Czym namiesza poza ceną? Smartwatch Mobvoi TicWatch E3 test

Myślisz, że nie da się połączyć niskiej ceny smartwatcha z systemem Wear Os Google, niezłym wyświetlaczem i procesorem? Mobvoi TicWatch E3 namiesza!

Chińska marka Mobvoi to firma znana przede wszystkim z serii zegarków inteligentnych TicWatch, jednak rynek próbuje zdobyć też swoimi słuchawkami, a także wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z ograniczeniami wywołanymi pandemią i stawia na bieżnie domowe.

Mobvoi TicWatch E3 zawartość zestawu / fot. Dziewczyna Endorfina

Zobaczcie, jak sprawdza się smartwatch TicWatch E3, który swoje dobre pierwsze wrażenie zrobił zapowiedziami dostępności usług Google, w tym płatności zbliżeniowych, a to dzięki systemowi Wear Os by Google.

Takie rozwiązanie na pewno świadczy o tym, że Mobvoi zwraca uwagę na dynamiczność rynku i rozwój nowych technologii, a przede wszystkim na potrzeby użytkowników, którzy mocno przywiązani do Google zainteresują się smartwatchem, który kosztując przyzwoicie nie tylko daje dostęp do podstawowych pomiarów i funkcjonalności, ale także możliwości usług Google.

To teoria, a jak zegarek sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Mobvoi TicWatch E3 zawartość zestawu / fot. Dziewczyna Endorfina

TicWatch E3 co w zestawie?

Możemy liczyć, że wraz z zegarkiem otrzymamy: dokumentację oraz kabel ładujący z jednej strony zakończony stacją, a z drugiej wejściem USB. Zawartość zestawu z bliska, unboxing oraz to, jak wygląda menu i obsługa możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Mobvoi TicWatch E3 Recenzja / fot. Dziewczyna Endorfina

Wykonanie smartwatcha: pasek, rozmiar, materiały

Po wyjęciu smartwatcha z pudełka zaskakują dwie rzeczy. Po pierwsze jest on bardzo lekki, a po drugie trochę plastikowy. Porównajmy wielkość i wagę zegarka Mobvoi TicWatch E3 z innymi popularnymi modelami:

Mobvoi TicWatch E3 na nadgarstku / fot. Dziewczyna Endorfina

Na szczęście zyskuje na wyglądzie, kiedy wyjmiemy go z pudełka i założymy na rękę. Wtedy wygląda solidnie i poważnie.

Na nadgarstku zegarek prezentuje się stylowo i elegancko, a jego uniwersalny czarny kolor oraz ponadczasowy design sprawia, że będzie pasował nam zarówno do stylizacji oficjalnych, jak też stroju sportowego.

Pasek zegarka TicWatch E3, akurat ten który posiadam, jest w kolorze czarnym. Materiał z którego pasek został wykonany to silikon, jest on miękki, wygina się, modeluje, nie ociera, a przez to, że na całej swojej długości posiada dziurki skóra nie poci się i nie czerwienieje.

Na treningu, pod prysznicem i na powietrzu nie można narzekać na wentylację paska. Jest wygodny i dobrze utrzymuje się na nadgarstku. Jedyne, do czego można się przyczepić to plastikowe zapięcie, szkoda, że klamerka nie jest metalowa.

Tarcza Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Koperta zegarka jest spora i gruba, przez co może nie mieścić się pod mankietem koszuli. Jeśli masz wąski nadgarstek rozmiar koperty może być nieproporcjonalny, ale to kwestia gustu.

Sama mam szczupłe nadgarstki, a duże zegarki nie przeszkadzają mi, posiadają swój charakter i styl, więc kto co lubi.

Grubość koperty Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Ekran smartwatcha jest lekko zakrzywiony na brzegach, płaski i duży. Posiada czarną obwódkę, która mimo pozornie sporej średnicy wyświetlacza zmniejsza go. Dlatego polecam wybierać tarcze o czarnym tle, wtedy wyświetlacz wydaje się być większy, pełniejszy i po prostu ładniejszy.

Do wyboru mamy tarcze, które są w standardzie, ale to nic w porównaniu z tym, co oferują aplikacje, a jak już wcześniej wspomniałam TicWatch E3 posiada dostęp do Google, w tym do sklepu Google, z którego za darmo możemy pobierać aplikację i ozdabiać zegarek taką tarczą jaka tylko przyjdzie nam do głowy.

Tył zegarka i diody / fot. Dziewczyna Endorfina

Bateria smartwatcha – ładowanie

Bateria jest tym, co wyróżnia TicWatch E3, ale niestety in minus. Jeśli zegarek wytrzyma Wam dwa dni możecie poczytywać to sobie za sukces. Jak to? A no tak. TicWatch E3 podłączyłam do ładowania w sobotę późnym wieczorem.

Ładuje się szybko, ale w tak samo szybkim tempie bateria się zużywa: w niedzielę o godz. 15 stan ładowanej dzień wcześniej baterii wynosił 20%!

Mobvoi TicWatch E3 z ładowarką / fot. Dziewczyna Endorfina

Ładowarka pomysłowa i wygodna. Na zdjęciu wyżej widzicie zarówno diody znajdujące się na odwrocie zegarka i dysk ładowarki, który, aby naładować zegarek musimy położyć na diody.

Nie ma szans, że źle podłączymy diody, ponieważ ładowarka jest magnetyczna i od razu łapie smartwatch. Przykładamy ją zgodnie z kształtem koperty, czyli częścią wypukłą ładowarki zgodnie z linią okręgu.

Specyfikacja smartwatcha

Mobvoi TicWatch E3 prezentacja / fot. Dziewczyna Endorfina

Szczegółową specyfikację znajdziecie na stronie producenta, poniżej prezentuję dane, które większość z nas interesują:

 • wymiary: 44x47x12,6 mm
 • waga: ok. 32g
 • kolor: czarny
 • ekran: szkło 2.5D
 • system operacyjny: Google Wear Os
 • procesor: Platforma Qualcomm® Snapdragon Wear™ 4100 i dwuprocesorowy system Mobvoi
 • pamięć: RAM: 1 GB / ROM: 8 GB
 • wyświetlacz: 1,3-calowy wyświetlacz o dużej gęstości (360 x 360 pikseli)
 • łączność: Bluetooth 5.0, Wi-Fi:802.11b/g/n
 • Pojemność baterii: 380 mAh
 • czujniki: Akcelerometr, czujnik żyroskopowy, czujnik tętna HD PPG, czujnik SpO2, czujnik poza ciałem o niskim opóźnieniu
 • wodoodporność: IP68, pływanie w basenie
 • Płatności NFC: Google Pay
 • GNSS: GPS + GLONASS + Beidou
 • Głośnik, mikrofon

Jaka aplikacja do Mobvoi TicWatch E3?

Mobvoi TicWatch E3 konfiguracja z telefonem / fot. Dziewczyna Endorfina

Aby smartwatch działał poprawnie potrzebujemy dwóch aplikacji. Działanie smartwatcha opiera się na systemie Google Wear Os, a więc musimy zainstalować taką właśnie aplikację. Dzięki temu smartwatch zyskuje dostęp do usług Google! Co to oznacza? A no to, że smartwatch zastąpi nam telefon jeśli chodzi np. o płatności, ponieważ obsługuje Google Pay.

Za pomocą zegarka w aplikacji Google Play ściągniemy także różne aplikacje, a jeśli skonfigurujemy swoje konto mailowe z Google Fit będziemy mogli korzystać i zapisywać swoje dane także w znanym asystencie Google i wiele innych.

