Opaski fitness cieszą się niesłabnąca popularnością, a jednym z powodów korzystania ze smartbanda jest jego niska cena. I choć obecnie koszt sportowej opaski jest wyższy niż jeszcze kilka lat temu, nadal jest to najtańsza wersja urządzenia mobilnego do pomiarów i ćwiczeń. A kogo skusi Xiaomi Smart Band 7?
Na skróty:
Xiaomi Smart Band 7: specyfikacja
- wyświetlacz: dotykowy, kolorowy AMOLED, 1,62″, 192 × 490, 326 PPI, jasność regulowana 500 nt
- ekran: szkło hartowane z powłoką zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców
- wysokość: 46,5 mm
- szerokość: 20,7 mm
- grubość: 12,25 mm
- wodoszczelność: 5 ATM
- pamięć RAM: 8MB
- łączność: Bluetooth 5.2 BLE
- bateria: Litowo-polimerowa 180 mAh
- czas pracy: według producenta do 14 dni
- czas ładowania baterii: 2 h
- ponad 110 trybów sportowych
- ponad 100 tapet do wyboru
- waga: ok. 14 g
Bateria i wykonanie Xiaomi Smart Band 7
Jak widzicie mamy do czynienia ze smartbandem o całkiem przyzwoitej specyfikacji. Smart Band 7 wyróżnia się dużym, kolorowym wyświetlaczem AMOLED, którego powierzchnia do wyświetlania jest o 25% większa od poprzedniego modelu.
Smartband Xiaomi kupimy w zestawie z czarnym paskiem silikonowym. Jeśli nie pasuje nam kolor paska wystarczy wycisnąć tabletkę i włożyć ją do innego. Do dyspozycji mamy wiele kolorów pasków silikonowych oraz eleganckie bransolety, chociaż przyznam, że takie rozwiązanie nie przypadło mi do gustu. Jeśli opaska ma być sportowa, trochę niepoważnie wygląda na eleganckiej bransolecie.
Producent wspomina o długim czasie baterii, ale trzeba dodać, że czas pracy opaski fitness, podobnie jak smartwatcha zależy od liczby aktywnych funkcji oraz częstotliwości uruchamiania pomiarów ćwiczeń.
Podczas testowania Xiaomi Smart Band 7 nie udało mi się osiągnąć wyniku podanego przez producenta. Korzystałam z opaski codziennie, ćwiczyłam w niej, spałam, miałam włączoną funkcję AOD więc bateria pracowała na najwyższych obrotach. A czas jej pracy skrócił się o ponad połowę.
Xiaomi Smart Band 7: skrótowy opis funkcji
Opaska sportowa Xiaomi Smart Band 7 posiada standardowe funkcje użytkowe. Trzeba przyznać, że jak na opaskę za około 200 zł cieszą oko: wyświetlane emotikony z powiadomień niektórych komunikatorów, funkcja „Znajdź mój telefon„, Always On Display oraz Do Not Disturb.
Xiaomi Smart Band 7 może pochwalić się całodobowym pomiarem saturacji (jeśli wskaźnik jest za niski opaska poinformuje nas o tym wibracją), monitoringiem tętna, snu (możemy w opcjach włączyć zaawansowane monitorowanie snu), analizą wskaźnika wydolności tlenowej VO2max i kalendarzykiem miesiączkowym.
Opaska inteligentna Xiaomi obsługuje powiadomienia w podstawowym zakresie, tzn. odczytamy otrzymaną wiadomość, ale nie odpiszemy na nią za pomocą klawiatury, bo jej nie ma. Nie liczmy też na rozmowy głosowe, NFC i inne funkcje inteligentne.
Sprawdzimy prognozę pogody, włączymy alarm, przekonamy się ile spaliliśmy kalorii, jaki dystans pokonaliśmy, włączymy alarm, stoper, minutnik i odtwarzacz muzyki. Xiaomi Smart Band 7 monitoruje poziom stresu i przeprowadzi nas przez ćwiczenia oddechowe w celu uspokojenia oddechu.
