wtorek, 3 sierpnia, 2021

Operacja kolana – co zabrać do szpitala? 10 podpowiedzi

Jeśli nadszedł moment, kiedy operacja kolana jest konieczna, poza wiedzą jak wygląda zabieg i na czym polega stajemy przed dylematem, co zabrać idąc do szpitala, aby ułatwić sobie czas po operacji. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Poza oczywistym ekwipunkiem, jak: kule inwalidzkie, orteza (o ile lekarz prowadzący poleci wziąć), kompres żelowo chłodzący na kolano (najlepiej kilka) jest też coś innego, co po operacji kolana może być nam potrzebne.

Ograniczenia po operacji spowodują, że chodzenie do umywalki, aby umyć dłonie może stać się prawdziwym wyzwaniem. Wtedy np. przyda nam się żel do dezynfekcji rąk i chusteczki nawilżane. Co jeszcze ułatwi nam pobyt w szpitalu po operacji kolana?

1. Zamiast kosmetyczki plecak/worek

Kiedy operacja kolana się skończy musimy liczyć się z tym, że będziemy ograniczeni ruchowo i mało mobilni. Pierwsze godziny po operacji to czas, w którym znieczulenie mija, a my powoli dochodzimy do siebie i zaczynamy odzyskiwać świadomość ułożenia i czucie ciała.

Artroskopia kolana nie pozostawia dużych śladów na zewnątrz, natomiast wewnątrz mamy niezły bałagan. Znieczulenie początkowo uśmierzy ból po artroskopii kolana, ale musimy dać sobie czas. Najlepiej, aby uniknąć przeciążenia kolana po artroskopii musimy stosować się do zaleceń lekarza.

W moim przypadku wyglądało to w ten sposób, że po znieczuleniu podpajęczynówkowym najpierw odzyskałam czucie w nogach, a na końcu w pośladkach. To był mój pierwszy zabieg na kolano, więc wszystko było nowe, to uczucie niemożności ruszenia tyłkiem i nogami też. Jeśli nie czujemy ciała od pasa w dół, nie poszalejemy, musimy leżeć, a kolano po operacji odpoczywać.

Kiedy już odzyskamy czucie i będziemy na siłach, aby pójść do łazienki napotykamy pewien problem. W rękach mamy kule więc brakuje kończyny, aby wziąć kosmetyczkę i tu z pomocą przychodzi nam plecak/worek – nawet taki plażowy. Worek albo plecak jest wygodniejszym rozwiązaniem niż przesuwanie kosmetyczki po korytarzu w drodze do łazienki za pomocą kuli.

2. Kubeczek i sztućce

Własne sztućce i kubek do podstawa. Wtedy nic nie zaskoczy. Przydadzą się też, kiedy będziemy jeść własny prowiant np. owsiankę z pudełka zalaną wodą. Dobrze sprawdza się też butelka trzymająca ciepło i zimno, której recenzję znajdziecie w poprzednim wpisie.

3. Jedzenie, kawa, herbata, woda

Jeśli masz swoje ulubione przekąski i lubisz jeść przygotuj się, że jedzenie w szpitalu nie będzie wystarczało. Nie wiesz, jak długo w szpitalu po operacji kolana będziesz koczować, dlatego batoniki proteinowe, ciasta jaglane czy inne ulubione smaki pomogą skończyć dzień z uśmiechem. U mnie pobyt trwał 4 cztery dni.

4. Klapki zamiast japonek

Klapki wygrywają z japonkami ponieważ łatwiej je zakładać. Początkowo całą energię zużywa się na to, aby wstać i stanąć z pomocą kul, a celowanie stopą, aby trafić w japonki wkurza. Dodatkowa irytacja w szpitalu jest niepotrzebna. Poza tym klapki są stabilniejsze więc mniejsze mamy ryzyko aby odjechać z nimi. Pamiętajmy też, że klapki pod prysznic do szpitala zamiast japonek są bezpieczniejsze.

5. Książka, tablet, telefon, krzyżówki, gra

Co można robić w szpitalu czekając na operację? Godziny płyną powoli, no chyba, że się śpi, ale ileż można spać. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabijacze czasu: książka, krzyżówka albo tablet.

6. Słuchawki albo stopery do uszu

W szpitalu nie jest cicho (dźwięki zza okna, rozmowy na korytarzu, chrapania, jęki z sąsiednich sal), więc jeśli masz problem z zasypianiem lepiej zabrać ze sobą słuchawki. Nawet tylko po to, aby włożyć je do uszu i bez muzyki włączyć ANC i zasnąć w ciszy. Słuchawki Fresh and Rebel Twins ANC sprawdziły się doskonale.

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale też pomaga zrelaksować się i odprężyć w obcym miejscu, a także wyciszyć przed operacją.

7. Wiatraczek

Nie macie pojęcia jakie cuda potrafi zdziałać niewielkich rozmiarów wiatraczek! Zwłaszcza jeśli za oknem ponad 30 stopni ciepła a na sali szpitalnej tropiki,

8. Ładowarka

Niby oczywiste, ale stres przed operacją powoduje, że o najbardziej wiadomych rzeczach zapominamy.

9. Przedłużacz

Kontakt może znajdować się w pewnej odległości od łóżka i jeśli ładowarka od telefonu nie będzie tam sięgać możemy czuć się rozczarowani. Przedłużacz jest przydatny również z innych powodów. Jednocześnie możemy podłączyć do niego kilka sprzętów: telefon, tablet, wiatraczek, a także naładować słuchawki.

10. Walizka na kółkach zamiast torby

Walizka jest lepsza niż torba z dwóch powodów. Po pierwsze sala, w której leżysz nie jest tam, gdzie operacja kolana i tam, gdzie wylądujesz po operacji. W związku z tym rzeczy zostają przeniesione na salę pooperacyjną przez panie salowe. Po co mają dźwigać, jak można wygodnie przejechać walizką. Po drugie, odwiedziny w szpitalach w pandemii są ograniczone, albo niemożliwe. Po artroskopii kolana w czasie wyjścia ze szpitala z torbą samemu nie da się rady, musi nam ktoś pomóc. Nie ma potrzeby, aby ktoś targał za nami torbę jeśli może jechać z walizką.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *