Jeśli nadszedł moment, kiedy operacja kolana jest konieczna, poza wiedzą jak wygląda zabieg i na czym polega stajemy przed dylematem, co zabrać idąc do szpitala, aby ułatwić sobie czas po operacji. Oto kilka praktycznych wskazówek.
Co zabrać do szpitala
Poza oczywistym ekwipunkiem, jak: kule inwalidzkie, orteza (o ile lekarz prowadzący poleci wziąć), kompres żelowo chłodzący na kolano (najlepiej kilka) jest też coś innego, co po operacji kolana może być nam potrzebne.
Ograniczenia po operacji spowodują, że chodzenie do umywalki, aby umyć dłonie może stać się prawdziwym wyzwaniem. Wtedy np. przyda nam się żel do dezynfekcji rąk i chusteczki nawilżane. Co jeszcze ułatwi nam pobyt w szpitalu po operacji kolana?
1. Worek na plecy
Kiedy operacja kolana się skończy musimy liczyć się z tym, że będziemy ograniczeni ruchowo i mało mobilni. Pierwsze godziny po operacji to czas, w którym znieczulenie mija, a my powoli dochodzimy do siebie i zaczynamy odzyskiwać świadomość ułożenia i czucie ciała.
Artroskopia kolana nie pozostawia dużych śladów na zewnątrz, natomiast wewnątrz mamy niezły bałagan. Znieczulenie początkowo uśmierzy ból po artroskopii kolana, ale musimy dać sobie czas. Najlepiej, aby uniknąć przeciążenia kolana po artroskopii musimy stosować się do zaleceń lekarza.
W moim przypadku wyglądało to w ten sposób, że po znieczuleniu podpajęczynówkowym najpierw odzyskałam czucie w nogach, a na końcu w pośladkach. To był mój pierwszy zabieg na kolano, więc wszystko było nowe, to uczucie niemożności ruszenia tyłkiem i nogami też. Jeśli nie czujemy ciała od pasa w dół, nie poszalejemy, musimy leżeć, a kolano po operacji odpoczywać.
Kiedy już odzyskamy czucie i będziemy na siłach, aby pójść do łazienki napotykamy pewien problem. W rękach mamy kule więc brakuje kończyny, aby wziąć kosmetyczkę i tu z pomocą przychodzi nam plecak/worek – nawet taki plażowy. Worek albo plecak jest wygodniejszym rozwiązaniem niż przesuwanie kosmetyczki po korytarzu w drodze do łazienki za pomocą kuli.
2. Szpital to nie stołówka
Własne sztućce i kubek do podstawa. Wtedy nic nie zaskoczy. Przydadzą się też, kiedy będziemy jeść własny prowiant np. owsiankę z pudełka zalaną wodą. Dobrze sprawdza się też butelka trzymająca ciepło i zimno, której recenzję znajdziecie w poprzednim wpisie.
3. Jedzenie, kawa, herbata, woda
Jeśli masz swoje ulubione przekąski i lubisz jeść przygotuj się, że jedzenie w szpitalu nie będzie wystarczało. Nie wiesz, jak długo w szpitalu po operacji kolana będziesz koczować, dlatego batoniki proteinowe, ciasta jaglane czy inne ulubione smaki pomogą skończyć dzień z uśmiechem. U mnie pobyt trwał 4 cztery dni.
4. Klapki basenowe
Klapki wygrywają z japonkami ponieważ łatwiej je zakładać. Początkowo całą energię zużywa się na to, aby wstać i stanąć z pomocą kul, a celowanie stopą, aby trafić w japonki wkurza. Dodatkowa irytacja w szpitalu jest niepotrzebna. Poza tym klapki są stabilniejsze więc mniejsze mamy ryzyko aby odjechać z nimi. Pamiętajmy też, że klapki pod prysznic do szpitala zamiast japonek są bezpieczniejsze.
5. Sposoby na nudę
Co można robić w szpitalu czekając na operację? Godziny płyną powoli, no chyba, że się śpi, ale ileż można spać. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabijacze czasu: książka, krzyżówka, gra, telefon albo tablet.
6. Stopery do uszu
W szpitalu nie jest cicho (dźwięki zza okna, rozmowy na korytarzu, chrapania, jęki z sąsiednich sal), więc jeśli masz problem z zasypianiem lepiej zabrać ze sobą słuchawki albo stopery do uszu. Nawet tylko po to, aby włożyć je do uszu i bez muzyki włączyć ANC i zasnąć w ciszy. Słuchawki Fresh and Rebel Twins ANC sprawdziły się doskonale.
Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale też pomaga zrelaksować się i odprężyć w obcym miejscu, a także wyciszyć przed operacją.
7. Wiatrak przenośny
Nie macie pojęcia jakie cuda potrafi zdziałać niewielkich rozmiarów wiatraczek! Zwłaszcza jeśli za oknem ponad 30 stopni ciepła a na sali szpitalnej tropiki,
8. Ładowarka do telefonu
Niby oczywiste, ale stres przed operacją powoduje, że o najbardziej wiadomych rzeczach zapominamy.
9. Przedłużacz
Kontakt może znajdować się w pewnej odległości od łóżka i jeśli ładowarka od telefonu nie będzie tam sięgać możemy czuć się rozczarowani. Przedłużacz jest przydatny również z innych powodów. Jednocześnie możemy podłączyć do niego kilka sprzętów: telefon, tablet, wiatraczek, a także naładować słuchawki.
10. Walizka na kółkach zamiast torby
Walizka jest lepsza niż torba z dwóch powodów. Po pierwsze sala, w której leżysz nie jest tam, gdzie operacja kolana i tam, gdzie wylądujesz po operacji. W związku z tym rzeczy zostają przeniesione na salę pooperacyjną przez panie salowe. Po co mają dźwigać, jak można wygodnie przejechać walizką. Po drugie, odwiedziny w szpitalach w pandemii są ograniczone, albo niemożliwe. Po artroskopii kolana w czasie wyjścia ze szpitala z torbą samemu nie da się rady, musi nam ktoś pomóc. Nie ma potrzeby, aby ktoś targał za nami torbę jeśli może jechać z walizką.
Dzięki bardzo 😘
Bardzo się przydaje Twoja info.. co zabrać do szpitala . PEwnie wiele rzeczy bym zapomniała . Idę na wymianę stawu kolanowego w najbliższym czasie , .bardzo dIękuję za tą cenną informację .
Dziękuję za opinię i cieszę się, że mogłam pomóc 🙂 Życzę dużo zdrowia i trzymam kciuki za szybki powrót do sprawności.
Hej, mi też pomogłaś!
Pozdrawiam, Witek!
Cieszę się bardzo, że mogłam pomóc. Dużo zdrówka życzę!
Pozdrawiam, Kinga!
Bardzo przydatny post, o niektórych rzeczach takich jak worek nawet bym nie pomyślała. Zastanawiam się również nad piżamą, czy będę w stanie założyć jakieś spodenki/ luźne dresy, czy raczej celować w koszulę nocną (zabieg planowany na styczeń). Pozdrawiam
Bardzo dziękuję 🙂 Operację miałam w lipcu i nosiłam piżamę z krótkimi szortami. Po operacji dostawałam zastrzyki w brzuch przeciwko zakrzepicy, więc trzeba byłoby podnosić koszulę, żeby odkryć brzuch, no a świecenie bielizną na sali, wśród innych pacjentów nie jest komfortowe. Krótkie szorty łatwo było mi założyć. Pod tym linkiem masz inny wpis z tego czasu i tam zobaczysz, jak byłam ubrana, jak się przygotowałam do operacji, no i krok po kroku od sali na stół operacyjny i z powrotem.
https://dziewczynaendorfina.pl/2021/10/08/przed-operacja-kolana-perspektywa-pacjenta/
Kolano nie było zakryte więc podczas wizyt nie było problemów, a w spodenkach w czasie wizyty, kiedy zmieniano opatrunki (podniesienie nogi itd.) czułam się swobodniej niż w koszuli. Jeśli masz jakieś pytaj, pytaj, chętnie opowiem, jak to wyglądało u mnie. Powodzenia 🙂
Witam, dziękuję za informacje, bardzo przydatne. Pomoglas mi się spakować. Jutro będę miała robiona artroskopie. Teraz leżing i czekanie.. pozdrawiam
Dzień dobry! Jak zdrówko po operacji kolana?
Pozdrawiam, Kinga
Przeczytałam i powiem, ,że pomoglas mi z zebraniem rzeczy ze sobą do szpitala. Właśnie leżę i czekam do jutro na artroskopie.
Przeczytałam z zainteresowaniem . Czekam na operację kolana . Jeszcze nie wiem co mi tam będą naprawiać . Po artroskopii się okaże . Dowiedziałam się kilku przydatnych informacji , za które bardzo dziękuję 🙂
Dziękuję za komentarz i miłe słowa 🙂 Przed moim pobytem w szpitalu szukałam praktycznych wskazówek, co zabrać do szpitala na artroskopię kolana, jak się przygotować, co z punktu widzenia pacjenta warto wiedzieć i niestety, ale nie zebrałam wielu użytecznych informacji. Dlatego pomyślałam, że takich osób jak ja – mimo, że każda operacja przecież jest inna – jest więcej i warto podzielić się własnymi odczuciami. Cieszę się, że w jakiś sposób mogłam pomóc. Życzę dużo zdrówka, trzymam kciuki za sukces i czekam na Twoje wrażenia 🙂 Pozdrawiam serdecznie!