Drugą aplikacją jest aplikacja do zegarka Mobvoi. Bo to ona daje nam możliwość połączenia telefonu z zegarkiem. Po konfiguracji urządzeń otrzymujemy pełną kontrolę nad zegarkiem. Możemy nim dzwonić, odpisywać na sms, ćwiczyć, dokonywać pomiarów. A jaka jest jakość tych pomiarów, przekonacie się czytając dalszą część materiału.

Konfiguracja telefonu i zegarka przebiega bezproblemowo, telefon od razu wykrywa zegarek i łączy się z nim automatycznie.

W aplikacji Mobvoi śledzimy swoją dzienną aktywność, realizację tygodniowego celu aktywności, zdobyte odznaki, podglądamy treningi, monitorujemy sen, a także możemy sprawdzić całodobowy pomiar pulsu, saturację oraz poziom stresu.

W zakładce Device zmienimy ustawienia urządzenia, wejdziemy do centrum zarządzania tarczami. Trzecia zakładka „Explore” umożliwia nam dostęp do społeczności, forum i bloga Mobvoi, gdzie znajdziemy porady dotyczące obsługi i funkcjonalności smartwatcha.

Jest to taka baza pomocy i newsów. Jeśli chcemy edytować swoje dane musimy zajrzeć do ostatniej zakładki „Account”.

Przyciski i wygląd koperty smartwatcha / fot. Dziewczyna Endorfina

Sterowanie smartwatch TicWatch E3

Smartwach TicWatch E3 posiada dwa przyciski po prawej stronie tarczy zegarka. Wyświetlacz jest dotykowy, co usprawnia i przyspiesza obsługę. Górnym przyciskiem wchodzimy do menu i wtedy poruszając palcem po wyświetlaczu wybieramy usługę i funkcję, której szukamy. Dolny przycisk to przycisk na skróty. Po kliknięciu pokaże się plansza z dyscyplinami sportowymi, natomiast jeśli przewiniemy ją palcem w lewą stronę wejdziemy do rejestru ćwiczeń.

Z widoku głównego zegarka wejdziemy do powiadomień. Wystarczy, że przeciągniemy palcem w górę, a przeczytamy wiadomości. Mobvoi TicWatch E3 daje możliwość odpisywania na wiadomości, a także wyświetlania zdjęć, które otrzymaliśmy w wiadomościach!

Mobvoi TicWatch E3 pomiary

Teraz coś na czym najbardziej zależy miłośnikom aktywności fizycznej oraz osobom lubiącym dbać i badać bioparametry. Jak TicWatch E3 od Mobvoi mierzy tętno oraz czy dobrze rejestruje wyniki? No i jak zegarek mierzy sen?

Odpowiedzią na pierwsze pytanie będzie porównanie pomiaru z ciśnieniomierzem. Natomiast jeśli chodzi o pomiary treningów porównamy wyniki smartwatcha z pasem Polara H9.

Jak TicWatch E3 mierzy tętno?

Na filmiku zobaczycie cztery pomiary tętna

Czy wynik tętna, jaki pokazuje TicWatch E3 jest wiarygodny? Sprawdźmy to z ciśnieniomierzem! Przed Wami cztery próby pomiaru.

Zobaczcie, że dopiero w czwartej próbie pomiaru wynik tętna, który pokazał zegarek był zbliżony do tego, który zobaczyliśmy na ciśnieniomierzu. Jak widzicie, biorąc najbardziej pod uwagę pomiar trzeci i pomiar czwarty brakuje stabilności i wiarygodności wynikom (60:54, 65:57, 80:59, 58:55).

TicWatch E3 pomiar treningu

Plansza z dyscyplinami sportowymi Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

W zestawie dyscyplin sportowych smartwatcha TicWatch E3 nie ma treningu siłowego czy crossfitu więc, aby sprawdzić jak zegarek rejestruje pomiary wybrałam „Free style” czyli trening dowolny i porównałam otrzymane wyniki w aplikacji Mobvoi z pomiarami sensora tętna Polar H9.

O tym, dlaczego uważam, że pasy do mierzenia tętna precyzyjniej rejestrują wyniki pisałam w poprzednim wpisie (zobacz: Zegarek czy pas, wielkie porównanie).

Screeny z aplikacji Polar Beat i Mobvoi

To co powinno rzucić się w oczy to różnice w pomiarach. TicWatch E3 w czasie treningu ogólnorozwojowego na siłowni pokazuje o 50 spalonych kalorii więcej, ale nie to jest najważniejsze. W przypadku porównania wyników pasa Polar H9 i smartwatcha TicWatch E3 nic się nie zgadza, a liczba spalonych kalorii jest tylko jednym z różnic.

Strefy tętna inaczej rozkładają się w aplikacji Polara i Mobvoi, ponieważ zupełnie inne są zakresy. Zwróćcie uwagę, że strefa cardio w TicWatch E3 to od 123 ud/min. do aż 164 ud/min. Ta strefa w aplikacji Polar mieści się od 130 do 149 ud/min, a kolejna od 149 do 167 ud/min. A więc dwie strefy tętna z aplikacji Polar to jedna Mobvoi.

Mimo różnic wynik najwyższego tętna zarejestrowany przez dwa urządzenia jest bliski: 170 ud/min. (TicWatch E3), 175 ud/min. (Polar H9).

 • spalone kalorie: 393 kcal (TicWatch E3), 340 kcal (Polar H9)
 • średnie tętno: 128 ud/min. (TicWatch E3), 145 ud/min. (Polar H9)
 • maksymalne tętno: 170 ud/min. (TicWatch E3), 175 ud/min. (Polar H9)
 • fit/fat: 18 minut cardio, 8 minut fat (TicWatch E3) i 21 minut cardio, 15 minut fat (Polar H9)

Pomiary wykonywane przez TicWatch E3 nie są stabilne i regularne, co zobaczycie też poniżej w czasie pomiarów tętna z ciśnieniomierzem. Spójrzcie jeszcze na pomiary wykonane w czasie crossfitu. Różnica w spalonych kaloriach jest już znacznie większa niż w czasie wyników, które pokazałam Wam wcześniej.

W przypadku crossfitu różnica w spalonych kaloriach wynosi prawie 100 kcal, natomiast średnie tętno jest zbliżone (w pomiarze wyżej różnica blisko 20 ud/min., poniżej 5).

Screen z aplikacji Polar Beat i rejestr TicWatch E3

Co to oznacza? Że pomiary wykonywane przez zegarek TicWatch E3 to loteria. Dlaczego tak się dzieje? Wyniki rejestrowane przez smartwatch nie są tak wiarygodne, ponieważ ruch, drgania, poruszanie w czasie treningu czy biegania mogą powodować utratę sygnału i różnice w wynikach. A jak pomiary wyglądają w trakcie biegania na bieżni zobaczycie na poniższych screenach.

Screeny z aplikacji Polar Beat i Polar Beat

Niewiarygodna zbieżność! TicWatch E3 na bieżni daje radę, a wyniki są niemalże takie same jak w Polarze H9. Liczba spalonych kalorii jest taka sama, natomiast różnice w średnim i maksymalnym tętnie kosmetyczne. Z czego to może wynikać? Myślę, że z synchronizacji wyników obu nośników za pomocą bieżni.

Menu Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Jak smartwatch mierzy sen?

TicSleep to funkcja, która daje nam wgląd do długości, jakości i cykli snu; tutaj możemy też m.in. ustawić przypomnienie, aby kłaść się spać o wyznaczonej godzinie, zmienić ustawienia budzika, a także

W aplikacji Mobvoi, jak też w opcjach zegarka podejrzymy, jak kształtował się nasz sen, ile czasu trwał, które fazy snu dominowały, w których godzinach, o której godzinie zaczęliśmy się wybudzać, a także sprawdzimy czy miało to przełożenie na nasze samopoczucie po wstaniu z łózka. Otrzymamy wskazówki dotyczące snu, prześledzimy całonocny wykres tętna i saturacji w czasie snu.

Monitoring snu / fot. Dziewczyna Endorfina

W zakładce smartwatcha TicSleep (ikonka z księżycem) ustawimy budzik, a jeśli potrzebujemy to również czas drzemki i możemy być pewni, że zegarek nie tylko radośnie nam zaplumka, ale tez zawibruje. Nie ma szans, że nie wstaniemy.

Kalkulator TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Funkcje TicWatcha E3, które zaskakują!

Smartwatch Mobvoi TicWatch E3 posiada szereg funkcji, które są już standardem jak: pomiar saturacji, stresu, tętna, ćwiczenia oddechowe (TicBreathe), alarm, minutnik, stoper, latarka, znajdź mój telefon czy prognoza pogody.

Smartwatch TicWatch E3 zdjęty z nadgarstka cichnie, nie poinformuje o żadnym połączeniu ani otrzymanej wiadomości, chyba, że ustawimy inaczej. Jeśli chcemy używać go tylko wtedy, kiedy znajduje się na naszym nadgarstku posłusznie dostosuje się i będzie cicho leżał na stole.

Funkcje Google / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarek Mobvoi posiada wbudowany głośnik i mikrofon, a więc nie wyciągając telefonu z kieszeni wykonamy i odbierzemy połączenie, a także odpiszemy na wiadomość sms. Funkcjonalność zegarka Mobvoi stawia go jednak półkę wyżej, dzięki systemowi Wear OS i usługom Google.

Dzięki temu zyskujemy dostęp do płatności zbliżeniowych (Google Pay), sklepu z aplikacjami (Sklep Play), Asystenta głosowego, tłumacza, Google Fit i innych.

Ze smartwatchem TicWatch E3 zaplanujemy także dzień i zapiszemy ważne spotkania w kalendarzu, ustawimy przypomnienie, policzymy na kalkulatorze, zarejestrujemy dźwięk za pomocą dyktafonu a nawet zmierzymy natężenie hałasu. (TicHearing). Na zdjęciach poniżej zobaczycie, jak wygląda menu smartwatcha TicWatch E3.

Menu Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

TicPulse – zakładka odpowiedzialna za wyniki tętna; w niej nie tylko sprawdzimy jak rysuje się całodobowy wykres tętna, ale też ustawimy limit swojego górnego i minimalnego tętna, a także mamy możliwość poczytania o strefach tętna, a także zaburzeniach jak np. tachykardia.

Z kolei TicHelath jest miejscem, w którym podejrzymy nasze dzienne statystyki dotyczące aktywności, spalonych kalorii, wysiłku, tętna. Pod znaczkiem śrubki zmienimy dane metryczne, jak wiek, wzrost i wagę, włączymy pedometr, wybierzemy m.in. dzienny cel, jak np. 10 tys. kroków, a także aktywujemy funkcje, z których chcemy korzystać  np. poziom stresu, natlenienie krwi, ale tez kalendarz i mikrofon.

Mobvoi TicWatch E3 monitoring treningu / fot. Dziewczyna Endorfina

Ćwiczenia znajdziemy w zakładce TicExercise. Do dyspozycji mamy 20 aktywności fizycznych: bieg na dworze, marsz na dworze, bieg na bieżni, rower, rower stacjonarny, dowolny trening, pływanie w basenie, HIIT, ergometr, orbitrek, body mechanics, bieg terenowy trail, wycieczka górska, yoga, piłka nożna, koszykówka, pilates, taekwondo, badminton, tenis stołowy, skating.

W ustawieniach możemy wskazać cel ćwiczeń np. zrzucenie wagi czy np. ile razy w tygodniu planujemy ćwiczyć.

Mobvoi TicWatch E3 rejestr ćwiczeń / fot. Dziewczyna Endorfina

Miłośnicy pływania w basenie ustawią długość basenu. Co więcej smartwatch TicWatch E3 proponuje też gotowe zestawy ćwiczeń! Jak to działa? Po wejściu w trening HIIT klikamy ustawienia i w nich wybieramy rodzaj ćwiczenia (do wyboru są: burpee, mountain climber, high knees, aquat jump, plank, jumpink jack, rotary climber, reverse crunchsquat punch glute bridge, inne).

Załóżmy, że wybierzemy 5 z nich, kolejnym krokiem jest ustawienia czasu trwania każdego ćwiczenia i czasu przerwy, a następnie liczby rund. Możemy też nasze ustawienia treningu zapisać na przyszłość.

Mobvoi TicWatch E3 na nadgarstku/ fot. Dziewczyna Endorfina

Pięć zalet i dwie wady zegarka Mobvoi TicWatch E3

TicWatch E3 posiada te funkcje, które wielu z nas przypadną do gustu: pomiar saturacji, monitoring snu, dyktafon, kalkulator, możliwość odbierania i wykonywania połączeń.

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest połączenie smartwatcha z systemem Wear Os, bo dzięki temu możliwości zegarka zwiększają się o funkcje niedostępne w innych oprogramowaniach i stwiają ten zegarek półkę wyżej. Zyskujemy połączenie m.in. z Google Pay, Sklepem Play, do naszej dyspozycji jest też Translator Google w zegarku.

Mobvoi TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Kolejnym plusem jest interfejs i responsywność. Nic się nie zacina, menu przewija się płynnie, nie spowalnia, a interfejs jest przyjazny i łatwy w obsłudze. I powiem Wam, że bardzo przypadł mi do gustu. Podoba mi się intuicyjny sposób sterowania, prosta obsługa i estetyczne, przejrzyste menu.

Trzecim plusem jest dobry głośnik i mikrofon, dzięki czemu jakość rozmów jest wysoka. Sygnał nie urywa się, a głos brzmi naturalnie.

Pozostałe dwie zalety, o których trzeba wspomnieć, to cena zegarka i jego waga. Smartwatch jest w przyzwoitej cenie, a biorąc pod uwagę jego funkcje możemy być zadowoleni, tak jak zakładając zegarek na rękę, kiedy nie odczujemy jego wagi.

Jedna z tarcz TicWatch E3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Z mojej perspektywy najpoważniejsze wady smartwatcha Mobvoi TicWatch E3 to przede wszystkich bardzo słaba bateria. Codziennie trzeba pamiętać o tym, aby naładować zegarek. Jest to niewygodne i uciążliwe. Ktoś powie, no dobrze, ale możemy ładować w nocy, kiedy śpimy. Owszem, ale wtedy tracimy monitoring snu, a przecież nie o to chodzi.

I drugą wadą są niedokładne pomiary, co trzeba brać pod uwagę, jeśli zamierzamy opierać swój plan treningowy na wynikach rejestrowanych przez Mobvoi TicWatch E3.

Jeśli producent poprawi baterię i zdecyduje się na czujniki, które w jakiś sposób ustabilizują i uwiarygodnią pomiary tak treningowe, jak i pulsu to będziemy mieć przed bardzo ciekawy i wielofunkcyjny smartwatch z systemem Wear Os, niezłym wyświetlaczem, ładnym menu, wieloma funkcjami i narzędziami inteligentnymi w bardzo konkurencyjnej cenie, za co trzymam mocno kciuki, bo ten smartwatch jest fajny i po upgradzie może mocno namieszać.

A tak powstają dla Was nagrania 🙂

Plusy

– system Wear Os
– multifunkcjonalność
– cena
– interfejs
– waga
– wysoka jakość rozmów
– prosta obsługa

Minusy

– pomiary
– słaba bateria (codziennie trzeba ładować)
– głośna, brzęcząca wibracja

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy