Coraz częściej nietolerancje pokarmowe wykluczają z naszego jadłospisu ulubione składniki. Dzieje się tak również z białkiem kurzego jaja. Czym możemy je zastąpić, aby nie rezygnować z ulubionych potraw?
Nietolerancje pokarmowe są cechą charakterystyczną czasów współczesnych. Żyjemy szybko, sięgamy po żywność przetworzoną i fast posiłki, w konsekwencji nietolerancja pokarmowa może wystąpić u każdego. Jeśli przez dłuższy czas jemy ten sam produkt organizm z czasem może przestać go tolerować. Co za tym idzie po czasowej rezygnacji spożywania tego produktu może się okazać, że wszystko wraca do normy.
W moim przypadku było podobnie z białkiem kurzego jaja. Dopóki nie wykonałam testu na nietolerancję pokarmową, nie wiedziałam, co jest przyczyną mojego gorszego samopoczucia i zatrzymywania wody w organizmie. W momencie kiedy dowiedziałam się, co jest przyczyną postanowiłam, że na jakiś czas zrezygnuję z białka kurzego. Z tego powodu zaczęłam poszukiwać zamienników.
Proste nietolerancje, wynikające z nadmiernego spożywania konkretnego produktu, zwykle nie stwarzają problemów zdrowotnych (inaczej dzieje się w przypadku alergii pokarmowych czy nietolerancji konkretnych składników pożywienia np. glutenu czy laktozy). Problem polega w znalezieniu substytutu, co w czasach nadmiernego zatowarowania i dostępu do informacji nie jest trudne. Przecież masło orzechowe z arachidów zamienimy migdałowym, mleko krowie roślinnym itd. Mimo tego znalezienie substytutu białka kurzego jest wyzwaniem.
Białko jaj jest cennym elementem budulcowym i odżywczym (więcej o węglowodanach, tłuszczach i białkach). Posiada zarówno właściwości zdrowotne i smakowe, jak też charakterystyczną konsystencję. Dlatego dla wielu osób jest niezastąpionym składnikiem ulubionych potraw.
Dlaczego? Jajecznica, omlety, pancakesy – szybkie, smaczne, pożywne. Trudno sobie wyobrazić śniadanie bez jajek Czym więc zastąpić białko, aby nie rezygnować z ulubionych dań?
Czym zastąpić konsystencję białka jaja kurzego?
1. Aquafaba czyli woda z fasoli/cieciorki
Płyn zawiera w sobie dziesięć razy mniej białka niż białko kurze. Dlatego poziom makroskładników w potrawie nie będzie się zgadzał. Z drugiej strony, osoby, które mają trudność z metabolizmem białek będą szczęśliwe. Po więcej na temat aquafaby zapraszam do poprzedniego wpisu.
białko jaja =2 łyżki płynu
żółtko= 1 łyżka
1 jajko = 3 łyżki
2. Mieszanka mielonego siemienia lnianego/nasion chia i wody
Mieszamy i zostawiamy aż płyn zgęstnieje.
1 jajko= 1 łyżka siemienia/chia i 2 łyżki wody.
3. Pure z bananów i mus jabłkowy
Ta propozycja pasuje do dań na słodko, np. omletów oraz placków.
1 jajko = 1/4 szklanki bananów
1 jajko = 1/4 szklanki musu zmieszać z proszkiem.
4. Zmiksowane tofu
To zamiennik białka, który świetnie pasuje do jajecznicy.
5. Mieszanka octu i sody oczyszczonej
Tej mikstury nie odważyłam się sprawdzić. Dlatego jeśli spróbujecie dajcie znać w komentarzach jak smakuje.
Nietolerancja białka kurzego jaja nie powinna nas przerażać. Jak się okazuje, istnieje wiele sposobów, aby zastąpić je w potrawach słodkich oraz wytrawnych. Co więcej, sklepy proponują także gotowe zamienniki jajek. A jakie są Wasze pomysły na zastąpienie białka jaja kurzego?
[…] Czym zastąpić białko kurzego jaja? Oto aż pięć sposobów! […]