Opaska inteligentna Xiaomi przypomnienie o regularnym wstawaniu, przeanalizuje obciążenie treningowe, da wskazówki dotyczące czasu regeneracji po treningu, sprawdzimy też efektywność treningu (aerobowy, anaerobowy), a dzięki wodoszczelności 5 ATM popływamy z nią w basenie. Możemy liczyć również na inteligentne rozpoznawanie aktywności (marszcz, bieg) oraz czterech popularnych stylów pływania. Jeśli zaczniemy biegać, a zapomnimy, aby włączyć opaskę, możemy być spokojni, że przypomni nam o tym wibracją.
Obsługa i menu Xiaomi Smart Band 7
Sterowanie w opasce jest dotykowe, dlatego aby dostać się do menu wystarczy jeśli wybudzimy ekran i przesuniemy palcem w górę. I tu zaczynają się problemy. Bo jeśli jesteście przyzwyczajeni do szybkiej obsługi, nasza cierpliwość przejdzie test. Interfejs przycina się, a menu nie przewija płynnie, ale jak na dwieście złotych nie jest źle.
Zegarek nie posiada pokrętła ani przycisków więc obsługujemy go wyłącznie dotykowo. Żeby wejść do poszczególnych funkcji wystarczy po prostu tąpnąć ikonę:
- analiza aktywności osobistej
- tętno
- PAI (wskaźnik aktywności osobistej)
- saturacja krwi
- trening
- historia treningu
- stan treningu
- stres
- sen
- pogoda
- muzyka
- alarm
- ustawienia (tarcza zegarka, ekran, DND, blokada opaski, tryb oszczędzania energii, wykrywanie treningu, menedż. baterii, system)
- terminarz
- więcej (latarka, zdrowie kobiety, oddychanie, stoper, timer, znajdź mój telefon, zegar świata, przypomnienie o wydarzeniu, czasomierz)
Xiaomi Smart Band 7 tętno, wyniki i pomiary
Idziemy do sklepu, aby kupić opaskę, czytamy o jej możliwościach, funkcjach, znamy specyfikację i wydaje nam się, że będzie dobrze. Poza tym zawsze skrót informacji oraz zawartość zestawu zostały opisane na opakowaniu. Jedyne czego nie zweryfikujemy podczas wizyty w sklepie to jakość jej pomiarów.
Nie tak rzadko opaska albo smartwatch wyglądają świetnie, podoba nam się ich design i dostępne funkcje, a później okazuje się, ze wiarygodność pomiarów jest żadna i nie zgadza się choćby w minimalnym stopniu z wynikiem pokazanym na wyświetlaczu ciśnieniomierza.
Xiaomi Smart Band 7 vs ciśnieniomierz
Ciekawa byłam jak jest z pomiarem tętna w przypadku nowej odsłony popularnej opaski Xiaomi. Jak się możecie przekonać, oglądając poniższe nagranie, z poprzednimi modelami było różnie. To jeden z moich pierwszych filmów więc proszę o wyrozumiałość 🙂
Xiaomi Smart Band 7 z mierzeniem tętna spoczynkowego radzi sobie bardzo dobrze. Wynik pokazany na ekranie opaski w wielu próbach często pokrywał się z wyświetlanym na ciśnieniomierzu, albo tylko nieznacznie różnił. Podczas pomiaru należy zachować spokój, nie ruszać ręką i pozwolić na pomiar.
Trening siłowy z Xiaomi Smart Band 7
Teraz spójrzcie, jak smartband Xiaomi Smart Band 7 radzi sobie w treningu siłowym. Porównajmy pomiary Xiaomi Smart Band 7 z sensorem tętna Polar H9.
Większość z nas spojrzy od razu na liczbę spalonych kalorii i zobaczy wyraźną różnicę między opaską a pasem. Powodem różnicy nie jest akurat model opaski, ale ogólnie pomiary z nadgarstka i klatki, które zazwyczaj nie pokrywają się. Ćwicząc wykonujemy więcej ruchów ręką, których pas nie rejestruje.
Jak sama nazwa wskazuje sensor tętna, jakim jest pas służy głównie do pomiaru tętna w czasie treningu więc sprawdźmy to.
Jestem mile zaskoczona, ponieważ okazuje się, że opaska Band 7 nie tylko radzi sobie z pomiarem tętna w spoczynku, ale też w czasie treningu siłowego.
Tętno maksymalne oraz średnie między urządzeniami różni się o 3 ud/min:
- Xiaomi Smart Band 7: max 156 ud/min, śr 98 ud/min
- Polar H9: max 153 ud/min, śr 101 ud/min
Jazda rowerem z Xiaomi Smart Band 7
Porównanie pomiarów podobnie wygląda także w innych dyscyplinach. Jeśli chodzi np. o jazdę rowerem, różnice w liczbie spalonych kalorii są widoczne, ale nieznaczne w tętnie maksymalnym i średnim.
- Xiaomi Smart Band 7: max 158 ud/min, śr 125 ud/min
- Polar H9: max 159 ud/min, śr 127 ud/min
W rejestrze, do którego mamy dostęp po wejściu do aplikacji, znajduje się też mapka i podstawowe statystyki:
- dystans
- czas trwania treningu
- wykresy prezentujące strefy tętna i prędkość
- efekt treningu, tzn. jaki był poziom aerobowy i anaerobowy, czy został utrzymany, czy notujemy poprawę np. w zakresie treningu aerobowego czy może jesteśmy w stanie przetrenowania.
Spacer z opaską Xiaomi Smart Band 7
Spójrzcie teraz na statystyki spaceru. Dla porównania wrzucam tylko jeden screen z aplikacji Polar Beat (sensor tętna Polar H9), na którym widzimy zestawienie głównych pomiarów. Chciałabym Wam pokazać dane, do którym mamy dostęp w aplikacji Xiaomi, ponieważ jeśli chodzi o aplikację i rejestry Polara pisałam o tym w innym miejscu i możecie znaleźć je np. w recenzji zegarka Polar Pacer Pro.
W archiwum treningu „chodzenie” zobaczymy dane podstawowe jak: czas, spalone kalorie i liczba kroków. Jeśli interesują nas szczegółowe pomiary, jak kadencja, długość kroku oraz podział na kilometry są one przedstawione na wykresach.
Podobnie jak w przypadku treningu w pomieszczeniu i jazdy na rowerze poziom tętna maksymalnego i średniego w obu urządzeniach jest podobny. I tu wielkie brawa dla Xiaomi, że w tak niewielkiej opasce, udało się zmieścić tak czułe diody.
Opaska fitness Xiaomi Smart Band 7 wrażenia i czy warto kupić opaskę fitness?
Pamiętam pierwsze monochromatyczne modele opasek Xiaomi (zobacz test Xiaomi Mi Band 5) i wersja siódma w porównaniu z poprzednimi robi wrażenie oraz pokazuje, jak należy ulepszać kolejne modele z serii. Stosunek ceny do jakości i wyposażenia jest w porządku, ale to ciągle opaska fitness i myślę, że łatwiej jest przesiąść się z małego smartbanda na smartwatch, choćby podstawowy aniżeli odwrotnie.
Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze światem wearables myślę, że biorąc pod uwagę wykonanie, funkcje cenę, a przede wszystkim jakość pomiarów, Xiaomi Smart Band 7 może być niezłym początkiem. Natomiast jeśli korzystaliście już z zegarków to taka zmiana będzie trudna. Lepiej zastanowić się nad małym smartwatchem albo rozbudowaną opaską fitness (sprawdź test Huawei Watch Fit), której ceny są wyższe, ale radość z korzystania oraz wygląd ładniejszy. Pamiętajcie też, że starsze modele można kupić taniej, a smartwatche na Black Friday z pewnością będą kusić cenami.
Jeśli zapytacie, czy jestem zwolenniczką opasek fitness, to nie. Przyzwyczaiłam się już do zegarków sportowych oraz smartwatchy i powrót do smartbanda początkowo był trudny. Opaska często wypina się podczas treningu, ręka poci się pod silikonowym paskiem, jej rozmiar mimo większego ekranu jest jednak niewielki, nie podobają mi się ekrany prostokątne, wolę okrągłe koperty zegarków, no i do tego ten przycinający się interfejs i brak wielu funkcji, z których korzystam.
Opaska Xiaomi Smart Band 7 jest fajna, ale nie dla każdego. Xiaomi Smart Band 7 świetnie mierzy tętno i dobrze radzi sobie na treningu. Posiada duży i czytelny wyświetlacz, a jej funkcjonalność także nie powoduje wstydu. Myślę, że jest to świetny wstęp do świata inteligentnych zegarków, choć to ciągle opaska.