Nie, smartband to nie smartwatch! Zobacz co lepsze

Opaski fitness niekiedy posiadają kształt zegarka i fajnie, bo nie każdemu mała opaska odpowiada, ale czym się różni smartwatch od opaski fitness i co wybrać? Jedno i drugie posiada swoje zalety, ale też nie jest pozbawione wad.

Na skróty:

Co to jest opaska fitness?

Xiaomi Smart Band 7 / fot. Dziewczyna Endorfina

Opaska fitness, inaczej zwana opaską sportową, fitbandem i smartbandem jest mniejszą wersją zegarka w kształcie opaski. Wielu osobom służy jako asystent podczas aktywności oraz urządzenie do niektórych pomiarów. Dlaczego opaski sportowe są chętnie kupowane? Powodów widzę kilka, choć pewnie jest ich dużo więcej.

Cena opaski fitness

Przewagą opaski fitness jest na pewno cena, bo godne uwagi smartbandy kupimy za mniej niż 200 zł. Za taką cenę otrzymamy wiele funkcji, w które wyposażone są drogie smartwatche. I myślę, że cena często determinuje nasz wybór przy zakupie.

Realme Band 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Mała i lekka opaska sportowa

Opaski fitness są zgrabne i małe więc na każdym nadgarstku wyglądają dobrze. Ale – według mnie, pasują bardziej kobietom niż mężczyznom.

Sterowanie opaską sportową

Opaski sportowe posiadają sterowanie dotykowe i bardzo proste menu, dlatego na początek przygody z urządzeniami inteligentnymi mogą okazać się dobrym wyborem. Zobaczysz, czy rozwiązania dotykowe i funkcje inteligentne spodobają Ci się, bo może nie ma sensu kupować smartwatcha, jeśli stwierdzisz, że wolisz tradycyjne zegarki bardziej niż zegarki smart.

Mały rozmiar, duże możliwości

Xiaomi Smart Band 7 / fot. Dziewczyna Endorfina

Przed zakupem opaski sprawdź, które funkcje posiada, bo bywa ich naprawdę sporo i to wszystko za niską cenę, np. w standardzie jest już pomiar saturacji czy tętna.

Duża wytrzymałość smartbandów

Kolejnym plusem opaski fitness jest bateria. Długi czas pracy na jednym ładowaniu to zaleta opaski, której mogą pozazdrościć właściciele smartwatchy. Smartwatche posiadają funkcje, których opaski nie mają, a które szybciej rozładowują baterię.

Więcej funkcji, bajerów i bardziej kolorowe menu oznacza krótszy czas pracy urządzenia. Opaski potrafią działać na jednym ładowaniu nawet ponad dwa tygodnie, niektóre smartwatche trzeba ładować codziennie.

Co to jest smartwatch i do czego służy?

Huawei Watch GT 3 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatch jest to zegarek inteligentny, który posiada szereg funkcji multimedialnych, często są one tak rozbudowane, że zegarek zastępuje nam telefon. I właśnie te funkcje sprawiają, że smartwatche mają wielu miłośników, którzy zamiast opasek fitness wybierają zegarki.

Funkcje zegarka inteligentnego

Smartwatche zmierzą tętno, saturację, a nawet ciśnienie krwi i EKG jak smartwatch z certyfikatem dla urządzenia medycznego – Huawei Watch D (zobacz smartwatch z EKG). Zegarkiem inteligentnym niekiedy będziemy mogli zapłacić, wgrać mnóstwo aplikacji i gier. Te zegarki poza nawigacją posiadają także mapy, dzięki którym orientacja w przestrzeni jest łatwiejsza.

Suunto 5 Peak / fot. Dziewczyna Endorfina

W większości zegarki inteligentne mogą pochwalić się wbudowanym GPS i nie musimy mieć przy sobie telefonu, aby rejestrować np. bieg czy ćwiczenia.

Za pomocą smartwatcha zadzwonimy, odpiszemy na SMS, choć trzeba to sprawdzać, bo w wielu modelach odpisywanie na powiadomienia (zobacz smartwatche z funkcją odpisywania na sms) polega na korzystaniu z gotowych szablonów.

Huawei Watch GT 2 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Ile kosztuje dobry smartwatch?

Jeśli opaskę fitness kupimy za mniej niż 200 zł, to na smartwatch trzeba wydać kilka, albo kilkanaście razy więcej. Cena sprawia, że na prezent często decydujemy się kupić opaskę fitness, a nie smartwatch.

Wygląd i rozmiar zegarka inteligentnego

Przyznam, że wolę na nadgarstku nosić zegarek zamiast opaski fitness. I nawet nie chodzi mi o specjalne funkcje, ale o wygląd. Opaska fitness w kształcie zegarka jest dla mnie lepszym rozwiązaniem niż wąski smartband. Zerknij także na materiały, z których wykonane są oba produkty, czy ekran jest wytrzymały i czy po kilku dniach używania nie pojawią się na nim brzydkie rysy.

Amazfit GTS 4 / fot. Dziewczyna Endorfina

Co lepsze smartwatch czy smartband?

Jeśli nie korzystaliście nigdy z podobnego urządzenia i nie wiecie, co wybrać, dobrym rozwiązaniem może być rozważenie zakupu opaski fitness.

  • Jest ona tańsza od smartwatchy więc jeśli nie spodoba Ci się taki asystent treningowy nie stracisz pieniędzy.
  • Nauczysz się sterować i operować takim inteligentnym urządzeniem.
  • Poznasz aplikację, zobaczysz jak to wszystko działa i na czym polega.
  • Sprawdzisz na sobie, czy choćby zapięcie w opasce sportowej będzie ok, czy może lepiej kupić coś na standardowym pasku.
  • Przekonasz się też, czy funkcje opaski są wystarczające, czy może potrzebujesz innych.
Huawei Watch GT 3 Pro i Huawei Watch Fit 2 / fot. Dziewczyna Endorfina

Opaska fitness, jak sama nazwa mówi przeznaczona jest głównie do monitorowania aktywności, liczenia kalorii, kroków itd. Smartwatch oczywiście też to potrafi, ale jest to urządzenie bardziej zaawansowane i rozbudowane o szereg funkcji inteligentnych, jak np. kalkulator, możliwość wgrania muzyki do pamięci zegarka itd. Pytanie po co nam smartwatch lub opaska fitness, jakich funkcji oczekujemy, z czego będziemy korzystać i przede wszystkim, ile pieniędzy chcemy wydać na zakup.

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy