Jaki smartwatch dla seniora? 8 tipów

„World is change” chciałoby się powiedzieć, a wraz z nim nasi seniorzy. Nikogo już nie dziwi widok smartfona czy smartwatcha w rękach osoby starszej. Jeśli chcesz kupić smartwatch osobie starszej weź pod uwagę kilka elementów.

Smartwatch z dużym ekranem

Huawei Watch GT 3 Pro i Huawei Watch GT 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Naturalnych procesów nie zatrzymamy, możemy opóźniać wystąpienie pewnych zjawisk poprzez naukę nowych rzeczy oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Wiek to tylko liczba, ale tej liczby nie oszukamy i nasz organizm z wiekiem nie stanie się coraz młodszy.

Tak jest ze wszystkim, z naszym wzrokiem również, a więc kupując smartwatch dla seniora warto jest zadbać o duży wyświetlacz, ponieważ na większym wyświetlaczu pokazywane treści są po prostu większe. Przy doborze odpowiedniego smartwatcha musimy wziąć pod uwagę wiek seniora, jego przyzwyczajenia, potrzeby oraz umiejętności techniczne.

Rodzaj wyświetlacza smartwatcha

Ekran główny Polar Pacer Pro z prognozą pogody / fot. Dziewczyna Endorfina

Warto zwrócić też uwagę na rodzaj wyświetlacza, czy jest to np. TFT czy Amoled. Amoledy są jaśniejsze, wyraźniejsze i moim zdaniem wpływa to na czytelność wyświetlanych treści.

Można też sprawdzić, czy smartwatch posiada autoregulację jasności ekranu. Dzięki tej funkcji jasność wyświetlacza dopasuje się do warunków otoczenia i np. w nocy nie będzie raziła w oczy.

Lekki smartwatch dla seniora

Myślę, że kolejną ważną cechą smartwatcha dla seniora jest jego waga. Im lżejszy smartwatch tym lepszy bez względu na wiek. Nikt nie chce nosić ciężkiej busoli na ręce, a zwłaszcza kiedy siła i jakość mięśni osób starszych obniża się.

Smartwatch z wbudowanym GPS

Mapy w smartwatchu / fot. Dziewczyna Endorfina

To ważne, aby smartwatch dla seniora posiadał tryby lokalizacyjne. Wbudowany GPS może pomóc określić położenie osoby, kiedy się zgubi, np. w lesie.

Długi czas pracy na jednym ładowaniu

I teraz przyznawać się, komu zdarzyło się zapomnieć o naładowaniu smartwatcha albo smartfonu? Tak, też należę do tej grupy 🙂 W codziennych obowiązkach zapomina się o podłączeniu urządzeń do ładowarki.

Amazfit T-Rex 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

U osób starszych z pamięcią jest różnie, a codzienne ładowanie smartwatcha może każdego z nas zniechęcić do korzystania z urządzenia, które będąc pod ładowarką nie spełni swoich zadań.

Jeśli zegarek inteligentny ma baterię, która pracuje długo, senior nie będzie musiał codziennie weryfikować poziomu naładowania i pamiętać o podłączaniu. Wystarczy, kiedy to zrobi np. raz na tydzień, alb zrobimy to my podczas odwiedzin.

Lepszy zegarek dotykowy czy na przyciski?

Huawei Watch Fit / fot. Dziewczyna Endorfina

Zazwyczaj smartwatche posiadają przyciski i dotykowe wyświetlacze. Jeśli osoba starsza przyzwyczajona jest do zegarka klasycznego zarówno sterowanie dotykowe jak i manualne będzie wymagało nauczenia i przestawienia się. Jeśli pokażemy osobie starszej jak działa smartwatch, pokażemy funkcje i obsługę, korzystanie z każdego rodzaju wyświetlacza będzie przyjemnością.

Jedyną uwagą jest to, że sterowanie wyświetlaczem bez przycisków wymaga precyzji jeśli chodzi o klikanie ikonek, natomiast koronką możemy przewijać menu i użyć jej jako przycisku przy wyborze funkcji. Ważne żeby przyciski były duże i wygodne.

Okrągły czy prostokątny?

Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

To zależy od preferencji seniora, ale myślę, że osoby starsze mogą raczej stawiać na zegarki z okrągłą tarczą z uwagi na przyzwyczajenie do klasycznych zegarków. Warto mieć też na uwadze, że na okrągłej tarczy wyświetlane treści są większe, bo miejsca jest więcej.

Huawei Watch GT 2 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

W zegarkach inteligentnych atrakcyjny jest także wybór tarcz. Jeśli nasz senior lubi zegarki klasyczne smartwatche oferują wzory tarcz, które łudząco przypominają tarcze zegarków klasycznych. Są też tarcze z dużymi cyframi.

Jakie funkcje w smartwatchu dla seniora?

Musimy pamiętać, że zegarki inteligentne mimo szeregu funkcji zdrowotnych nie są urządzeniami medycznymi (zobacz recenzję Huawei Watch D, smartwatcha który posiada certyfikat dla urządzenia medycznego, ale od razu mówię, że ten model jest duży, ciężki, niewygodny). Pomiary i wartości wyświetlane przez zegarki należy traktować jedynie orientacyjnie.

Huawei Watch GT 3 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatche często sygnalizują, kiedy tętno jest za niskie, albo za wysokie.

Mimo tego, że smartwatche nie są urządzeniami medycznymi warto, aby miały całodobowy pomiar tętna i saturacji oraz możliwość pomiaru ciśnienia krwi. Podczas gdy pomiar saturacji i tętna jest już w standardzie i nawet opaski posiadają takie funkcje, to wybór smartwatchy z ciśnieniem krwi jest znacznie mniejszy.

Funkcją, która może się przydać jest też obsługa połączeń. O ile obsługa powiadomień jest drugorzędna w przypadku zegarka dla seniora, tak możliwość odbierania i wykonywania połączeń z pozycji zegarka jest ważna. Wyobraź sobie, że osoba starsza zasłabnie w łazience. Nie będzie mieć przy sobie telefonu, a zegarek na ręce z możliwością dzwonienia może pomóc wyjść z opresji.

Tarcza Time flies02/ fot. Dziewczyna Endorfina
Amazfit GTR Mini / fot. Dziewczyna Endorfina

Jaki smartwatch dla seniora?

Taki, który pomoże seniorowi, a nie taki który nam się podoba. Technologa i nowoczesne rozwiązania są dla nas, a nie my da nich. Urządzenia wearables powinny być pomocne i dopasowane do użytkowania, a korzystanie z nich przyjemnością, nie udręką.

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki, które mogą pomóc innym osobom wybrać smartwatch dla seniora napiszcie o tym w komentarzu.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy