Jak smartwatch może pomóc schudnąć? Sprawdź 7 funkcji!

Smartwatche to zegarki inteligentne, które posiadają masę różnorodnych funkcji. Pokażą prognozę pogody, zmierzą tętno i saturację. Z pomocą niektórych możesz rozmawiać i płacić za zakupy, ale z każdym poćwiczysz! Zobacz najciekawsze funkcje sportowe, które mogą przydać się jeśli chcemy schudnąć.

Rejestr i archiwum ćwiczeń

Suunto 5 Peak / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatche oferują dostęp do rejestru kilkudziesięciu, a nawet kilkuset dyscyplin sportowych. Uruchamiasz program, zaczynasz ćwiczyć, a do zapisu treningu możesz wrócić w aplikacji (szersza analityka) oraz w Archiwum treningów. Funkcję taką znajdziesz w menu smartwatcha. Archiwum treningów przydaje się też do porównania i weryfikacji postępów.

Amazfit GTS 4 Mini/ fot. Dziewczyna Endorfina

Niektóre smartwatche wyposażone są też w funkcję inteligentnego rozpoznawania niektórych dyscyplin. Oznacza to, że jeśli zaczniemy marsz i nie włączymy rejestru, zegarek wykryje ćwiczenie i automatycznie zacznie rejestrować postępy.

Monitorowanie tętna podczas ćwiczeń

Huawei Watch GT 4 rejestracja wędrówki górskiej / fot. Dziewczyna Endorfina

Tkanka tłuszczowa spala się w tlenie, a więc jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów ćwicz w tętnie tlenowym. Smartwatch pomaga kontrolować tętno na bieżąco pokazując strefy tętna. Wtedy wiemy, czy możemy ćwiczyć mocniej czy jednak zmniejszyć intensywność.

Treningi z animacjami ćwiczeń

Huawei Watch Fit animacje ćwiczeń / fot. Dziewczyna Endorfina

Może być to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć i jak ćwiczyć. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem personalnym, ale takie funkcje smartwatchy jak treningi z animacjami ćwiczeń mogą zmotywować i zachęcić do rozpoczęcia aktywności.

Na ekranie widzimy ludzika i czas przeznaczony na wykonanie ćwiczenia. Jeśli jesteś osobą początkującą wybieraj mniej wymagające zestawy ćwiczeń. Pamiętaj, że każda forma ruchu jest lepsza niż jej brak.

Rozpoznawanie ćwiczeń i liczenie serii

Garmin Instinct 2 Solar / fot. Dziewczyna Endorfina

Liczenie serii, rozpoznawanie ćwiczeń oraz partii ciała które ćwiczyliśmy to niektóre z możliwości zegarków inteligentnych. Dzięki temu możemy efektywniej zaplanować kolejne treningi, a także sprawdzić, które ćwiczenia spalają więcej kalorii.

Podział spalonych kalorii pod kątem źródeł energii

Polar Pacer Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Moim zdaniem jest to jedna z ważniejszych funkcji zarówno w procesie redukcji, jak także budowania masy mięśniowej. Chodzi o to, że liczba spalonych kalorii tak naprawdę niewiele mówi. Treningi o wysokim stopniu intensywności, w których tętno jest anaerobowe budują wytrzymałość więc jeśli chcesz schudnąć sprawdź czy pomogą w tym.

Do tego służy analiza makroskładników, które biorą udziału w procesie spalania. Jeśli smartwatch posiada taką funkcję zobaczysz, ile w czasie ćwiczeń spaliliśmy węglowodanów, a ile %tłuszczu. Wyniki mogą zaskoczyć i skłonić do przemodelowania planu treningowego nastawionego na cel, który chcesz osiągnąć.

Monitoring snu i regeneracja

Realme Watch 3 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Pewne jest to, że podczas snu organizm regeneruje się, a jego brak powoduje wiele symptomów oraz schorzeń. Skutki niewyspania takie jak choćby brak koncentracji, zmęczenie, rozdrażnienie znamy pewnie wszyscy. Niewystarczająca ilość snu może też być przyczyną braku efektów odchudzania.

Polar Ignite 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Z analizy snu m.in. dowiesz się, w jakiej formie psychicznej i fizycznej jest Twój organizm, czy zregenerował się po poprzednim treningu i poziom energii powrócił do normy czy nie. Poznasz też przebieg snu, zobaczysz wykres przedstawiający fazy snu oraz prześledzisz oddech.

Analiza składu ciała w smartwatchu

Aby opisać tę funkcję posłużę się konkretnym modelem smartwatcha. W zegarku inteligentnym Amazfit Balance skorzystamy z funkcji Body Composition, która analizuje górną część ciała. Pomiar obejmuje 8 parametrów: zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni, w tym mięśni szkieletowych, wody, masy kostnej, białka, BMI oraz podstawowy metabolizm.

Ta funkcja dostępna jest w ramach płatnej subskrypcji i dotyczy tylko górnej części ciała. Jednak po sparowaniu smartwatcha z inteligentną wagą Amazfit Body Composition Analyzer Mat pomiar może objąć także część dolną. Dane i pomiary należy postrzegać jako orientacyjne, szacunkowe.

Kontrola deficytu kalorycznego

Huawei Watch GT 4 funkcja „W formie” / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatche mogą też posiadać funkcję, która nie tylko rejestruje treningi, ale także posiłki. Wprowadzasz dane tego, co spożywasz i do dzieła! Zobacz, jak działa liczenie zapotrzebowania kalorycznego w smartwatchu, a jeśli znasz inne funkcje zegarków, które mogą pomóc schudnąć podziel się swoją wiedzą w komentarzu.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy