Realme Watch 3: ładny i tani smartwatch do rozmów!

Realme Watch 3 to smartwatch budżetowy, który kosztuje mniej niż 300 zł. Czy niska cena wpłynie na jego wykonanie i funkcjonalność?

Realme Watch 3 posiada ponad sto tarcz do wyboru. Tarczę wybierzemy w aplikacji, a po zainstalowaniu pokaże się w zestawie tarcz zegarka / fot. Dziewczyna Endorfina

Kiedy otworzyłam pudełko i pierwszy raz włączyłam smartwatch Realme Watch 3, moją uwagę zwrócił bardzo przyjemny dla oka, kolorowy i łatwy w obsłudze interfejs. Tym smartwatchem steruje się intuicyjnie, menu jest przejrzyste i porusza się po nim płynnie, choć nie bez przycinek. Kilka tygodni testowania pokazało mi jego zalety, ale też nie obyło się bez kręcenia noskiem.

Na skróty:

Realme Watch 3 sterowanie i menu

Realme Watch 3 prognoza pogody / fot. Dziewczyna Endorfina

Zegarek inteligentny Realme Watch 3 posiada kolorowy, dotykowy ekran z lekko zakrzywioną powierzchnią. Sterujemy nim poprzez przesuwanie palcem po ekranie. Po prawej stronie koperty zegarka umieszczony został przycisk funkcyjny. Jeśli go wciśniemy przejdziemy do menu.

W zakładce ustawienia wybierzemy rodzaj widoku:

 • lista – funkcje zegarka ułożą się jedna pod drugą
 • siatka – na jednym ekranie zobaczymy ikonki wszystkich funkcji.

A na jakie funkcje możemy liczyć?

Smartwatch do 300 zł: co posiada, czego nie i lekkie zdziwienie

Realme Watch 3 menu / fot. Dziewczyna Endorfina

Menu otwieramy wciskając przycisk i jeśli to zrobimy rozwiniemy listę z zakładkami. W głównym menu znajdują się podstawowe funkcje. W przypadku smartwatcha Realme Watch 3 nie ma zaskoczenia. Funkcje, które oferuje nam smartwatch są dobrze znane wszystkim miłośnikom smartwatchy. Rzućcie okiem na zawartość menu:

 • aktywność,
 • telefon,
 • trening,
 • tętno,
 • SpO2,
 • stres,
 • sen,
 • zapisane treningi,
 • oddech,
 • alarm,
 • pogoda,
 • przypomnienie o wydarzeniu,
 • zdrowie kobiety,
 • narzędzia
 • ustawienia.
W zakładce „Telefon” sprawdzimy historię połączeń, częste kontakty, ale też wpiszemy numer telefonu, z którym chcemy się połączyć / fot. Dziewczyna Endorfina

Realme Watch 3 funkcje

Zegarek inteligentny Realme Watch 3 zmierzy nam tętno, saturację i przypomni o piciu wody. Jeśli wykonamy mniej niż 100 kroków na godzinę zegarek włączy alert dotyczący wstawania po to, aby unikać siedzenia przez dłuższy czas.

Realme Watch 3 wyposażony jest w Bluetooh, głośnik oraz mikrofon, a więc możemy rozmawiać przez zegarek. Jeśli chcemy zadzwonić z zegarka, wystarczy, że wejdziemy w zakładkę „Telefon” i wpiszemy numer telefonu.

Na pokładzie urządzenia działa moduł Bluetooth Dual-Mode, dzięki któremu stabilność połączeń jest wyższa, a rozmowy wyraźne i bez zakłóceń.

Za pomocą klawiatury Realme Watch 3 możemy wpisać numer telefonu i zadzwonić / fot. Dziewczyna Endorfina

Realme Watch 3 treningi

Jeśli myślicie o ćwiczeniu z Realme, wyposażony jest on w ponad sto trybów sportowych. Wyniki treningów zapiszą się w aplikacji i zegarku. W menu smartwatcha w zakładce „Zapisane treningi” wrócimy do wykonanych przez nas ćwiczeń, podejrzymy wcześniejsze wyniki, które mogą być punktem odniesienia do obecnych.

Archiwum treningów w menu smartwatcha Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Musicie jednak pamiętać, że Realme Watch 3 nie jest kombajnem możliwości sportowych, a jego funkcje sportowe mimo wielu dyscyplin są ograniczone, choć jest też bardzo pozytywne zaskoczenie, o czym przekonacie się w akapicie, dotyczącym pomiarów 🙂

Smartwatch Realme Watch 3 nie rozpoznaje rodzaju spalonych makroskładników, jak robi to np. Polar Pacer Pro (zobacz test zegarka sportowego Polar Pacer Pro) i nie wykrywa rodzaju ćwiczeń w treningu jak Garmin (sprawdź test zegarka Garmin Fenix 7 Solar). Cena obu wspomnianych jest czterocyfrowa.

Na wyświetlaczu pozostają ślady, odciski palców i kurz, ale ekran jest odporny na zarysowania. Wystarczy go przetrzeć, aby znów był czysty / fot. Dziewczyna Endorfina

Realme Watch 3 to smartwatch, którego cena jest niższa niż 300 zł, a potrafi nie tylko ceną wywołać uśmiech. Miłym zaskoczeniem jest np. funkcja wyświetlania emotikon w powiadomieniach, choć nie ze wszystkich komunikatorów.

Na poniższym nagraniu zobaczycie, jak prezentuje się ulepszona wersja recenzowanego smartwatcha, czyli Realme Watch 3 Pro:

W zakładce „Narzędzia” znajdziemy:

 • stoper,
 • minutnik,
 • możliwość sterowania aparatem telefonu,
 • funkcję przywołania telefonu (uwielbiam ją, bo zazwyczaj zostawię telefon w takim miejscu, ze trudno mi go odnaleźć).
Narzędzia Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Funkcje Realme Watch 3: czego brakuje?

Powiem wprost: NFC, GPS oraz funkcji multimedialnych, znanych z usług Google, jak np. tłumacz. Irytujące potrafią być też przycinki w sterowaniu dotykowym i utrata łączności z telefonem. Poza tym zastanawia brak możliwości pływania z zegarkiem.

Jeśli zapomnisz naładować smartwatch i poziom baterii jest niski i nie masz w otoczeniu źródła prądu, warto włączyć tryb oszczędzania energii albo podłączyć go do powerbanka (tutaj zobaczysz o co chodzi) / fot. Dziewczyna Endorfina

Klasa wodoszczelności smartwatcha Realme Watch 3 została oznaczona na poziomie IP 68. W oficjalnym sklepie firmy widnieje ostrzeżenie, że z tym zegarkiem ani nie będziemy mogli pływać, ani wejść pod prysznic.

Smartwatch Realme Watch 3 dyscypliny sportowe / fot. Dziewczyna Endorfina

Realme Watch 3: sterowanie dotykowe smartwatchem

Przesunięcie palcem w górę po planszy głównej ekranu daje nam podgląd powiadomień, natomiast jeśli przesuniemy w dół przejdziemy szybko do ustawień, a w nich znajduje się m.in latarka:

 • tryb DND (wł/wył),
 • jasność (ustawienie procentowe),
 • tryb oszczędzania energii,
 • latarka
 • podnieś nadgarstek, aby wybudzić
 • ustawienia (m.in. tarcze zegarka, dźwięki i wibracje, ustawienia ogólne np. widok – lista albo siatka, poziom naładowania baterii i in.)
Statystyki dzienne w smartwatchu Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Przerzucając ekran w prawą i lewą stronę podejrzymy statystyki dotyczące naszej aktywności, snu, tętna, sprawdzimy prognozę pogody oraz wejdziemy do odtwarzacza muzyki.

Smartwatch do 300 zł: specyfikacja

Realme Watch 3 posiada zakrzywioną tylną obudowę, dzięki, której zegarek nie ma bezpośredniego kontaktu całą powierzchnią ze skórą / fot. Dziewczyna Endorfina
 • Bluetooth: w wersji V5.3
 • Wyświetlacz: TFT-LCD
 • Ekran: 1.8″, 4,57 cm
 • Maksymalna jasność ekranu: do 500 nitów
 • Rozdzielczość ekranu: 240×286
 • Waga (bez paska): 40 g
 • Wymiary: 45x37x11,5
 • Klasa wodoszczelności na poziomie IP 68 a więc nie będziemy mogli w nim pływać, ani korzystać z prysznica
 • Bateria: 340 mAh
Smartwatch Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatch Realme Watch 3 współpracuje z aplikacją Realme Link, w której znajdziemy wszystkie podłączone urządzenia firmy Realme, jakie posiadamy. No i o ile zegarek jest naprawdę ciekawy, szczególnie jeśli chodzi o półkę cenową do 300 zł, to z aplikacją porozumiewam się chłodno.

Są problemy z łącznością, smartwatch dość często traci połączenie z telefonem, przez co nie czuć wibracji kiedy otrzymujemy powiadomienie, albo podczas przychodzącego połączenia.

Rejestr ćwiczeń Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Aplikacja jest skomplikowana, chaotyczna i mało czytelna. Dane są porozrzucane i trzeba się do niej przyzwyczaić.

Ciekawie wygląda prezentacja statystyk treningowych, którą zobaczycie na screenach z aplikacji poniżej. Firma zadbała o kolorystykę, logiczny układ i grafikę.

Po marszu na dworze uzyskamy nie tylko podstawowe pomiary, jak liczba spalonych kalorii, kroków, czy średniego tętna, ale prześledzimy też wykresy stref tętna (w podziale aż na sześć stref), zobaczymy podgląd tempa każdego przebytego kilometra, a także sprawdzimy na wykresie, jak kształtowało się nasze tętno wraz z pokonywaniem odległości.

Powiadomienia Realme Watch 3 / fot. Dziewczyna Endorfina

Realme Watch 3 porównanie pomiarów

Żeby sprawdzić, jak smartwatch Realme Watch 3 radzi sobie z pomiarami porównałam jego wyniki z zarejestrowanymi przez sensor tętna Polar H9 oraz zegarek sportowy Polar Pacer Pro.

Wędrówka po górach

Spójrzcie na poniższe screeny. Podczas aktywności na powietrzu smartwatch Realme Watch 3 pokazuje wyniki podobne jak zegarek sportowy Polar Pacer Pro. Nie ma różnicy w wyniku średniego i maksymalnego tętna, lekką rozbieżność widzimy w liczbie spalonych kalorii.

Inaczej rozkładają się strefy tętna w obu urządzeniach, ale wynika to z różnego zakresu stref oraz innej liczby stref tętna. W Realme jest sześć stref, natomiast w Polarze pięć.

Jazda rowerem na dworze

Jak widzieliście, jeśli chodzi o aktywność na powietrzu wyniki z zegarków Realme i Polar nie odbiegają od siebie. A jak wyglądają rejestry podczas jazdy rowerem? Tym razem aktywność monitorowały dwa urządzenia: Realme Watch 3 i sensor tętna Polar H9.

I tym razem zbieżność pomiarów smartwatcha za niecałe 300 zł z sensorem tętna H9 jest zaskakująca! Recenzowany smartwatch pokazuje niemalże takie same wyniki tętna i prędkości.

Przypomnę, że smartwatch Realme Watch 3 nie posiada wbudowanego GPSu, a mimo to wyniki są realne! Zawsze porównuję otrzymane dane z sensorem tętna Polara, ponieważ według mnie jest to narzędzie profesjonalne, służące takim celom, dedykowane sportowcom i amatorom aktywności.

Pomiary wykonane w pomieszczeniu w trakcie treningu siłowego

Ciekawi, co pokaże zapis treningów? Czy teraz będzie pod górkę? Na pierwszy rzut oka widać, że zupełnie rozjechały się dane, wskazujące na liczbę spalonych kalorii. Ale jeśli czytaliście moje wcześniejsze wpisy, to widzieliście już taką sytuację.

Jeśli chodzi o liczbę spalonych kalorii to pas Polara nie zawsze precyzyjnie ją określa. O ile nie można mieć zarzutów do pozostałych rejestrów, to liczba spalonych kalorii zazwyczaj nie pokrywa się. Dlaczego? Sensor tętna nie rejestruje każdego ruchu ręką, tak jak zegarek. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe pomiary są one bardzo precyzyjne.

Smartwatch Realme Watch 3: dla kogo?

No i w tym miejscu pojawia się jak zwykle pytanie o potrzeby i oczekiwania.

Myślę że Realme Watch 3 jest dla osób, które potrzebują czegoś więcej niż zwykła, prosta, mała opaska sportowa. Poza pomiarem aktywności, tętna czy saturacji chcą nosić smartwatch z dużym, wyraźnym wyświetlaczem, otrzymywać powiadomienia, wykonywać połączenia, ćwiczyć i rozmawiać przez zegarek. Dlaczego tak uważam?

Z jednej strony zegarek Realme nie oferuje nam NFC, brakuje GPSu, nie ma wyświetlacza AMOLED. No i co mnie zaskoczyło to klasa wodoszczelności, która nie pozwala na pływanie, ani prysznic. Z drugiej strony zegarek oferuje dużo jak na swoją cenę – z precyzją pomiarów na czele.

Realme Watch 3 na nadgarstku / fot. Dziewczyna Endorfina

Wykonanie i wyświetlacz

Uwagę zwraca ładne wykonanie smartwatcha Realme Watch 3, kolorowy interfejs, animowane zakładki, jak np. prognoza pogody. Ekran zdobi rozciągająca się wokół koperty połyskująca, metaliczna ramka, która dodaje elegancji.

Wyświetlacz jest dotykowy, o przekątnej 1,8 cala i przede wszystkim wyraźny. Nie jest to AMOLED, ale mamy na nim dużo miejsca do wyświetlania treści, więc zarówno pokazywane powiadomienia jak i menu są czytelne.

Realme Watch 3: pasek i zapięcie / fot. Dziewczyna Endorfina

Myślę, że osoby, które chcą przesiąść się ze smartbanda na zegarek inteligentny, mogą spróbować właśnie czegoś w rodzaju takiej rozbudowanej opaski sportowej.

Smartwatch czy smartband?

Duża busola, naszpikowana funkcjami może na początku wprawiać w zakłopotanie. I tak było ze mną, kiedy zaczynałam testować zegarki inteligentne i małego banda zamieniłam na typowy smartwatch.

Oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia, ale na pewno ani nasza kieszeń ani my, nie odczujemy tak dużej różnicy jeśli opaskę fitness zamienimy najpierw na mniejszy zegarek, a później ewentualnie na multifunkcjonalny smartwatch.

Realme Watch 3: prognoza pogody / fot. Dziewczyna Endorfina

Jest też druga strona medalu. Nie wiesz czy będziesz korzystać ze wszystkich funkcji smartwatcha i czy spodoba Ci się zabawa takim gadżetem?

Jeśli zegarek inteligentny potrzebny jest Ci tylko do codziennego użytku (ćwiczenia, powiadomienia, rozmowy, latarka, stoper, budzik), a podstawowe funkcje są ważniejsze niż np. płatności zbliżeniowe, ponieważ nie będziesz nim płacić w sklepie i nie potrzebujesz dodatkowych funkcji smart, to w zegarku Realme Watch 3 wszystko to znajdziesz, i to za 300 zł.

W zestawie Realme Watch 3 otrzymujemy poza smartwatchem kabel ładujący oraz instrukcję obsługi / fot. Dziewczyna Endorfina

Plusy Realme Watch 3

 • pomiary podczas treningu
 • duży wyświetlacz
 • jakość rozmów
 • estetyczne wykonanie
 • lekki
 • całodobowy pulsometr
 • długi czas pracy baterii na jednym ładowaniu
 • ponad 110 trybów sportowych
 • cena

Minusy Realme Watch 3

 • skomplikowana i niefunkcjonalna aplikacja
 • brak AMOLED, GPS i NFC
 • klasa wodoszczelności uniemożliwia pływanie z zegarkiem
 • problemy łączności smartwatcha z aplikacją Realme
Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy