Sztuczna Inteligencja na dobre rozgościła się w świecie wearables. Smartwatche staną się nie tylko towarzyszami do uprawiania sportu oraz pomocnikami w monitorowaniu zdrowia, ale mają dawać użytkownikom pełne wsparcie. Co to oznacza?
Generatywna AI ma zapewniać naturalne interakcje między użytkownikiem a urządzeniem. Oznacza to, że bez ręcznego sterowania smartwatchem, będzie on reagował na nasze polecenia. Nie chodzi o wypowiadanie określonych komend, ale wystarczy, że powiesz co chcesz i smartwatch wykona zadanie. Taka technologia jest oczywiście jeszcze pieśnią przyszłości, ale Zepp OS 3.5 już wprowadził system operacyjny dla smartwatchy Amazfit w pełni zintegrowany z generatywną AI.
Jakie trendy wearables w 2025 roku przewiduje Canalys?
Na stronie Canalys możemy przeczytać, że nawet 20% globalnego rynku urządzeń ubieralnych mogą stanowić te, które wykorzystują generatywną Sztuczną Inteligencję.
Szczęściarzami są posiadacze smartwatcha Amazfit Balance, ponieważ od 26 lutego 2024 roku z Zepp OS 3.5 (czyli systemu zintegrowanemu z generatywną AI) i Zepp Flow korzystają mieszkańcy Irlandii, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. Proces ma się rozszerzać i obejmować kolejne państwa oraz modele zegarków.
W Polsce Zepp Flow nie jest jeszcze dostępny, ale posmakowaliśmy tego, co może oferować generatywna AI. Otóż Zepp Coach oraz Zepp Aura z powodzeniem funkcjonują w smartwatchach Amazfit w Polsce, a są to rozwiązania, które wykorzystują tę samą technologię, co Zepp Flow czyli Large Language Models (LLM). Wychwytują one język polski i można z nimi prowadzić konwersację. Oczywiście trzeba liczyć się z opłatą za subskrypcję.
Czy nastąpi odrodzenie smartwatchy w nowej formie?
Kolejnym trendem wspomnianym przez Canalys jest wykorzystanie generatywnej AI i wyposażenie zegarków inteligentnych w technologię zdrowotną. Czas pandemii pokazał, że chcemy, aby zegarki mierzyły choćby poziom saturacji, ale to już za mało. Smartwatche będą dalej wyposażane w dodatkowe funkcje zdrowotne, jak choćby pomiar ciśnienia krwi w Huawei Watch D (zobacz moją opinię o tym zegarku).
Po trzecie werables ma się nie ograniczać na monitorowaniu parametrów fizycznych, ale dawać holistyczne wsparcie. Amazfit Balance już został wyposażony w nowoczesny sensor biometryczny 8PD BioTracker™ 5.0 PPG, który dzięki technologii Body Composition Measurement oszacowuje osiem parametrów ludzkiego ciała, m.in. zawartość białka i tkanki tłuszczowej, mięśnie szkieletowe oraz podstawowy metabolizm. Nie powiem Wam, jak to działa, ponieważ nie miałam w rękach Amazfit Balance więc nie mam pojęcia, jak to wszystko wygląda w praktyce.
Dajcie znać w komentarzach, jakich funkcji najczęściej szukacie w smartwatchach, z których możliwości zegarka korzystacie najchętniej i na co zwracanie uwagę przy wyborze swojego wymarzonego smartwatcha!