Huawei Watch GT Runner vs Huawei Watch GT 2 Pro! Test

Masz smartwatch Huawei Watch GT 2 Pro i zastanawiasz się, czy premiera Huawei Watch GT Runner to dobra okazja, aby zmienić smartwatch na nowy? Sprawdź czy warto!

Huawei Watch GT 2 Pro to smartwatch solidnie wykonany: koperta z tytanu pokryta szkłem szafirowym, tył pokrywa szkło z ceramiczną obudową. GT 2 Pro jest bardzo wytrzymały, wodoodporny i nieźle wyposażony. W czym Huawei Watch GT Runner (przeczytaj test Hauwei Watch GT Runner!) jest lepszy od Watch GT 2 Pro, a w czym mu ustępuje?

Od lewej: Huawei Watch GT2 Pro, Huawei Watch GT 3, Huawei Watch GT Runner / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT Runner vs Huawei Watch GT 2 Pro – koperta i wyświetlacz

Oba porównywane smartwatche Huawei posiadają kopertę w rozmiarze średnicy 46 mm, ale różnice leżą w wykonaniu.

Jak wspomniałam koperta Huawei Watch GT 2 Pro wykonana jest z bardzo wytrzymałych materiałów, które sprawiają, że tym zegarkiem można niemalże rzucać. Ale nie dzieje się to bez pewnych kompromisów.

Cena Huawei Watch GT2 Pro (z lewej) wynosi 899 zł, natomiast Huawei Watch GT Runner (z prawej) 1299 zł / fot. Dziewczyna Endorfina

Smartwatch Watch GT 2 Pro jest mocny, ale wykorzystane materiały wpływają na jego wagę. Huawei Watch GT 2 Pro bez paska waży około 52 gramów. Przy takim samym rozmiarze koperty, ale wykonanej z włókna polimerowego Huawei Watch GT Runner waży 38,5 g (bez paska). Dla porównania Huawei Watch GT 3 46 mm w wersji Elite bez paska waży 42,6 g (zobacz test męskiego zegarka Huawei Watch GT 3 46 mm).

A więc Watch GT Runner to zegarek duży, ale bardzo lekki i żywotny, bo baterie w obu zegarkach wytrzymują – według informacji na stronie producenta – do 14 dni pracy na jednym ładowaniu.

Porównanie budowy smartwatchy Huawei: Huawei Watch GT2 Pro (z lewej) i Huawei Watch GT Runner (z prawej) / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT Runner jest zegarkiem nowym, co widać choćby w jakości wyświetlacza. O ile oba smartwatche Huawei mogą pochwalić się ładnym dotykowym ekranem AMOLED, to przekątna wyświetlacza GT Runner wynosi 1,43″ a jego rozdzielczość 466 x 466 HD. Huawei Watch GT 2 Pro posiada wyświetlacz o średnicy 1,39″ z rozdzielczością HD 454×454.

Huawei Watch GT2 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Różnice w wyposażeniu Huawei Watch GT Runner i Huawei Watch GT 2 Pro

Starszy i najnowszy model z linii Huawei Watch GT posiadają taką samą pojemność pamięci wewnętrznej – 4 GB i żaden z nich nie jest wyposażony w wejście kart SIM. Na nagraniu zobaczycie jak wyglądają różnice między GT Runner i Gt 2 Pro.

Huawei Watch GT 2 Pro i Huawie Watch GT Runner odpisywanie na wiadomości i prowadzenie rozmów

Zarówno przez Watch GT 2 Pro i Watch GT Runner możemy prowadzić rozmowy i wykonywać połączenia przez smartwatch, jak też sprawdzić rejestr połączeń. Ta funkcja wymaga połączenia smartwatcha przez Bluetooth z telefonem.

Huawei Watch GT Runner / fot. Dziewczyna Endorfina

Bluetooth w Huawei Watch GT Runner to 5.2, W Huawei Watch GT 2 Pro – Bluetooth 5.1. Czy ma to jakieś duże znaczenie? Według mnie nie. Używałam GT 2 Pro i nie zdarzyło się, aby stracił połączenie, urwał rozmowę, czy aby kiedykolwiek były problemy z łącznością i prowadzeniem rozmów przez smartwatch. W przypadku Huwei Watch GT Runner często mi się zdarza, że BT rozłącza się, a po odebraniu połączenia nic nie słychać.

W obu smartwatchach kolorowo natomiast nie wygląda zarządzanie powiadomieniami. Żaden z porównywanych smartwatchy nie oferuje możliwości odpisywania na wiadomości w tradycyjnej formie. W Huawei Watch GT 2 Pro zarządzenie wiadomościami ograniczone jest tylko do  ich odczytu, natomiast w Huawei Watch GT Runner odpisywanie na wiadomości odbywa się za pomocą szablonów, które edytujemy w aplikacji Huawei Zdrowie.

Tył i diody Huawei Watch GT2 Pro (z lewej) i Huawei Watch GT Runner (z prawej) / fot. Dziewczyna Endorfina

Jakie sensory znajdziemy w smartwatchach GT 2 Pro i GT Runner?

Zarówno Huawei Watch GT Runner i Huawei Watch GT 2 Pro posiadają:

  • żyroskop
  • akcelerometr
  • czujnik geomagnetyczny
  • barometr
  • ich wodoodporność oznaczona została na poziomie 5 ATM.

Jeśli chodzi o nawigację i określenie naszego położenia, smartwatch Watch GT Runner może pochwalić się nowoczesnym systemem lokalizacji GNSS. Inaczej mówiąc Watch GT 2 Pro posiada wbudowany GPS, natomiast Watch GT Runner – GNSS.

Huawei Watch GT Runner (z prawej) i Huawei Watch GT2 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT Runner i Huawei Watch GT 2 Pro sterowanie i funkcje

Sterowanie między Huawei Watch GT 2 Pro a Huawei Watch GT Runner nie różni się znacząco. W Watch GT Runner podobnie jak w starszym modelu mamy dwa przyciski, jeden „na skróty”, drugim wchodzimy do menu. Z ta różnicą, że górne pokrętło w Watch GT 2 Pro nie jest typową koronką, którą można podczas przekręcania przewijać plansze. Pokrętło w Watch GT 2 Pro posiada tylko funkcję przycisku, w Runnerze pokrętło jest aktywne, podobnie jak w Huawei Watch GT 3 (zobacz porównanie Huawei Watch GT 3 vs Huawei Watch Runner).

Huawei Watch GT2 Pro / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT 2 Pro vs Huawei Watch GT Runner menu i funkcje

Menu, sterowanie oraz wygląd ikonek mimo nowszej generacji smartwatcha nie zmieniło się, jest ono odświeżone, szybkie i bardziej kolorowe. Podobnie tarcze. W Watch GT Runner darmowe tarcze to głównie tarcze sportowe, dynamiczne, w połączeniu jasnych i ciemnych kolorów. Mam wrażenie, że w Watch GT 2 Pro były bardziej uniwersalne. Darmowe tarcze Huawei instalujemy za pomocą aplikacji Huawei Zdrowie, a sposób zmieniania tarcz jest taki sam w obu modelach.

Wygląd menu w Huawei Watch GT Runner (z prawej) i Huawei Watch GT2 Pro (z lewej) / fot. Dziewczyna Endorfina

Pomiary w Watch GT Runner i Watch GT 2 Pro

Porównywane smartwatche nie różnią się też jeśli chodzi o dostępność, tzw. „biofunkcji”. W obu modelach zmierzymy saturację, poziom stresu, wykonamy ćwiczenia oddechowe i sprawdzimy jakość snu. Zarówno GT 2 Pro jak i Runner wyposażone są w kompas, który wyznaczy nam drogę powrotną, z tą różnicą, że do Watch GT Runner mamy możliwość wgrywania map w formatach GPX, TCX, KML.

Pomiar progu mleczanowego w Huawei Watch GT Runner / fot. Dziewczyna Endorfina

Jeśli masz smartwatch Huawei Watch GT 2 Pro znasz już całodobowy pomiar tętna, który zapewnia system HUAWEI TruSeen™ 4.0+, w modelu Huawei Watch GT Runner został on ulepszony do wersji TruSeen™ 5.0+, dzięki czemu pomiary powinny być bardziej precyzyjne.

Ale nie znasz jeszcze sportowych funkcji Huawei, które pokazały się w modelu Watch GT Runner! Huawei Watch GT Runner został wzbogacony o funkcje, których wcześniej nie mieliśmy okazji sprawdzić.

Plan ćwiczeń jest nową funkcją, z której skorzystają posiadacze smartwatcha Huawei Watch GT Runner / fot. Dziewczyna Endorfina

Nowością jest pomiar progu mleczanowego oraz dodatkowe funkcje sportowe jak plan treningowy, który włączamy w aplikacji Huawei Zdrowie oraz ocena zdolności biegowych (RAI – Running Ability Index). Na podstawie rejestru naszych wyników, Watch GT Runner szacuje czas pokonania przez nas dystansu 5, 1O km, półmaratonu i maratonu.

Plansza główna rejestru ćwiczeń w Huawei Watch GT Runner (z prawej) i Huawei Watch GT2 Pro (z lewej) / fot. Dziewczyna Endorfina

Huawei Watch GT Runner czy Huawei Watch GT 2 Pro?

Huawei Watch GT Runner wyglądem i wykonaniem zdecydowanie różni się od Huawei Watch GT 2 Pro, ale menu i sterowanie wyglądają podobnie. Szkło szafirowe i tytan zostały zastąpione włóknem polimerowym, pasek skórzany silikonowym, ale nowy zegarek jest lżejszy. Koperta wykonana w stylu sportowym, zgodnie z panującymi trendami. Huawei Watch GT 2 Pro według mnie jest bardziej uniwersalny, na spotkania oficjalne, do restauracji, kina, spacer czy do pracy.

Huawei Watch GT Runner i czas regeneracji potrzebny, aby móc w pełno sił wykonać kolejny trening / fot. Dziewczyna Endorfina

W Watch GT Runner mamy kilka dodatkowych funkcji, ale pozostały nadal niedopracowane elementy jak np. odpisywanie na wiadomości, brak emotikon czy brak płatności zbliżeniowych. Huawei Watch GT Runner to smartwatch nowy, więc wygląda nowocześnie i drapieżnie, wyposażony jest w najnowsze rozwiązania, ale mimo wszystko nie można powiedzieć, że Huawei Watch GT 2 Pro stracił na aktualności i jest anachroniczny.


Jeśli interesują Cię inne porównania smartwatchy zajrzyj do innych testów:

Dziewczyna Endorfina

wcześniejsze wpisy

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

poprzednie wpisy