To częste błędy na siłowni! Zobacz, czy je popełniasz

Nie ma znaczenia, czy ćwiczysz pierwszy raz czy kolejny, te błędy w czasie ćwiczeń mogą kosztować dużo: zniechęcenie, brak efektów, kontuzje i problemy ze zdrowiem.

Na skróty:

Najpierw technika później ciężar

Nie trzęść się jak osika na wietrze. Jeśli nie masz opanowanej techniki szybciej zrobisz sobie krzywdę niż mięśnie. Zadbaj m.in. o prawidłową postawę w czasie ćwiczeń, spięcie mięśni brzucha, pozycję łopatek, ustawienie stóp itd. Dopiero kiedy wiesz, jak ćwiczyć dokładaj ciężar, nigdy odwrotnie.

Zadbaj o rozgrzewkę

Rozgrzewka jest tak samo ważna jak trening. Nigdy nie ćwiczę bez rozgrzewki. Jak zaczynałam przygodę z treningami niestety to był mój błąd, bo zawsze brakuje czasu na rozgrzewkę. Wolę zrezygnować z dużej objętości treningu na rzecz rozgrzewki. Wtedy trening jest nie tylko bezpieczniejszy, ale też efektywniejszy.

Zbyt częste treningi, brak regeneracji, nawodnienia i snu

Organizm potrzebuje się zregenerować. Nawet zegarki sportowe wyposażone są w funkcję obliczania szacowanego czasu na regenerację. Możesz także zerknąć na analizę snu wykonywaną przez zegarki sportowe, aby zorientować się jak Twój organizm znosi małą ilość snu i częste, ciężki treningi (zobacz jak wygląda monitorowanie snu przez zegarek). Oczywiście są to tylko wskazówki, ale w moim przypadku często pokrywają się z rzeczywistością.

Wcześniej wydawało mi się, że mogę spać mało i ćwiczyć ciężko, ale brak efektów zmusił mnie to przemyślenia nie tylko planu treningowego, ale też środków, które mają doprowadzić mnie do osiągnięcia celu i formy. Sen jest jednym z najważniejszych elementów budowania formy, równowagi i lepszego samopoczucia, a woda? Nasz organizm składa się głównie z wody i trzeba pamiętać o nawodnieniu, zwłaszcza kiedy na zewnątrz tropiki.

Nie zmieniasz objętości treningowej i rodzaju treningi

Kolejny błąd, który może zniechęcić do ćwiczeń. Jeśli nie widzisz efektu ćwiczeń być może przyczyną jest niewłaściwy rodzaj treningu, brak zmian ćwiczeń, liczby serii, skalowania obciążenia oraz zmiany objętości treningowej. Nie każdy trening musi być ciężki. Potrzebujesz także dni na lżejszą aktywność. Może być też odwrotnie i treningi, które robisz, są już za lekkie.

Ważny jest cel, który chcesz osiągnąć, bo możliwe, że dobierasz niewłaściwe środki. Jeśli chcesz schudnąć wybierz inny trening niż ten w wysokim tętnie. Tłuszcz spala się w tlenie więc dobrze byłoby patrzeć na poziom tętna.

Za długie przerwy między seriami

Załóż słuchawki i nie rozglądaj się na boki w poszukiwaniu osoby do pogadania. Siłownia często jest miejscem spotkań towarzyskich i pogadania. I super, w końcu trzeba znaleźć jakieś miejsce, gdzie można być sobą wśród fajnych ludzi. Problem w tym, żeby rozmowy były przy okazji treningu, a nie odwrotnie 😉

Myślę, że ta piątka błędów pojawia się bardzo często i konia z rzędem temu, kto choć raz nie popełnił któregoś z nich 😉 Znacie inne błędy? Dajcie znać w komentarzach.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy