • 8 dni pracy (standardowe użycie)
 • 6 dni pracy (intensywne użytkowanie)
 • do 25 dni (tryb oszczędzania energii)
 • czas ładowania ok. 2,5h
 • pojemność baterii: 300 mAh

Menu i funkcje smartwatcha

Smartwatch Hama 8900 menu / fot. Dziewczyna Endorfina

Do menu wchodzisz górnym przyciskiem. Po kliknięciu zobaczysz listę z funkcjami, zarówno sportowymi, użytkowymi i zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że smartwatch nie jest narzędziem medycznym, który może służyć diagnostyce. Wszystkie pomiary traktujemy tylko poglądowo.

Hama 8900 obsługuje m.in. kompas, barometr i posiada wbudowany GPS. Mamy do wyboru 110 dyscyplin sportowych, kursy biegowe, wodoodporność na poziomie IP68, która oznacza, że z zegarkiem można pływać. Do tego oznaczenie pułapu tlenowego (VO2 max), czas potrzebny do regeneracji, monitoring snu, tętna, saturacji i stresu. Mamy też przypomnienie o nawadnianiu oraz śledzenie cyklu menstruacyjnego.

Smartwatch Hama 8900 barometr / fot. Dziewczyna Endorfina

Lista menu jest pokaźna. Zobacz, co oferuje w menu Hama 8900:

 • Aktywność, Stan ćwiczeń, Kursy biegowe, Trening, Raport z treningu
 • Naciśnij aby zmierzyć, Tętno, SpO2, Stres, Energia ciała, Sen, Trening oddechowy, Cykl
 • Dźwięk z otoczenia,
 • Telefon, Alexa
 • Barometr, Kompas, Pomodoro Timer
 • Przypomnienie o zdarzeniu, Pogoda, Muzyka, Kamera (migawka aparatu), Alarm, Rejestracja czasu, Stoper
 • Zegar światowy, Znajdź telefon, Latarka
 • Ustawienia

Warto wspomnieć też o funkcji wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, a także odczytywaniu powiadomień tekstowych. Smartwatch obsługuje asystenta Alexa, sterowanie muzyką oraz łączność Bluetooth w wersji 5.3. Przyjrzyjmy się z bliska niektórym funkcjom. Zacznę od funkcji dla miłośników aktywności fizycznej.

Smartwatch Hama 8900 na sportowo

Smartwatch Hama 8900 zakładka Aktywność / fot. Dziewczyna Endorfina

Funkcji sportowych smartwatchu Hama 8900 mamy – jak na tę półkę cenową – zegarka niemało.

Dane o naszej dziennej aktywności znajdziemy po kliknięciu funkcji „Aktywność„. Dowiemy się, ile kroków zrobiliśmy, ile kcal z zamierzonego dziennego celu spaliliśmy, a także jak często wstawaliśmy i pozostawaliśmy w ruchu. Zegarek daje nam również pogląd na maksymalny pobór tlenu, czas regeneracji oraz efekt treningu aerobowego („Stan ćwiczeń„).

Smartwatch Hama 8900 kursy biegowe / fot. Dziewczyna Endorfina

Ciekawą motywacją do rozpoczęcia aktywności mogą być kursy biegowe, łącznie jest ich sześć. Przy każdym z biegów są kropeczki, a w nich informacja dotycząca przebiegu takiego treningu. Myślę, że z takiego rozwiązania skorzystają głównie osoby początkujące, które chcą zacząć się ruszać. Taka propozycja kursów biegów może w tym pomóc.

Z kolei osoby zaawansowane będą pewnie szukać wsparcia w postaci planów treningowych przygotowujących do startu w biegach długodystansowych, albo zwiększających swoją szybkość (zobacz na czym polega inteligentne układanie treningu z Trenerem Zepp).

Smartwatch Hama 8900 stan ćwiczeń / fot. Dziewczyna Endorfina

Do naszej dyspozycji pozostaje 110 dyscyplin sportowych, a także Raport treningu, który jest niczym innym, jak zapisem, archiwum treningów. W smartwatchu w zakładce „Trening” możemy mieć maksymalnie 20 dyscyplin sportowych. Jeśli chcemy dodać kolejną, najpierw trzeba edytować listę i usunąć z niej dyscyplinę, z której nie korzystamy.

Zrobimy to wchodząc w zakładkę „Trening”, na dole listy wybierasz „Ustawienia treningu” i następnie „Zarządzenie treningiem”. Zobaczysz grupy dyscyplin, po kliknięciu rozwinie się lista. Jeśli masz już konkretną dyscyplinę sportową w spisie w zegarku, zobaczysz przy niej niebieski znaczek. Wystarczy, że odklikniesz go i zaznaczysz taką, którą lubisz.

Sreeny z aplikacji Hama Fit Move

Warto wspomnieć o funkcji przypominającej o ruchu oraz funkcji inteligentnego rozpoznawania dyscyplin sportowych. Detekcja treningu obejmuje 4 dyscypliny (bieg, chodzenie, orbitrek, ergometr wioślarski) i aby z niej skorzystać należy aktywować funkcję w aplikacji (aplikacja Hama Fit Move – zakładka Urządzenia – więcej ustawień – automatyczne wykrywanie aktywności).

Funkcje zdrowotne w Hama 8900

Smartwatch Hama 8900 pomiar trzech wskaźników jednym przyciskiem / fot. Dziewczyna Endorfina

Oczywiście tym, co najbardziej interesuje są pomiary oraz ich jakość. Jeśli chodzi o wiarygodność pomiarów smartwatcha Hama 8900 będzie o tym w dalszej części. Hama 8900 mierzy tętno, saturację, poziom stresu, a także monitoruje sen, cykl miesiączkowy i oferuje trening oddechowy.

Dodatkowo możemy skorzystać z pomiaru trzech wskaźników (tętno, saturacja, stres) jednym przyciskiem (funkcja „Naciśnij aby zmierzyć„). Przypomnę, że smartwatch nie jest urządzeniem medycznym więc pomiary należy traktować jedynie poglądowo.

Smartwatch Hama 8900 zakładka Dźwięk z otoczenia / fot. Dziewczyna Endorfina

Funkcją, która może zainteresować jest „Energia ciała„. Algorytm wykorzystuje połączenie zmienności rytmu serca, stresu, snu i aktywności, aby oszacować rezerwy energetyczne. Nie zapominajmy też o kalendarzyku miesiączkowym, który pomaga monitorować cykl i przypomnieniach o wypiciu wody. Zegarek posiada także funkcję mierzenia natężenia dźwięków w otoczeniu, co pozwala uniknąć długotrwałej ekspozycji na hałas.

Z których funkcji użytkowych skorzystamy w Hama 8900?

Smartwatch Hama 8900 monitoring snu / fot. Dziewczyna Endorfina

Barometr, kompas i prognoza pogody to tylko niektóre z opcji, które mogą przydać się na wakacjach, ale też kiedy wychodzimy z domu i sprawdzamy, czy zabrać ze sobą parasol czy nie. Producent nie zapomniał o funkcjach codziennych jak budzik, stoper, latarka i znajdź mój telefon. Sprawdzimy także czas w innych miejscach na świecie, ustawimy przypomnienie o wydarzeniu, zarządzimy migawką w aparacie i playlistą.

Jakie możliwości daje zmiana ustawień w smartwatchu?

Smartwatch Hama 8900 ustawienia / fot. Dziewczyna Endorfina

Górnym przyciskiem smartwatcha otwierasz menu, dolny „na skróty” aktywuje wybraną funkcję, przesunięcie palca w prawą i w lewą stronę daje dostęp do wybranych funkcji, jak np. prognoza pogody, przesunięcie w górę pokaże treść wiadomości, natomiast przesunięcie w dół daje nam dostęp do ustawień.

 • Księżyc oznacza tryb DND czyli nie przeszkadzać. Jeśli jest włączony podświetla się kolorem czerwonym.
 • Słońce – wybór jasności ekranu zegarka
 • Zegarek – podnieś nadgarstek, aby wybudzić ekran
 • latarka
 • osuszanie czyli odprowadzenie wody, kiedy zegarek został zachlapany
 • ustawienie budzika
 • tryb oszczędzania energii
 • znajdź mój telefon
 • ustawienia (takie same, jak w menu)
Smartwatch Hama 8900 Pomiar trzech wskaźników jednym przyciskiem / fot. Dziewczyna Endorfina

Powiadomienia i połączenia sygnalizowane są dźwiękiem, co może w pewnym momencie drażnić. Przyzwyczaiłam się do wibracji zegarka, a nie do jego brzęczenia. Wchodząc w ustawienia (śrubka albo w menu na końcu listy), po wybraniu kafelka „dźwięk i wibracje” ustawimy siłę wibracji oraz głośność dźwięku. W tym miejscu można wyciszyć zegarek zjeżdżając suwakiem na dół. Spójrz, co możesz aktywować i sprawdzić w ustawieniach:

 • tarcze zegarków
 • ustawienia AOD
 • dźwięk i wibracje
 • wyświetlacz i jasność
 • widok aplikacji
 • DND (nie przeszkadzać)
 • podłącz więcej
 • system
 • informacje

Smartwatch Hama 8900 trening i pomiary

Pomiary z sensora tętna Polar H9 i smartwatcha Hama 8900

W aplikacji Hama brakuje mi podsumowania i pełnych statystyk, takich jakie daje np. aplikacja Polar Flow/Beat oraz Zepp. W przypadku treningu siłowego, jak widzisz podsumowanie jest bardzo okrojone. Inaczej wygląda rejestr spaceru i właśnie takiego rozwiązania brakuje mi w innych dziedzinach.

Jeśli chodzi o pomiary, to trzeba pamiętać, że są jedynie orientacyjnie i nie mają charakteru diagnostycznego. Pomiary smartwatcha i sensora na klatkę piersiową Polar H9 nie zgadzają się. Wyniki zarówno tętna maksymalnego i średniego zarejestrowane przez smartwatch są niższe.

Smartwatch Hama 8900 pomiar tętna / fot. Dziewczyna Endorfina

W spoczynku smartwatch nie wypada lepiej. Wykonałam kilka prób porównawczych z ciśnieniomierzem i okazuje się, że różnice w pomiarach bywają kolosalne, nawet 175 do 94.

Smartwatch Hama 8900: komfort, wrażenia, opinia

Producent za niecałe 500 zł oferuje smartwatch, który posiada wbudowany GPS, obsługuje połączenia głosowe, może pochwalić się szeregiem funkcji sportowych jak VO2max, kursy biegowe czyli inteligentne rozpoznawanie czterech dyscyplin oraz niezłym czasem pracy baterii.

Mamy też monitorowanie podstawowych pomiarów zdrowotnych, kalendarzyk miesiączkowy, latarkę, pomiar natężenia hałasu, a także funkcje użytkowe, jak budzik i lista z wydarzeniami. Do tego AOD, DND, znajdź mój telefon i wsparcie aplikacji, która mogłaby być bardzie rozbudowana. Miłośnicy sportów z obciążeniem zobaczą tam niewiele rejestrów i danych.

Smartwatch Hama 8900 / fot. Dziewczyna Endorfina

Model Hama 8900 w wersji z mniejszą kopertą spodoba się kobietom, które w pracy cenią elegancję, ale po pracy wkładają buty sportowe. Design smartwatcha jest klasyczny: okrągła tarcza, ramka w kolorze srebrnym, silikonowy pasek z klamerką. Hama pokazuje jak łączyć elegancję z użytecznością i ten smartwatch jest tego przykładem. Tarcze pomagają dopasować zegarek do konkretnego looku: office i sport.

Co podoba mi się mniej?

Smartwatch Hama 8900 treningi / fot. Dziewczyna Endorfina

Wybór tarcz jest skromny, smartwatch wygląda imponująco dobrze. Elegancki, lekki, ładnie prezentuje się na nadgarstku, a wyświetlacz robi wrażenie, ale jego pomiary nie są zadowalające.

Brakuje mi klasycznego rozwiązania w postaci pokrętła oraz możliwości wyboru wariantu ze skórzanym paskiem, choć w treningu lepiej sprawdzają się paski silikonowe. Można w nich pływać i konserwacja jest mniej wymagająca. Podczas testu nie znalazłam innych punktów w wykonaniu, do których mogłabym się przyczepić. Trudno mi jednak powiedzieć, jaka jest wytrzymałość ekranu i czy wyświetlacz nie będzie się rysował.

Smartwatch Hama 8900 / fot. Dziewczyna Endorfina

W funkcjach może brakować m.in. odpisywania na wiadomości, płatności zbliżeniowych, map, pomiaru ciśnienia krwi, temperatury ciała, EKG, rozbudowanej aplikacji i bardziej stabilnych pomiarów.

Wybierając smartwatch powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Czy szukamy modelu sportowego czy uniwersalnego, czy ćwiczymy czy może nasza aktywność sprowadza się do minimalnego ruchu i wykonywania kroków, jaka półka cenowa nas interesuje i na których funkcjach zależy nam najbardziej.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy