Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej (COMS) i Polski Komitet Olimpijski (PKO) opracowali dokument, z którego wynika, że nie wszystkie suplementy żywności są skuteczne. Wyniki badań są rewolucyjne, ponieważ okazało się, że tylko pięć z popularnych odżywek warto stosować. Które? O tym w dzisiejszym wpisie.
Wspólne Stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Stosowanie suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie. Rekomendacje dla polskich związków sportowych oparte zostało na analizach wyselekcjonowanych publikacji naukowych, po to aby wykluczyć potrzebę spożywania przez osoby uprawiające sport tych suplementów, których działanie nie zostało wiarygodnie potwierdzone.
Efektem pracy COMS i KMPKO było stustronicowe opracowanie, w którym zakwalifikowano popularne substancje do trzech grup:
A – rekomendowane – Rzetelne badania naukowe, opublikowane w recenzowanych czasopismach potwierdzają korzystny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. (s. 4)
B – Wyniki rzetelnych badań naukowych, opublikowanych w recenzowanych czasopismach są niejednoznaczne, jednak istnieją wartościowe prace sugerujące korzystny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. (s. 4)
C – nierekomendowane – Brak rzetelnych badań naukowych, potwierdzających korzystny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. Dla niektórych substancji wykazano działania uboczne lub toksyczne. (s. 4)
W powyższych grupach nie znajdziemy – popularnych wśród osób trenujących – witamin B12 oraz D3 a także żelaza, gdyż – jak tłumaczą autorzy dokumentu – te preparaty powinny być używane wyłącznie po zaleceniach lekarskich i znajdować nie w katalogu odżywek, lecz farmaceutyków.
Dzisiaj zajmiemy się grupą A, być może dzięki temu wykazowi nasze szafki z suplementami ujrzą trochę światła, a zamiast odżywek ich miejsce zajmą pełnowartościowe produkty.
Które suplementy działają?
Kofeina
Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, podnosi temperaturę ciała i przyspiesza przemianę materii. Zapobiega zmęczeniu oraz podnosi zdolności koncentracyjne. Zawartość kofeiny w czarnej kawie jest bezsprzeczna, ale pamiętajmy, że jej stężenie w ziarnach mniej palonych jest wyższe, dlatego po wypiciu kawy zielonej możemy czuć się bardziej rozgrzani i pobudzeni.
Kreatyna
Kreatyna dostarcza naszym mięśniom dodatkową energię, zwiększa zasoby siły dzięki czemu możemy wykonywać intensywniejsze sesje treningowe. Ponadto przeciwdziała katabolizmowi mięśniowemu
Napoje izotoniczne
Popularne izotoniki dbają o nawodnienie naszego organizmu, uzupełniają niedobory elektrolitów i substancji odżywczych. Dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość mięśni i ich możliwość regeneracji.
Białko
W przypadku niedoboru białka w diecie przychodzą z pomocą odżywki białkowe. Proteiny sprzyjają redukcji oraz pomagają w procesie budowy tkanki mięśniowej.
Węglowodany
Spożywane po treningu pomagają odbudować, utracony podczas wysiłku, glikogen w mięśniach, przed treningiem dostarczą nam siły. Są one szybkim, tanim i łatwo dostępnym źródłem energii.
Podsumowanie
Jak się okazuje z całego arsenału suplementów do grupy A (Rzetelne badania naukowe, opublikowane w recenzowanych czasopismach potwierdzają korzystny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego) zaliczono tylko 5.
Mimo wszystko musimy pamiętać, że są to jedynie suplementy, które pomagają nam uzupełniać niedobory w diecie i nie powinny być stosowane jako zamienniki żywności.
Białko w proszku czy węglowodany pod taką samą postacią nie zrobią za nas ciężkiej pracy i same w sobie nie dadzą efektu. Stosuję zasadę, że jeśli nie dostarczę w danym posiłku odpowiedniej ilości białka, dopiero wtedy dorzucam te w proszku, węglowodanów w proszku (tzw. gainery) nie używam, ponieważ łatwo jest je czerpać z pożywienia.
Jak widać nie zawsze należy kierować się ulotkami i informacjami znalezionymi w Internecie, bo zamiast ulegać modzie na odżywki lepiej jest zainwestować w zdrowe jedzenie.
Literatura:
Wspólne Stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Stosowanie suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie. Rekomendacje dla polskich związków sportowych, Warszawa, 2012 r.