Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jest to pierwszy posiłek, a od jego składu zależy, czy będziemy czuć sytość i kiedy zjemy kolejny. Wartościowe śniadanie doda nam energii i sprawi, że nie będziemy podjadać między posiłkami. Ale to już właściwie cecha każdego zbilansowanego posiłku, który jemy.
O tym jakie śniadania wybrałabym pisałam wcześniej, a teraz przykłady trzech – moim zdaniem – tak samo popularnych jak niezdrowych.
Drożdżówka na śniadanie i bułka z dżemem
Drożdżówki mają dużo kalorii, a zazwyczaj popijamy je jakimś słodzonym sokiem. Cukry proste dają nam jednorazowy wystrzał energii. Po chwili sięgniemy po kolejną drożdżówkę, albo bułkę ze słodkim masłem czekoladowym, bo takim śniadaniem nie najemy się.
Co złego jest w dżemach? Cukier. Jeśli decydujemy się na dżemy dobrej jakości, w których mamy 100% owoców jest ok, ale warto czytać etykiety i sprawdzać długość składu oraz ile tak naprawdę truskawek jest w dżemie truskawkowym oraz ile cukru. Oj lubimy połączenie cukrów prostych z tłuszczami, ale niestety nie jest ono najlepszym pomysłem na śniadanie. Cukier, tłuszcze trans, no i brak białka, które daje uczucie sytości.
Płatki śniadaniowe z mlekiem
Bardzo popularny wybór, ale płatki są produktem przetworzonym. Zwróć uwagę na skład takich płatków i sprawdź ile mają w sobie cukru. Znowu to samo czyli brak białka i uczucie sytości na chwilę.
Świetnym zamiennikiem mogą być płatki owsiane np. z orzechami i owocami. owsianka nie musi być nudna, jest masa przepisów na owsianki pieczone z owocami, z kakao, z masłem orzechowym. Smakują pysznie, nie chce się po nich podjadać i nie mamy ochoty na słodycze.
Parówki z ketchupem
Temat kontrowersyjny, bo parówki często goszczą na talerzach. Należą one do produktów wysoko przetworzonych. Zanim je kupisz sprawdź skład. Dużo z nich zawiera masę tłuszczu i MOM czyli mięso oddzielane mechanicznie!
Jeśli już miałabym kupić parówki wybrałabym drobiowe 100% z dobrym makro i krótką etykietą składu.
Jak widzisz można znaleźć lepsze alternatywy popularnych śniadań. Jeśli lubisz krem czekoladowy, zerknij na kremy białkowe bez cukru. Zamiast pieczywa białego, sięgnij po ciemne, zamiast kawy na śniadanie, wypij kawę przed śniadaniem albo do śniadania. Pamiętaj, że kawa z mlekiem i cukrem jest w zasadzie słodyczem i ma więcej kalorii niż zwykła kawa czarna.
Soki owocowe po prostu zastępuję owocami. Wody smakowe, po których ciągle chce się pić, zastąp wodą niegazowaną. Są to proste sposoby, aby poprawić jakość swojego odżywiania, zdrowie, a także samopoczucie i sylwetkę 🙂